Apple på vej med iPhones med super-effektive OLED-skærme

Apple i gang med at forhandle med stor-producenter af de tynde og klare OLED-skærme om levering til kommende iPhones.

Artikel top billede

Apple arbejder angiveligt med planer om at skifte til OLED-skærme i kommende generationer af iPhone-telefonerne.

I dag anvender Apple LCD-skærme på selskabets telefoner.

Et skifte vil føre til langt klarere og tydeligere skærme end det er tilfældet på de nuværende iPhones på markedet.

Ifølge den japanske avis Nikkei er Apple allerede i forhandlinger med forskellige producenter af OLED-skærme. Ifølge avisen vil skiftet ske fra 2018, og det er afgørende for Apple, at de valgte leverandører er i stand til at leverere meget store mængder skærme med stor stabilitet.

Stor fabrik på vej

Netop leveringssikkerheden har hidtil været en af de store barrierer for udviklingen af OLED-skærme, som allerede i dag anvendes i forskellige smartphones fra blandt andet Samsung, LG, Microsoft og andre.

Også forskellige fjernsyn bygges i dag med OLED-skærme.

Ifølge den japanske avis er OLED-producenten LG Display i gang med at planlægge en meget stor udvidelse af selskabets OLED-fabrik i Sydkoreanske Paju.

Det sker i forventningen om, at Paju-fabrikken skal være stor-leverandør til de forventeligt mange millioner OLED-baserede iPhons, som Apple skal bruge skærme til i fremtiden.

Dog er Apple bekymret over leveringssikkerheden og om det overhovedet kan lade sig gøre at få leveret det ønskede antal skærme - selv hvis storproducenten Samsung regnes med i billedet.

Tidligere forsøgt sig

Apple har tidligere arbejdet på planer om at forbedre glas-kvaliteten i selskabets apparater - dengang med indførslen af det meget solide og ridsefaste safir-glas.

Planerne endte imidlertid i ruin.

Det kan du læse mere om her: Apples store safirglas-planer vakler - har Apple spildt milliarder på ubrugeligt glas?

OLED står for 'Organic Light Emmitting Diode' og princippet i teknologien er markant anderledes end de principper, som anvendes i LCD ('Liquid Crystal Displays').

I LCD er grundprincippet, at de pixels, som skærmbilledet dannes af, løbende bliver tændt og slukket, så de derved enten blokerer for eller sender lys igennem fra et bagved liggende panel.

I OLED er princippet, at hver pixel indeholder en lille smule organisk materiale, som ved elektrisk påvirkning lyser op i en bestemt farve.

Da OLED dermed ikke er afhængig af en bagvedliggende lyskilde, kan OLED-skærme gøres langt tyndere end LCD-skærme, ligesom de er mere energi-effektive og i mange tilfælde skarpere.

Læs også:

Vild uenighed om fremtidens fjernsyn: Hvad skal der satses på?

Apples store safirglas-planer vakler - har Apple spildt milliarder på ubrugeligt glas?

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S