Nianet køber fiber-konkurrent: Vil have større muskler på markedet

Volumen er konge på markedet for fiber-løsninger, lyder det fra Nianet, som nu styrker sin position med opkøb af konkurrent.

Artikel top billede

En af landets største fiber-leverandører, Nianet, har ved indgangen til denne måned overtaget aktiviteterne hos konkurrenten Zen Systems.

Dermed kan Nianet se frem til, at man med et slag kan udvide sin årlige omsætning med 60 millioner kroner - eller cirka 20 procent.

Sammen med Nianets eksisterende forretning bringer det den samlede forretningsvolumen op på 350 millioner kroner.

Administrerende direktør i Nianet, Rasmus Helmich, betegner opkøbet som "et klassisk køb af en konkurrent", der både giver mere volumen i forretningen og nye kompetencer med indbygget mulighed for at skabe forretning, der rækker videre end den rå leverance af fiber-forbindelser.

"Købet af Zen Systems understøtter vores ønsker om at få større volumen i markedet. Desuden kan vi udnytte en masse synergier, hvor kunder hos Zen Systems får adgang til vores fiberløsninger. Og så er Zen Systems en dygtig konkurrent, og det betyder, at vi får nye medarbejdere, der kan tilføre os helt afgørende kompetencer inden for datasikkerhed og it-services," siger Rasmus Helmich.

De hidtidige ejere af Zen Systems med direktør Sven Møller i spidsen fortsætter som medarbejdere i Nianet, som med opkøbet udvider sin bemanding fra 125 til 150 medarbejdere.

Nianet har i allerede gjort cloud-løsninger, outsourcing og it-drift til en del af sin forretning, da man for halvandet år siden opkøbte firmaet Syskon.

Nianet vandt for nylig et udbud af dataforbindelser til staten på en indkøbsaftale, der de næste fem år frem giver Nianet monopol på at levere fiberforbindelser til statslige institutioner.

Nianet ejes af en stribe danske energiselskaber, og sammen med sine ejere er Nianet dermed en del af et stærkt voksende fibernet i Danmark. Nianet oplyser, at man selv ejer og driver over 8.000 kilometer fiberkabel i et landsdækkende netværk.

Læs også:

Nianet nupper - igen - stor ordre for næsen af TDC: Skal levere statens fibernet

Kritik: Sjællandske fiberforbindelser er alt for dyre

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S