Apple på vej med iPhones med super-effektive OLED-skærme

Apple i gang med at forhandle med stor-producenter af de tynde og klare OLED-skærme om levering til kommende iPhones.

Artikel top billede

Apple arbejder angiveligt med planer om at skifte til OLED-skærme i kommende generationer af iPhone-telefonerne.

I dag anvender Apple LCD-skærme på selskabets telefoner.

Et skifte vil føre til langt klarere og tydeligere skærme end det er tilfældet på de nuværende iPhones på markedet.

Ifølge den japanske avis Nikkei er Apple allerede i forhandlinger med forskellige producenter af OLED-skærme. Ifølge avisen vil skiftet ske fra 2018, og det er afgørende for Apple, at de valgte leverandører er i stand til at leverere meget store mængder skærme med stor stabilitet.

Stor fabrik på vej

Netop leveringssikkerheden har hidtil været en af de store barrierer for udviklingen af OLED-skærme, som allerede i dag anvendes i forskellige smartphones fra blandt andet Samsung, LG, Microsoft og andre.

Også forskellige fjernsyn bygges i dag med OLED-skærme.

Ifølge den japanske avis er OLED-producenten LG Display i gang med at planlægge en meget stor udvidelse af selskabets OLED-fabrik i Sydkoreanske Paju.

Det sker i forventningen om, at Paju-fabrikken skal være stor-leverandør til de forventeligt mange millioner OLED-baserede iPhons, som Apple skal bruge skærme til i fremtiden.

Dog er Apple bekymret over leveringssikkerheden og om det overhovedet kan lade sig gøre at få leveret det ønskede antal skærme - selv hvis storproducenten Samsung regnes med i billedet.

Tidligere forsøgt sig

Apple har tidligere arbejdet på planer om at forbedre glas-kvaliteten i selskabets apparater - dengang med indførslen af det meget solide og ridsefaste safir-glas.

Planerne endte imidlertid i ruin.

Det kan du læse mere om her: Apples store safirglas-planer vakler - har Apple spildt milliarder på ubrugeligt glas?

OLED står for 'Organic Light Emmitting Diode' og princippet i teknologien er markant anderledes end de principper, som anvendes i LCD ('Liquid Crystal Displays').

I LCD er grundprincippet, at de pixels, som skærmbilledet dannes af, løbende bliver tændt og slukket, så de derved enten blokerer for eller sender lys igennem fra et bagved liggende panel.

I OLED er princippet, at hver pixel indeholder en lille smule organisk materiale, som ved elektrisk påvirkning lyser op i en bestemt farve.

Da OLED dermed ikke er afhængig af en bagvedliggende lyskilde, kan OLED-skærme gøres langt tyndere end LCD-skærme, ligesom de er mere energi-effektive og i mange tilfælde skarpere.

Læs også:

Vild uenighed om fremtidens fjernsyn: Hvad skal der satses på?

Apples store safirglas-planer vakler - har Apple spildt milliarder på ubrugeligt glas?

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank