Kun få dage til: Nu kommer Drupal 8 - og det nye CMS får stor betydning

Efter mange måneders udvikling og test er den endelige version af Drupal 8 nu på trapperne. Den nye version får stor betydning for alle Drupal-brugere og -udviklerne.

Artikel top billede

Et af verdens mest populære CMS'er, open source-systemet Drupal, er nu på vej i version 8.

Man har længe kunnet downloade diverse test-versioner og release candidates, men nu kommer den færdige udgave.

Den konkrete dato bliver den 19. november, lyder beskeden til Drupal-miljøet.

Drupul 8.0.0 bliver en af de mere markante Drupal-opgraderinger og kommer ikke mindst til at kræve lidt ekstra arbejde hos udviklerne, hvis de ønsker at opgradere virksomhedens web-løsninger til den nye version.

"Fordi Drupal 7 til 8 repræsenterer adskillige API-ændringer, skal dem, der vedligeholder moduler, temaer og distribueringer portere deres projekter fra Drupal 7 til Drupal 8," fremgår det blandt andet på Drupal.org.

Drupal er et af de mest anvendte CMS'er herhjemme, hvor det anvendes i rigtig mange offentlige og private virksomheder og organisationer, ligesom det i de senere år har været det mest populære CMS i danske medievirksomheder.

Mange danske CMS-brugere og -udviklere kommer derfor også til at stifte bekendtskab med det nye Drupal 8.

"Der er ikke ret meget tid tilbage, hvis du ønsker at have dit modul, tema eller din oversættelse klar til den store dag," lyder beskeden fra Drupal-organisationen.

Nye funktioner

Drupal 8 betyder dog ikke bare ekstra arbejdsopgaver for Drupal-folket. Der er naturligvis en idé med hele opgraderingen til den nye version.

Konkret indeholder Drupal 8 over 200 nye funktioner og forbedringer, blandt andet i forhold til editoren.

Der vil især kunne mærkes en forskel i forhold til brugervenligheden, når nye websider og webstrukturer skal designes, lyder løftet.

Samtidig er understøttelsen af de mobile løsninger i fokus fra Drupal-udviklernes side, ligesom der i det hele taget bliver talt om en mere lean og effektiv kode i denne version af Drupal.

Du kan læse meget mere om Drupal 8 her.

Global open source-succes

Drupal.org skriver, at næsten 3.300 mennesker verden over har bidraget til kodebasen i Drupal 8, ligesom mange andre har hjulpet til med diverse events, brugervenlighedstest og andet. 

Det er netop denne type arbejde, der kendetegner et velfungerende open source-projekt, som man må sige, at Drupal i den grad er.

Det var belgiske Dries Buytaert, i sin tid startede Drupal-CMS'et, der idag anvendes på millioner af websider verden over - og heriblandt også på en stor del af de mest besøgte danske websider.

Han er tidligere blevet fremhævet som en af verdens mest markante it-innovatører af både MIT Technology Review og Businessweek. 

Med en Ph.d. i datalogi og Drupals verdensomspændende succes på CV'et er belgieren med andre ord ikke en hvem som helst i WWW-sammenhæng.

Derfor skabte det også en del debat, der han tidligere i år postede et ganske opsigtsvækkende indlæg om, hvordan fremtidens internet kan komme til at se ud og fungere.

Det kan bedst betegnes som et 'push-baseret' internet.

Læs mere om det herunder:

Drupal-stifter: En kæmpe omvæltning på vej på internettet

Drupal-stifter rammer plet med 'fremtidens push-internet' - men det er et internet fyldt med problemer

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

KMD A/S

SAP-arkitekt

Skåne

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

LB Forsikring

IT Risk Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S