Se hvad du kan spare: Så meget koster det at ringe og surfe i EU næste år

I 2017 skal roaming-priserne helt afskaffes for samtaler i Europa. 2016 er et overgangsår, hvor priserne sænkes markant. Her kan du se, hvor meget du sparer allerede næste år.

Artikel top billede

Sidste år besluttede Europaparlamentet et forslag om, at roaming-priserne på samtale, sms og mobil-surfing helt skal bortfalde.

Læs mere: Så er det slut med roaming-takster: Nu sætter EU en stopper for festen

Det sker den 15. juni 2017, hvor telefonen kan bruges til samme takst som i hjemlandet, så der er altså et godt stykke tid til den forsvindende roaming-pris.

Men allerede næste år, der er et overgangsår, sænkes priserne markant.

Det skriver EU-Kommissionen nu på sin webside.

Fra og med den 30. april 2016 er ekstra-priserne således:

Udgående samtale: 0,05 euro, svarende til 0,37 kroner, ekstra per minut (i dag 1,43 kroner).

Indgående samtale: 0,0114 euro, svarende til 0,09 kroner, ekstra per minut (i dag 0,37 kroner).

Udgående sms: 0,02 euro, svarende til 0,15 kroner, ekstra per besked (i dag 0,45 kroner).

Datatrafik: 0,05 euro, svarende til 0,37 kroner, ekstra per megabyte (i dag 1,49 kroner).

Flere selskaber er i gang

Teleselskaberne har i årevis tjent gode penge på roaming-takster, der var en hel del højere end de reelle omkostninger, når telekunderne anvendte mobilen i udlandet.

TDC har tidligere oplyst til Computerworld, at selskabet i de senere år har haft årlige tab på 50-150 millioner kroner direkte som følge af roaming-reguleringen.

TDC forklarer samtidig, at selskabet har EU-roaming-indtægter i størrelsesordenen på 200 til 300 millioner kroner om året - og at den indtjening vil falde væk, når roaming-taksterne bliver helt afskaffet.

Andre selskaber som 3 har dog allerede åbnet for fri roaming i Europa.

Her skal du stadig passe på

Selvom roaming-taksterne nu er på vej til at forsvinde i EU, skal man dog som forbruger stadig være meget opmærksom på, hvordan man bruger smartphonen andre steder i verden end i EU, eksempelvis i Thailand eller USA.

Her er der nemlig stadig en betydelig risiko for store roaming-regninger, særligt hvis man anvender data-roaming.

Læs mere om det problem her.

Læs også:
Så er det slut med roaming-taksterne: Nu sætter EU en stopper for festen

Farvel til roaming-regninger i EU: Men det rigtige problem ligger et helt andet sted

TDC-topchef Carsten Dilling: Sådan stoppede vi mobilkundernes frafald


Roaming-dødsstødet fra EU: Sådan rammer det de danske teleselskaber


Nu begynder det næste slag i den danske telekrig: Fri data i udlandet


Snart helt slut med roamingtakster på tale og sms for danskerne: Her er det seneste slagtilbud

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS