3,2 milliarder internetbrugere: Sådan bruger vi nettet i 2016

Mobilen er på vej til at blive den primære platform til internetadgang. Det har stor betydning for, hvordan der handles og ikke mindst annonceres i de kommende år. Læs er, hvad det betyder i praksis.

Artikel top billede

Ifølge it-analysehuset IDC er der stadig masser af plads til nye brugere af internettet.

Således spår regnedrengene, at der i slutningen af det næste år vil være 3,2 milliarder mennesker på nettet, hvilket svarer til lige godt 45 procent af klodens samlede befolkning.

Af disse estimerer IDC, at to milliarder kommer til at bruge mobile enheder til at surfe fra.

Her kan du læse IDC's udlægning af tallene.

Lidt mere dystert er det, at selskabet forudsiger en ganske lav vækst i antallet af internetbrugere frem mod 2020 på blot to procent om året - med mindre, der kommer nye metoder til at sprede internettet til de resterende fire milliarder potentielle brugere.

IDC nævner blandt andet forsøgene fra Google, SpaceX og Facebook med højtflyvende balloner, fly og satellitter som eksempler på nye metoder til netspredning.

Der er dog ganske usikkert, om disse tiltag kan være med til at udbrede internettet mærkbart til eksempelvis det afrikanske kontinent.

Mobilos er vejen til nettet

En anden tendens er, at mobilen bliver mere og mere et surf-redskab fremfor et ringe-redskab, lyder det fra IDC.

"I løbet af de næste fem år kommer antallet af mennesker, som udelukkende bruger mobile enheder til at komme på nettet, til at stige med 25 procent per år," skriver Scott Strawn fra IDC i en pressemeddelelse.

Ligeledes vil den tid, vi tilbringer på nettet med vores mobiltelefon, øges.

"Den måde, vi anvender nettet på med mobile enheder, vil betyde en eksplosiv vækst i handel via mobilen og mobile annoncer," forudser IDC-manden på baggrund af firmaets tal.

Analyser af, hvad vi anvender nettet til, når vi er logget på, understøtter da også hans påstand.

Mere end to milliarder af os bruger e-mail og læser nyheder på nettet. Mere end en millirad bruger netbanken, streamer musik og leder efter nyt arbejde.

Og så viser tendensen altså også, at der er flere og flere, der handler på nettet.

Ifølge IDC vil flere erhvervsområder som rejser, bøger og online undervisning omsætte for mere end 685 millioner kroner (100 millioner kroner) i 2015.

Ligeledes oplyser IDC, at stort set alle forøgelser af annoncebudgettet vil blive rettet mod mobil-annoncering eller mod online-video.

I denne infografik kan du se, hvordan IDC mener, at verden bruger nettet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job