"Vi opdagede engang, at vi havde 12 folk siddende på et projekt, som var lukket 14 måneder tidligere. Det var der bare ikke nogen, som havde fortalt dem."

"Vi opdagede engang, at vi havde 12 folk siddende på et projekt, som var lukket 14 måneder tidligere. Det var der bare ikke nogen, som havde fortalt dem."

Artikel top billede

Det mærkeligste projekt, jeg har arbejdet på, var nok en tekst-telefon til døve mennesker.

Der skulle være livechat mellem telefonerne, og det var jo revolutionerende dengang det tog tre dage at downloade en PowerPoint-præsentation.

Vi blev slået af noget, som hedder sms. Det snakkede vi jo om allerede, mens vi arbejde på projektet.

Den gang for 15 år siden skulle man bare love så meget som muligt. Det var jo en skønhedskonkurrence for at vinde licenser.

Jeg fik at vide, at jeg skulle øge målgruppen og tænkte: "Fedt, skal jeg skaffe flere døve mennesker eller hvad?"

Branchen er blevet meget bedre til at teste tidligere i processen. Der er generelt mere styr på sagerne end dengang.

For 10-15 år arbejdede jeg for en virksomhed, hvor vi opdagede, at vi havde 12 folk siddende på et projekt, som var lukket 14 måneder tidligere. Det var der bare ikke nogen, som havde fortalt dem."

Niklas Marschall, vice president, business development, KMD

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S