Se listen: Her vil CIO'erne prioritere it-investeringerne i 2016

It-budgetterne prioriteres benhårdt af CIO'erne. Se her, hvilke områder der prioriteres højst - og hvilke områder, der bevæger sig op og ned på listen.

Artikel top billede

BI og analytics har længe været en af CIO'ernes vigtigste prioriteringer, og selvom nye investeringer presser sig på, vil det også i 2016 være nummer et på listen.

Det viser en Gartner-undersøgelse blandt 2.944 CIO'er fra 84 forskellige lande. De knap 3.000 CIO'er råder samlet set over et it-budget på 250 milliarder dollars.

Respondenterne er blevet bedt om at pege på, hvilke områder de vil prioritere at bruge penge i 2016.

Læs også: It-chefen er under pres - formår du at kæmpe dig til fremtidens CIO-stilling

I 2014 kom BI/analytics ind på førstepladsen, da 50 procent af CIO'erne havde dette område i top tre over deres investeringsprioriteringer.

I 2016 er det faldet til 39 procent, men BI/analytics ligger dog stadig på førstepladsen.

Her er listen

Her er CIO'ernes prioriteringer for investeringer i 2016 ifølge Gartner:

1: BI/analytics (39 procent)
2: Infrastruktur og datacenter (27 procent)
3: Cloud (25 procent)
4: ERP (21 procent)
5: Digitalisering og digital marketing (21 procent)
6: Mobile løsninger (20 procent)
7: Sikkerhed (15 procent)
8: Netværk, tale- og data-kommunikation (10 procent)
9: Legacy-modernisering (10 procent)
10: Industri-specifikke applikationer (9 procent)
11: CRM (9 procent)

Mens eksempelvis de mobile løsninger og CRM prioriteres lavere af CIO'erne i 2016 end i de foregående år, så er der også områder, som de nu prioriterer højere end tidligere.

Det drejer sig ikke mindst om digitalisering og digital marketing og legacy-modernisering.

Her er de største udfordringer

Når CIO'erne fra EMEA-regionen bliver spurgt, hvad deres største udfordringer er i øjeblikket, lyder svaret, at det manglen på de rette folk og pressede budgetter.

59 procent af CIO'erne i EMEA mener, at vi har en decideret "talent-krise."

Det er dog kun 17 procent af respondenterne, der ligefrem mener, at manglen på de rette kompetencer forhindrer dem i at nå deres mål. 

Undersøgelsen viser også, at flere og flere CIO'er er begyndt at arbejde med såkaldt bimodal it, hvor man splitter it-organisationen op i to afdelinger.

Det gør man for at bedre at kunne arbejde i forskellige hastigheder og klare både den traditionelle drift og de mere agile og innovative it-satsninger.

I EMEA er det ifølge Gartner 39 procent af CIO'erne, der nu er i gang med bimodal it, og yderligere 27 procent planlægger at bevæge sig ad den vej i løbet af de kommende tre år.

Kun 13 procent afviser ligefrem denne model, mens 21 procent af CIO'erne er usikre på, om det er vejen frem.

Læs også:

It-chefen er under pres - formår du at kæmpe dig til fremtidens CIO-stilling

Få styr på det nye algoritme-marked: Udnyt alle mulighederne - og undgå alvorlige problemer

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S