Steve Ballmer: Microsofts cloudtal er "bullshit"

Microsofts største enkelt-aktionær - den tidligere CEO, Steve Ballmer - kræver større åbenhed om økonomien i Microsofts cloud-forretning.

Artikel top billede

Det er to år siden, at Steve Ballmer forlod posten som øverste chef for Microsoft-koncernen. Med en aktiebeholdning på fire procent er Ballmer i dag den største enkeltaktionær i Redmond-koncernen.

Ved selskabets årlige aktionærmøde i sidste uge brugte den notorisk åbenhjertige ex-CEO den position til at fyre et par regulære bredsider af mod sin gamle arbejdsgiver og efterfølgeren Satya Nadella, som afløste Ballmer i 2014.

Steve Ballmer pegede på det besynderlige i, at Microsoft trods sin erklærede supersatsning på cloud og hardware, ikke offentliggør tal for omsætning og profit for de to vitale forretningsområder.

Nøjes med prognoser

I stedet nøjes Microsoft med at offentliggøre prognoser for, hvordan cloud-forretningen forventes at udvikle sig frem til og med 2018.

Redmond-firmaet har på det grundlag lovet, at det årlige salg af cloud-ydelser til den tid vil runde 20 milliarder dollar.

Den måde at skrue regnskabet på sammen betegnede Ballmer ifølge Bloomberg som rent "bullshit".

"Det er vel en slags nøgletal. Hvis de betragter disse forretningsområder som afgørende for selskabet, burde de også afrapportere tallene," lød det syrligt fra Steve Ballmer.

"De burde oplyse (den reelle, red.) omsætning og ikke fremskrivninger," lød det fra den tidligere CEO, som også pegede på, at indtjeningsmargener for software er meget høje, mens de er langt lavere for hardware og cloudydelser.

Dermed er investorer som han selv overladt til det rene gætværk i forhold til at gennemskue, hvordan Microsofts forretning reelt er skruet sammen, mener Ballmer.

Luk Android ind i varmen

Ballmer kritiserede også Microsofts strategi for, hvordan apps skal fungere på de forskellige hardwareplatforme til Windows 10.

Microsoft satser på et såkaldt "Universal Apps"-koncept, hvor apps skal kodes, så de automatisk tilpasser sig brugerfladen på henholdsvis pc'er, tablet, Xbox, mobiltelefoner og andre devices.

Det projekt har hidtil kørt under kodenavnet "Astoria" , som der længe har været meget stille omkring.

"Det kommer ikke til at virke," lød kommentaren fra Steve Ballmer midt under Satya Nadellas tale.

I stedet må Microsoft ifølge Ballmer gøre Windows-mobiler i stand til at køre Android-apps.

Læs også:

Næste teknologi-spring er her (næsten): Står iOS og Android til at blive kørt bag af dansen?

Microsoft tester gør-det-selv-apps til virksomheder: Så nemt bliver det

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Genetec

    Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

    Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S