Kender du Danmarks bedste it-vits?

Kender du Danmarks bedste it-vits? Få et grin med vejen og se, hvor sjove vi kan være.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

For godt otte år siden kårede Computerworld den bedste it-vits efter et længere opløb, hvor læserne kunne indsende deres mere eller mindre nørdede jokes.

Siden er udviklingen gået stærkt - både inden for teknologi og jokes, og vi søger derfor nu igen efter de allerbedste it-vittigheder, som florerer i det danske it-miljø.

For eksempel i stil med denne:

10 æg

En programmør rejser sig fra sin computer og går ud i entreen, hvor han griber sin frakke på knagen og begynder at tage den på.

"Jeg går lige i kiosken," råber han til sin kone, der befinder sig i stuen.

"Vil du ikke købe to liter letmælk med hjem," kalder hun tilbage.

"Jojo, det gør jeg," siger han.

"Og hvis de har æg, er du så ikke sød at købe 10?, " siger konen.

"Jojo," siger programmøren, der dernæst trasker hen ad fortovet.

Et kvarter senere er han tilbage igen medbringende to fyldte plasticposer.

"Hvad har du der?," spørger konen.

"Øh, 10 liter mælk," svarer han undrende.

Hvordan og hvorfor?

Her kommer der en vittighed mere, som (indrømmet) måske nok ligger på grænsen til, hvad man med rimelighed kan medtage på en liste over it-vittigheder:

En naturvidenskabelig akademiker vil altid spørge: "Hvorfor virker det her?"

En ingeniør vil altid spørge: "Hvordan virker det her?"

En økonom vil altid spørge: "Hvor meget vil det koste?"

En humanistisk akademiker vil altid spørge: "Med eller uden pommes fritter?"

Vær med til at give dine venner og kolleger et godt grin: Skriv din bedste it-vittighed i debatfeltet herunder.

Du kan se de vitser, som vi indsamlede for otte år siden, her: Her er Danmarks bedste it-vits (2007)

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

SOS International

License & Vendor Manager

Københavnsområdet

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

KMD A/S

Teknisk Projektleder

Midtjylland

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Løsningsarkitekt søges til fortsat digitalisering af Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS