Se listen: Her vil CIO'erne prioritere it-investeringerne i 2016

It-budgetterne prioriteres benhårdt af CIO'erne. Se her, hvilke områder der prioriteres højst - og hvilke områder, der bevæger sig op og ned på listen.

Artikel top billede

BI og analytics har længe været en af CIO'ernes vigtigste prioriteringer, og selvom nye investeringer presser sig på, vil det også i 2016 være nummer et på listen.

Det viser en Gartner-undersøgelse blandt 2.944 CIO'er fra 84 forskellige lande. De knap 3.000 CIO'er råder samlet set over et it-budget på 250 milliarder dollars.

Respondenterne er blevet bedt om at pege på, hvilke områder de vil prioritere at bruge penge i 2016.

Læs også: It-chefen er under pres - formår du at kæmpe dig til fremtidens CIO-stilling

I 2014 kom BI/analytics ind på førstepladsen, da 50 procent af CIO'erne havde dette område i top tre over deres investeringsprioriteringer.

I 2016 er det faldet til 39 procent, men BI/analytics ligger dog stadig på førstepladsen.

Her er listen

Her er CIO'ernes prioriteringer for investeringer i 2016 ifølge Gartner:

1: BI/analytics (39 procent)
2: Infrastruktur og datacenter (27 procent)
3: Cloud (25 procent)
4: ERP (21 procent)
5: Digitalisering og digital marketing (21 procent)
6: Mobile løsninger (20 procent)
7: Sikkerhed (15 procent)
8: Netværk, tale- og data-kommunikation (10 procent)
9: Legacy-modernisering (10 procent)
10: Industri-specifikke applikationer (9 procent)
11: CRM (9 procent)

Mens eksempelvis de mobile løsninger og CRM prioriteres lavere af CIO'erne i 2016 end i de foregående år, så er der også områder, som de nu prioriterer højere end tidligere.

Det drejer sig ikke mindst om digitalisering og digital marketing og legacy-modernisering.

Her er de største udfordringer

Når CIO'erne fra EMEA-regionen bliver spurgt, hvad deres største udfordringer er i øjeblikket, lyder svaret, at det manglen på de rette folk og pressede budgetter.

59 procent af CIO'erne i EMEA mener, at vi har en decideret "talent-krise."

Det er dog kun 17 procent af respondenterne, der ligefrem mener, at manglen på de rette kompetencer forhindrer dem i at nå deres mål. 

Undersøgelsen viser også, at flere og flere CIO'er er begyndt at arbejde med såkaldt bimodal it, hvor man splitter it-organisationen op i to afdelinger.

Det gør man for at bedre at kunne arbejde i forskellige hastigheder og klare både den traditionelle drift og de mere agile og innovative it-satsninger.

I EMEA er det ifølge Gartner 39 procent af CIO'erne, der nu er i gang med bimodal it, og yderligere 27 procent planlægger at bevæge sig ad den vej i løbet af de kommende tre år.

Kun 13 procent afviser ligefrem denne model, mens 21 procent af CIO'erne er usikre på, om det er vejen frem.

Læs også:

It-chefen er under pres - formår du at kæmpe dig til fremtidens CIO-stilling

Få styr på det nye algoritme-marked: Udnyt alle mulighederne - og undgå alvorlige problemer

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S