Apple indgår forlig: Skal betale royalties til Ericsson for iPhone- og iPad-brug

Apple indgår forlig med svenske Ericsson om brug af patenterede Ericsson-teknologier efter trusler om retssag.

Artikel top billede

Hver gang Apple fremover sælger en trådløs enhed, skal selskabet betale et beløb til Ericsson.

Sådan lyder det ifølge en aftalte, som Apple og Ericsson netop har indgået.

Med aftalen afslutter de to selskaber en mangeårig tvist mellem sig om retten til at anvende en række trådløse teknologier, som Ericsson hele tiden har ment at have rettighederne til.

Tvistens omdrejningspunkt er en række netværks-baserede teknologi-patenter, som Ericsson mener er afgørende for implementeringen af en stribe forskellige mobile kommunikations-standarder som GSM, UMTS og LTE.

Det svenske selskab har patent-aftaler med flere andre smartphone-producenter om anvendelsen af de pågældende teknologier, mens det har knebet med mere Apple, hvis aftale med Ericsson udløb for et års tid siden.

Lang tid undervejs

De to parter kunne siden ikke blive enige om en ny aftale, og Ericsson sagsøgte i foråret Apple med beskyldninger om, at Apple krænkede en lang række patenter inden for 2G-, 3G- og 4G-netværks-teknologier.

Samtidig forlangte Ericsson, at Apple skulle tvinges til at stoppe med at sælge iPhone og iPad, indtil selskabet begyndte at betale for de pågældende patenter.

Apple og Ericsson vil ikke oplyse, hvor meget Apple skal betale Ericsson for anvendelsen af de pågældende patenter i de syv år, hvor aftalen løber.

Ericsson meddeler dog i en pressemeddelelse, at selskabets omsætning på intellektuelle rettigheder i 2015 vil lande på i alt 13-14 milliarder svenske kroner.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau skal Apple betale en kompensation nu og her og hertil løbende royalties i de kommende syv år.

Til gengæld dropper Ericsson alle sager mod Apple, som selskabet har sagsøgt i både USA, Storbritannien, Tyskland og Holland i sagen.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec