TDC ved at sælge sin hosting-forretning for en milliard kroner

Et salg til udlandet er det mest sandsynlige resultat af TDC's planer om at skille sig af med sin hosting-division.

Artikel top billede

(Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

TDC's topchef Pernille Erenbjerg er tæt på at lande en aftale om salg af tele-koncernens hosting-division.

Ifølge finans.dk er telegiganten lige nu i forhandlinger med en interesseret køber, som skulle være klar til at lægge i underkanten af en milliard kroner på bordet for en overtagelse.

Ifølge finans.dk forventer parterne at nå til enighed om en købsaftale indenfor den næste måned.

Et frasalg vil være et af de mest synlige skridt i TDC's plan for at rette op på forretningen, som især i Danmark har alvorlige udfordringer.

TDC har ikke ønsket at kommentere oplysningerne om et snarligt salg af TDC Hosting.

Over de seneste år har TDC forsøgt at skærpe sit fokus i forretningen, og med et salg af TDC Hosting kan koncernen få penge til at investere i sin kerneforretning.

Læs også: Derfor overvejer TDC salg af TDC Hosting: Vender hver en sten

Reelt satte TDC sin hostingforretning til salg i april, da man bebudede en "strategisk gennemgang af TDC Hosting", der leverer it-løsninger til især store erhvervskunder.

Salg har trukket ud

Teleanalytiker hos Sydbank Morten Imsgard siger til Computerworld, at salgsprocessen er trukket længere ud, end markedet har forventet.

"Processen har været i gang længe, og noget tyder på, at det har været svært at blive enige om en pris."

"TDC har nok besluttet sig for, at det ville være en god ide at skille sig af med TDC Hosting. Om køberen så skal være en industriel spiller eller en kapitalfond, er svært at spå om. For en industriel spiller er handler det om at kunne høste nogle synergier, men samtidig skal man være i stand til at investere i at udvikle forretningen," siger Morten Imsgard til Computerworld.

Læs også: Spritnyt TDC-regnskab afslører: Erhvervsforretningen er i alvorlig krise

Kilder i hostingbranchen fortæller til Computerworld, at flere udenlandske hostingkoncerner og kapitalfonde siden foråret har vist interesse for at investere i det danske hostingmarked.

I branchen gætter man derfor på, at en udenlandsk spiller vil benytte TDC's udsalg som anledning til at etablere sig på det danske marked.

Læs også:

TDC-topchef om den danske forretning: "Utilfredsstillende og uholdbart"

Uret tikker for TDC og ny koncernchef: Snart lukker mulighedernes vindue

Annonceindlæg fra Pointsharp

Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

SOS International

Platform Engineer

Midtjylland

Ingeniørforeningen, IDA

Platform Engineer i IDA

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg