Sådan er trusselsniveauet i Danmark lige nu: Disse ting truer især det danske it-landskab

Her er en dugfrisk optegning over de it-trusler, der hænger over hovedet på os lige netop nu.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld US/CSO)

Center for Cybersikkerhed har udgivet en ny trusselsvurdering, der fortæller, at spionage mod offentlige myndigheder og private virksomheder fortsat udgør den alvorligste cybertrussel mod Danmark og danske interesser.

Ligeledes kan man læse, at spionagen primært udføres af statslige og statsstøttede grupper.

"Gennem de seneste år er omfanget af cyberspionage mod Danmark steget betydeligt, og gruppernes metoder og teknikker er blevet mere avancerede," fortæller Center for Cybersikkerhed.

Truslerne er vurderet på fire forskellige områder:

1: Truslen fra cyberspionage mod danske myndigheder og private virksomheder er vurderet til: Meget høj.

2: Truslen fra cyberkriminalitet mod danske myndigheder og private virksomheder er vurderet til: Meget høj.

3: Truslen fra cyberaktivisme mod danske myndigheder og private virksomheder er vurderet til: Middel.

4: Truslen fra cyberterror mod myndigheder og private virksomheder er vurderet til: Lav.

Trusselsniveauet er opdelt i fem trin, der beskriver faren. De hedder: Ingen, Lav, Middel, Høj og Meget høj.

Tag forbehold i 2016

Rapporten er det første produkt fra Trussels-vurderingsenheden, som blev etableret som led i den nationale strategi for cyber- og informationssikkerhed og er placeret under Center for Cybersikkerhed.

"Formålet med trusselsvurderingen er at skabe opmærksomhed omkring de cybertrusler, vi ved, der er mod Danmark, så vi dermed kan tilskynde virksomheder og myndigheder til at tage truslerne med i deres risikovurdering og efterfølgende tage deres forholdsregler," siger Thomas Lund-Sørensen, chef for Center for Cybersikkerhed om trusselsvurderingen og han fortsætter:

"Det vil være et godt nytårsforsæt for ledelserne i virksomheder og myndigheder at gøre 2016 til året hvor cybersikkerhed kommer centralt på dagsordenen. Der er nemlig tale om et meget højt trusselsniveau."

I rapporten er der også opstillet en række anbefalinger til håndtering af cybertrusler.
 
Læs også: Tre effektive råd: Sådan beskytter du mod målrettede angreb

Du kan selv hente rapporten her.

Læs også:
Voldsomt fokus på it-sikkerhed kan være en guldgrube - men langt fra alle hiver gevinsten hjem

Teknik er ikke nok mod ransomware-angreb: Her er fem veje til moden it-sikkerhed

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect