Sådan er trusselsniveauet i Danmark lige nu: Disse ting truer især det danske it-landskab

Her er en dugfrisk optegning over de it-trusler, der hænger over hovedet på os lige netop nu.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld US/CSO)

Center for Cybersikkerhed har udgivet en ny trusselsvurdering, der fortæller, at spionage mod offentlige myndigheder og private virksomheder fortsat udgør den alvorligste cybertrussel mod Danmark og danske interesser.

Ligeledes kan man læse, at spionagen primært udføres af statslige og statsstøttede grupper.

"Gennem de seneste år er omfanget af cyberspionage mod Danmark steget betydeligt, og gruppernes metoder og teknikker er blevet mere avancerede," fortæller Center for Cybersikkerhed.

Truslerne er vurderet på fire forskellige områder:

1: Truslen fra cyberspionage mod danske myndigheder og private virksomheder er vurderet til: Meget høj.

2: Truslen fra cyberkriminalitet mod danske myndigheder og private virksomheder er vurderet til: Meget høj.

3: Truslen fra cyberaktivisme mod danske myndigheder og private virksomheder er vurderet til: Middel.

4: Truslen fra cyberterror mod myndigheder og private virksomheder er vurderet til: Lav.

Trusselsniveauet er opdelt i fem trin, der beskriver faren. De hedder: Ingen, Lav, Middel, Høj og Meget høj.

Tag forbehold i 2016

Rapporten er det første produkt fra Trussels-vurderingsenheden, som blev etableret som led i den nationale strategi for cyber- og informationssikkerhed og er placeret under Center for Cybersikkerhed.

"Formålet med trusselsvurderingen er at skabe opmærksomhed omkring de cybertrusler, vi ved, der er mod Danmark, så vi dermed kan tilskynde virksomheder og myndigheder til at tage truslerne med i deres risikovurdering og efterfølgende tage deres forholdsregler," siger Thomas Lund-Sørensen, chef for Center for Cybersikkerhed om trusselsvurderingen og han fortsætter:

"Det vil være et godt nytårsforsæt for ledelserne i virksomheder og myndigheder at gøre 2016 til året hvor cybersikkerhed kommer centralt på dagsordenen. Der er nemlig tale om et meget højt trusselsniveau."

I rapporten er der også opstillet en række anbefalinger til håndtering af cybertrusler.
 
Læs også: Tre effektive råd: Sådan beskytter du mod målrettede angreb

Du kan selv hente rapporten her.

Læs også:
Voldsomt fokus på it-sikkerhed kan være en guldgrube - men langt fra alle hiver gevinsten hjem

Teknik er ikke nok mod ransomware-angreb: Her er fem veje til moden it-sikkerhed

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job