Vild smartphone: Denne telefon til 4.000 kroner er samlet af byggeklodser

Det kan hurtigt koste en mindre formuen, hvis skærmen på en iPhone går i stykker. På en FairPhone 2 kan du selv skifte skærmen med en skruetrækker.

Artikel top billede

Det kan koste spidsen af en jetjager at få skiftet en knækket skærm på en smartphone - sSpecielt hvis det drejer sig om skærmen på en af de nyere iPhone- eller Android-telefoner, hvor skærm og telefon er limet sammen.

Reparations-prisen kan hurtigt blive så høj, at det ikke kan betale sig at reparere den ramte telefon, hvorefter brugeren skrotter en næsten fungerende telefon.

Det vil FairPhone gøre op med.

Det hollandske firma, som for to år siden gennemførte en Kickstarter-kampagne for at finansiere udviklingen af en "fairtrade"-telefon, begynder nu at sende anden generation af sin FairPhone-serie, Fairphone 2, ud til dem, der har forudbestilt.

Telefonen er speciel af to grunde:

Den kan skilles ad og samles igen med en skruetrækker, hvilket betyder, at du selv kan udskifte dele, hvis de går i stykker.

Og så kommer telefonen materialer - her i blandt tin - fra miner i Afrika, hvor de ansatte bliver behandlet godt - altså nøjagtigt samme principper som dem, der anvendes i produktionen af eksempelvis "Fairtrade"-mærket kaffe.

Ikke vilde specifikationer
Telefonen koster 529 euro svarende til cirka 4.000 kroner, og hvis du bestiller nu, vil du formodentligt begynde at modtage telefonen i januar.

Og du køber ikke telefonen på grund af specifikationerne.

Telefonen er udstyret med en fem-tommer 1.920 x 1.080 pixel LCD-skærm, Android 5.1, 4G/LTE, En Qualcomm Snapdragon 801-processor, 2 GB RAM og et 8 megapixel kameramodul.

Telefonen er derudover lidt en tykbasse på 11 millimeter (en iPhone 6S er 7,1 millimeter), hvilket skyldes, at telefonen er samlet med skruer og ikke lim.

FairPhones plan er, at telefonen skal kunne anvendes i mindst fem år, før den skal udskiftes.

I den tid kan du købe reservedele hos netop FairPhone, hvis skærmen, kameraet eller andet går i stykker.

Du kan læse mere om hele FairPhone-projektet i denne artikel om den første FairPhone.

Læs også: Apple opdager fejl i iPhone 6+ - vil reparere fejlen gratis

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter ved Varde Kaserne

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse