Milliardhandel en realitet: Nokia og Alcatel-Lucent skaber ny global netværksgigant

Om ganske få dage overtager Nokia franske Alcatel-Lucent, og dermed er en ny global netværksgigant en realitet. Det kan få stor betydning for markedet.

Artikel top billede

(Foto: Kiyoshi Takahase / iStockphoto)

En ny global netværksgigant er en realitet om ganske få dage. 

Sidste forår blev det annonceret, at finske Nokia ville købe franske Alcatel-Lucent for op mod 110 milliarder kroner.

Nu meddeler Nokia i en pressemeddelelse, at købet er gået igennem, og at Nokia i første omgang vil komme til at eje næsten 80 procent af aktierne i Alcatel-Lucent.

"Vi er glade for, at købet er lykkes, og at Alcatel-Lucents investorer deler vores tro på fremtiden i det samlede selskab. Vi vil rykke hurtigt for at samle de to selskaber og udføre vores integrerings-planer," udtaler Rajeev Suri, der er administrerende direktør i Nokia.

Har store planer

Det fremgår også, at resultatet af opkøbet vil kunne mærkes hos kunderne allerede om ganske få dage:

"Fra den 14. januar 2016 vil Nokia og Alcatel-Lucent tilbyde en samlet end-to-end portefølje med omfanget og skalaen til at møde behovene hos vores globale kunder."

"Vi vil have R&D og innovation uden sidestykke, hvilket vi vil bruge til at lede verden i skabelsen af næste generations teknologi og services," skriver Nokia videre.

Alcatel-Lucent er selv er et resultat af fusionen af franske Alcatel og amerikanske Lucent i 2006.

Det er en af de større spillere på markedet for telekommunikations-løsninger, der også tæller selskaber som Huawei, Ericsson, Cisco og Nokias egen netværksforretning.

Med Nokias køb af Alcatel-Lucent skabes en ny global netværksgigant, og det vil få betydning for konkurrencesituationen på det globale netværksmarked, har Forrester tidligere udtalt.

Nokias køb af Alcatel-Lucent er i øvrigt langt fra den eneste opsigtsvækkende handel i netværksindustrien i øjeblikket - se alle de andre aktiviteter i denne overbliks-artikel.

Læs også:

Her er de vigtigste opkøb i netværks-industrien i 2015 - får betydning for hele industrien

Nokias gigant-køb af Alcatel-Lucent kan få stor betydning for markedet

Nokia klar til at købe Alcatel-Lucent

Nokia-boss melder klart ud: Derfor kommer vi til at bestemme over Alcatel-Lucent

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S