Test af 19 programmer: Her er det hurtigste antivirus-program lige nu

Her er listen over 19 af de hurtigste antivirusprogrammer til din maskine lige nu.

Artikel top billede

Den uafhængige test-organisation AV-Comparatives tester antivirusprogrammer for at holde øje med om producenterne holder, hvad de lover.

Denne gang handler testen om, hvor meget antivirusprogrammet belaster din maskine.

Du kan se hele testen her.

Testen har altså ikke haft fokus på hvilket program, som beskytter bedst, men hvilket der generer mindst.

Du skal således være opmærksom på, at resultatet kan være anderledes, hvis det handler om at findeondsindet software på din maskine.

De 19 antivirusprogrammer sendes i gennem en række forhindringer, som filkopiering og arkivering, der skal blotlægge hvilket, der trækker mindst maskinkraft ud af din computer.

Testen har fundet sted på en ganske almindelig HP-maskine udstyret med en Core i5-cpu, fire gigabyte ram og en komplet opdateret version af Windows 10 Home i 64-bit versionen.

AV-Comparatives tester hastighederne ud fra organisationens egne kriterier som omhandler disse fem områder:

 - Filkopiering.

 - Arkivering/sletning.

 - Opstart af programmer.

 - Installation/ afinstallation.

 - Download af filer.

AV-Comparatives har på denne måde opstillet en række test-cases, der skal forsøge at kopiere dagligdags brug af computeren.

Til at benchmarke programmerne anvender AV-Comparatives testprogrammet PC Mark 8 Work Benchmark.

De programmer med den mindste værdi på grafikken, placerer sig bedst, fordi de belaster styresystemet mindst.

Testen viser, at der er trængsel i toppen af feltet blandt de programmer, der ikke sænker hastigheden på din computer særlig meget.

Omvendt er der i bunden af målingen en god håndfuld programmer, der trækker din arbejdsmaskine i nedadgående retning.

Der kræves selvfølgelig systemressourcer, præcis som i forbindelse med en hvilken som helst anden applikation, men det er langt fra kritisk.

Det er ikke alle producenter, der har haft lyst til at deltage eller mulighed for at være med. Det er således ikke en komplet test, men et solidt overblik over 20 meget benyttede programmer.

Læs også:
Ineffektiv og gammeldags: Har antivirus overhovedet nogen fremtid?

Microsoft: Vi står på tærsklen til en tid domineret af helt ny type systemer

Producenter af næste teknologi-bølge blæser på sikkerhed - kan blive en alvorlig trussel mod dig

Ny skrap EU-datalov får konsekvenser for dig: Sådan kan du ruste din virksomhed

Producenter af næste teknologi-bølge blæser på sikkerhed - kan blive en alvorlig trussel mod dig

Otte vigtige software-tendenser for din virksomhed: Her er otte trends for enterprise software

Hackerne kommer - og du kan (næsten) intet gøre

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du skabe sammenhæng mellem IT-systemer, data og processer i PET?

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2027

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S