Kinesisk it-gigant på trapperne med selvkørende bil

Den kinesiske søge-gigant Baidu tester for tiden selskabets første selvkørende bil.

Artikel top billede

Den kinesiske søgekæmpe Baidu melder sig på banen som en udfordrer til ikke mindst Google på markedet for selvkørende biler.

Kineserne har netop gennemført en testtur med selskabets ny-udviklede grej til selvstyring, som blev monteret på en BMW 3'er.

Baidu har i et års tid samarbejdet tæt sammen med BMW i udviklingsarbejdet af selvstyrende teknologier, og Baidu meddelte tidligere på året, at selskabet ville præsenter en selvkørende bil inden årets udgang.

På testturen på omkring 30 kilometer gennemførte BMW'en ifølge Baidu både højre- og venstre-sving, vognbane-skift, overhalinger, indfletninger og u-vendinger, ligesom den bremsede automatisk, når den opdagede biler foran sig.

Ifølge selskabet nåede bilen en tophastighed på 100 kilometer i timen på test-turen.

Det er uvist, hvor langt Baidu reelt er med udviklingsarbejdet i forhold til Google, der har arbejdet på sin selvkørende boble i årevis. Den ses jævnligt i området omkring Googles udviklings-hovedkvarter i Californien.

Den kan du læse mere om her:  De første billeder: Her er Googles selvstyrende bil - uden rat og pedaler

Baidu arbejder angiveligt på selvkørende teknologi, der skal anvendes i rutebiler og busser via selskabets såkaldte Baidu AutoBrain Technology.

Baidu er på mange måder Kinas pendant til Google, og selskabet ligger tæt i kølvandet på Google på flere områder.

For eksempel har Baidu udviklet kamera-brillerne Baidu Eye, der minder en del om Google Glass.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    MOLIO Erhvervsdrivende Fond

    IT-projektleder

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS