Undersøgelse: Danskerne tror fuldt og fast på NemID

Efter et enkelt år med et fald er danskernes tilfredshed og tillid til NemID igen stigende, hvis man skal tro Digitaliseringsstyrelsens egen bedømmelse. Men hvor tilfreds er du?

Artikel top billede

Der er i dag 4,5 millioner danskere, der anvender NemID som en nøgle til det digitale Danmark.

Digitaliseringsstyrelsen og Nets, som leverer NemID, får hvert år foretaget en image-måling, som fortæller, hvad brugerne synes om løsningen.

Rapporten er færdiggjort for 2015, og de nye tal viser, at 85 procent af danskerne er tilfredse eller meget tilfredse med løsningen mod 78 procent i 2014.

1.500 personer har deltaget i undersøgelsen, der er foretaget af M3 Research. Du kan se hele image-undersøgelsen her.

Med andre ord siger tallene, at vi i løbet af et enkelt år er blevet betydelig mere begejstrede for den lille pap-folder med de mange tal.

Også tilliden til løsningen er blevet højere.

81 procent giver udtryk for at have tillid til NemID som en sikker og praktisk løsning mod 72 procent i 2014.

"Sidste år dykkede NemID's image, og vi har derfor i samarbejde med Nets DanID det seneste år arbejdet med blandt andet skærpede regler ved NemID-udstedelse og en dedikeret kommunikationsindsats," siger kontorchef i Digitaliseringsstyrelsen Cecile Christensen om forbedringen.

"Blandt andet informerer vi flittigt, når vi bliver opmærksomme på phishing-forsøg. Jeg tror, at den positive udvikling kan ses som et resultat af det arbejde," fortsætter hun.

De unge er mest skeptiske

Den ældre den af befolkningen er meget tilfredse (89 procent) med NemID, men jo yngre brugerne bliver, jo mere skepsis er der også forbundet med løsningen - selv om det ser bedre ud i 2015.

82 procent af 19 til 29 årige er således tilfredse eller meget tilfredse i år mod en 70 procent sidste år.

Men passer det virkelig? 

Herunder kan du være med til at foretage en opfølgende tilfredshedsundersøgelse. 

Er du blevet mere tilfreds med NemID i løbet af det seneste år?

Læs også:
Nets om sikkerhedsfunktion til betalingskort: Den virker ikke hver gang

Stort antal danske betalingskort tvangslukket: Kan være blevet misbrugt på bestemt forretningssted

Så mange danskere kan stå uden NemID i næste måned

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura