"Vi opdagede engang, at vi havde 12 folk siddende på et projekt, som var lukket 14 måneder tidligere. Det var der bare ikke nogen, som havde fortalt dem."

"Vi opdagede engang, at vi havde 12 folk siddende på et projekt, som var lukket 14 måneder tidligere. Det var der bare ikke nogen, som havde fortalt dem."

Artikel top billede

Det mærkeligste projekt, jeg har arbejdet på, var nok en tekst-telefon til døve mennesker.

Der skulle være livechat mellem telefonerne, og det var jo revolutionerende dengang det tog tre dage at downloade en PowerPoint-præsentation.

Vi blev slået af noget, som hedder sms. Det snakkede vi jo om allerede, mens vi arbejde på projektet.

Den gang for 15 år siden skulle man bare love så meget som muligt. Det var jo en skønhedskonkurrence for at vinde licenser.

Jeg fik at vide, at jeg skulle øge målgruppen og tænkte: "Fedt, skal jeg skaffe flere døve mennesker eller hvad?"

Branchen er blevet meget bedre til at teste tidligere i processen. Der er generelt mere styr på sagerne end dengang.

For 10-15 år arbejdede jeg for en virksomhed, hvor vi opdagede, at vi havde 12 folk siddende på et projekt, som var lukket 14 måneder tidligere. Det var der bare ikke nogen, som havde fortalt dem."

Niklas Marschall, vice president, business development, KMD

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S