Fransk politi vil forbyde alle åbne WiFi-netværk og blokere for Tor-netværket

Fransk politi vil have lukket alle offentlgie WiFi-netværk samt Tor-netværket.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Frankrig blev sat i undtagelsestilstand i tre måneder efter terrror-angrebet i Paris 13. november, og diskussionen om antiterror-foranstaltninger, lovændringer og lignende pågår for fuld kraft i landet.

Fransk politi deltager også i debatten. Politiet fik med undtagelsestilstanden stærkt udvidede beføjelser til at ransage, udstede udgangsforbud, gennemsøge mobiltelefoner og computere og gennemgå cloud-tjenester uden forudgående dommerkendelser.

Det franske politi ønsker ifølge avisen Le Monde, at beføjelserne bliver udvidet yderligere.

Politiet lobbyer ifølge Le Monde således for, at det franske parlament skal forbyde alle åbne og delte WiFi-forbindelser, ligesom politiet mener, at det skal gøres strafbart at drive en åben WiFi-forbindelse.

Fransk politi argumenterer med, at det er meget vanskeligt at identificere brugere, der er koblet op på åbne netværk.

Har kig på Tor-netværket

Franske politi har også et godt øje til Tor-netværket, der er et netværk til anonymiseret kommunikation.

Det er noget, som mange kriminelle benytter sig af, har tidligere gennemgange af netværket afsløret, hvilket du kan læse mere om her: Tag med på en rejse ned i det dybe, sorte internet, hvor kriminelle og aktivister holder hof.

Politiet ønsker således beføjelser til enten at forbyde eller blokere for al brug af Tor-netværket i Frankrig, da politiet mener, at netværket kan anvendes til at organisere og planlægge terror-handlinger.

Fransk politi ønsker også udvidede beføjelser til at overvåge og registrere trafikken. I dag overvåges franske veje af et netværk af radar-baserede fartfælder.

På grund af fransk privacy-lovgivning registreres imidlertid kun nummerpladen på køretøjer, der kører for stærkt. Fransk politi ønsker, at registreringen udvides til alle køretøjer, der kører forbi fartfælderne, da det vil gøre det muligt hurtigt at finde eftersøgte køretøjer.

Det er endnu uklart, hvorvidt fransk politi får medhold i ønskerne. Det skal den lovgivende forsamling tage stillinge til i januar.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S