Se listen: Her vil CIO'erne prioritere it-investeringerne i 2016

It-budgetterne prioriteres benhårdt af CIO'erne. Se her, hvilke områder der prioriteres højst - og hvilke områder, der bevæger sig op og ned på listen.

Artikel top billede

BI og analytics har længe været en af CIO'ernes vigtigste prioriteringer, og selvom nye investeringer presser sig på, vil det også i 2016 være nummer et på listen.

Det viser en Gartner-undersøgelse blandt 2.944 CIO'er fra 84 forskellige lande. De knap 3.000 CIO'er råder samlet set over et it-budget på 250 milliarder dollars.

Respondenterne er blevet bedt om at pege på, hvilke områder de vil prioritere at bruge penge i 2016.

Læs også: It-chefen er under pres - formår du at kæmpe dig til fremtidens CIO-stilling

I 2014 kom BI/analytics ind på førstepladsen, da 50 procent af CIO'erne havde dette område i top tre over deres investeringsprioriteringer.

I 2016 er det faldet til 39 procent, men BI/analytics ligger dog stadig på førstepladsen.

Her er listen

Her er CIO'ernes prioriteringer for investeringer i 2016 ifølge Gartner:

1: BI/analytics (39 procent)
2: Infrastruktur og datacenter (27 procent)
3: Cloud (25 procent)
4: ERP (21 procent)
5: Digitalisering og digital marketing (21 procent)
6: Mobile løsninger (20 procent)
7: Sikkerhed (15 procent)
8: Netværk, tale- og data-kommunikation (10 procent)
9: Legacy-modernisering (10 procent)
10: Industri-specifikke applikationer (9 procent)
11: CRM (9 procent)

Mens eksempelvis de mobile løsninger og CRM prioriteres lavere af CIO'erne i 2016 end i de foregående år, så er der også områder, som de nu prioriterer højere end tidligere.

Det drejer sig ikke mindst om digitalisering og digital marketing og legacy-modernisering.

Her er de største udfordringer

Når CIO'erne fra EMEA-regionen bliver spurgt, hvad deres største udfordringer er i øjeblikket, lyder svaret, at det manglen på de rette folk og pressede budgetter.

59 procent af CIO'erne i EMEA mener, at vi har en decideret "talent-krise."

Det er dog kun 17 procent af respondenterne, der ligefrem mener, at manglen på de rette kompetencer forhindrer dem i at nå deres mål. 

Undersøgelsen viser også, at flere og flere CIO'er er begyndt at arbejde med såkaldt bimodal it, hvor man splitter it-organisationen op i to afdelinger.

Det gør man for at bedre at kunne arbejde i forskellige hastigheder og klare både den traditionelle drift og de mere agile og innovative it-satsninger.

I EMEA er det ifølge Gartner 39 procent af CIO'erne, der nu er i gang med bimodal it, og yderligere 27 procent planlægger at bevæge sig ad den vej i løbet af de kommende tre år.

Kun 13 procent afviser ligefrem denne model, mens 21 procent af CIO'erne er usikre på, om det er vejen frem.

Læs også:

It-chefen er under pres - formår du at kæmpe dig til fremtidens CIO-stilling

Få styr på det nye algoritme-marked: Udnyt alle mulighederne - og undgå alvorlige problemer

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S