Se listen: Her vil CIO'erne prioritere it-investeringerne i 2016

It-budgetterne prioriteres benhårdt af CIO'erne. Se her, hvilke områder der prioriteres højst - og hvilke områder, der bevæger sig op og ned på listen.

Artikel top billede

BI og analytics har længe været en af CIO'ernes vigtigste prioriteringer, og selvom nye investeringer presser sig på, vil det også i 2016 være nummer et på listen.

Det viser en Gartner-undersøgelse blandt 2.944 CIO'er fra 84 forskellige lande. De knap 3.000 CIO'er råder samlet set over et it-budget på 250 milliarder dollars.

Respondenterne er blevet bedt om at pege på, hvilke områder de vil prioritere at bruge penge i 2016.

Læs også: It-chefen er under pres - formår du at kæmpe dig til fremtidens CIO-stilling

I 2014 kom BI/analytics ind på førstepladsen, da 50 procent af CIO'erne havde dette område i top tre over deres investeringsprioriteringer.

I 2016 er det faldet til 39 procent, men BI/analytics ligger dog stadig på førstepladsen.

Her er listen

Her er CIO'ernes prioriteringer for investeringer i 2016 ifølge Gartner:

1: BI/analytics (39 procent)
2: Infrastruktur og datacenter (27 procent)
3: Cloud (25 procent)
4: ERP (21 procent)
5: Digitalisering og digital marketing (21 procent)
6: Mobile løsninger (20 procent)
7: Sikkerhed (15 procent)
8: Netværk, tale- og data-kommunikation (10 procent)
9: Legacy-modernisering (10 procent)
10: Industri-specifikke applikationer (9 procent)
11: CRM (9 procent)

Mens eksempelvis de mobile løsninger og CRM prioriteres lavere af CIO'erne i 2016 end i de foregående år, så er der også områder, som de nu prioriterer højere end tidligere.

Det drejer sig ikke mindst om digitalisering og digital marketing og legacy-modernisering.

Her er de største udfordringer

Når CIO'erne fra EMEA-regionen bliver spurgt, hvad deres største udfordringer er i øjeblikket, lyder svaret, at det manglen på de rette folk og pressede budgetter.

59 procent af CIO'erne i EMEA mener, at vi har en decideret "talent-krise."

Det er dog kun 17 procent af respondenterne, der ligefrem mener, at manglen på de rette kompetencer forhindrer dem i at nå deres mål. 

Undersøgelsen viser også, at flere og flere CIO'er er begyndt at arbejde med såkaldt bimodal it, hvor man splitter it-organisationen op i to afdelinger.

Det gør man for at bedre at kunne arbejde i forskellige hastigheder og klare både den traditionelle drift og de mere agile og innovative it-satsninger.

I EMEA er det ifølge Gartner 39 procent af CIO'erne, der nu er i gang med bimodal it, og yderligere 27 procent planlægger at bevæge sig ad den vej i løbet af de kommende tre år.

Kun 13 procent afviser ligefrem denne model, mens 21 procent af CIO'erne er usikre på, om det er vejen frem.

Læs også:

It-chefen er under pres - formår du at kæmpe dig til fremtidens CIO-stilling

Få styr på det nye algoritme-marked: Udnyt alle mulighederne - og undgå alvorlige problemer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS