Vild smartphone: Denne telefon til 4.000 kroner er samlet af byggeklodser

Det kan hurtigt koste en mindre formuen, hvis skærmen på en iPhone går i stykker. På en FairPhone 2 kan du selv skifte skærmen med en skruetrækker.

Artikel top billede

Det kan koste spidsen af en jetjager at få skiftet en knækket skærm på en smartphone - sSpecielt hvis det drejer sig om skærmen på en af de nyere iPhone- eller Android-telefoner, hvor skærm og telefon er limet sammen.

Reparations-prisen kan hurtigt blive så høj, at det ikke kan betale sig at reparere den ramte telefon, hvorefter brugeren skrotter en næsten fungerende telefon.

Det vil FairPhone gøre op med.

Det hollandske firma, som for to år siden gennemførte en Kickstarter-kampagne for at finansiere udviklingen af en "fairtrade"-telefon, begynder nu at sende anden generation af sin FairPhone-serie, Fairphone 2, ud til dem, der har forudbestilt.

Telefonen er speciel af to grunde:

Den kan skilles ad og samles igen med en skruetrækker, hvilket betyder, at du selv kan udskifte dele, hvis de går i stykker.

Og så kommer telefonen materialer - her i blandt tin - fra miner i Afrika, hvor de ansatte bliver behandlet godt - altså nøjagtigt samme principper som dem, der anvendes i produktionen af eksempelvis "Fairtrade"-mærket kaffe.

Ikke vilde specifikationer
Telefonen koster 529 euro svarende til cirka 4.000 kroner, og hvis du bestiller nu, vil du formodentligt begynde at modtage telefonen i januar.

Og du køber ikke telefonen på grund af specifikationerne.

Telefonen er udstyret med en fem-tommer 1.920 x 1.080 pixel LCD-skærm, Android 5.1, 4G/LTE, En Qualcomm Snapdragon 801-processor, 2 GB RAM og et 8 megapixel kameramodul.

Telefonen er derudover lidt en tykbasse på 11 millimeter (en iPhone 6S er 7,1 millimeter), hvilket skyldes, at telefonen er samlet med skruer og ikke lim.

FairPhones plan er, at telefonen skal kunne anvendes i mindst fem år, før den skal udskiftes.

I den tid kan du købe reservedele hos netop FairPhone, hvis skærmen, kameraet eller andet går i stykker.

Du kan læse mere om hele FairPhone-projektet i denne artikel om den første FairPhone.

Læs også: Apple opdager fejl i iPhone 6+ - vil reparere fejlen gratis

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S