Sådan er trusselsniveauet i Danmark lige nu: Disse ting truer især det danske it-landskab

Her er en dugfrisk optegning over de it-trusler, der hænger over hovedet på os lige netop nu.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld US/CSO)

Center for Cybersikkerhed har udgivet en ny trusselsvurdering, der fortæller, at spionage mod offentlige myndigheder og private virksomheder fortsat udgør den alvorligste cybertrussel mod Danmark og danske interesser.

Ligeledes kan man læse, at spionagen primært udføres af statslige og statsstøttede grupper.

"Gennem de seneste år er omfanget af cyberspionage mod Danmark steget betydeligt, og gruppernes metoder og teknikker er blevet mere avancerede," fortæller Center for Cybersikkerhed.

Truslerne er vurderet på fire forskellige områder:

1: Truslen fra cyberspionage mod danske myndigheder og private virksomheder er vurderet til: Meget høj.

2: Truslen fra cyberkriminalitet mod danske myndigheder og private virksomheder er vurderet til: Meget høj.

3: Truslen fra cyberaktivisme mod danske myndigheder og private virksomheder er vurderet til: Middel.

4: Truslen fra cyberterror mod myndigheder og private virksomheder er vurderet til: Lav.

Trusselsniveauet er opdelt i fem trin, der beskriver faren. De hedder: Ingen, Lav, Middel, Høj og Meget høj.

Tag forbehold i 2016

Rapporten er det første produkt fra Trussels-vurderingsenheden, som blev etableret som led i den nationale strategi for cyber- og informationssikkerhed og er placeret under Center for Cybersikkerhed.

"Formålet med trusselsvurderingen er at skabe opmærksomhed omkring de cybertrusler, vi ved, der er mod Danmark, så vi dermed kan tilskynde virksomheder og myndigheder til at tage truslerne med i deres risikovurdering og efterfølgende tage deres forholdsregler," siger Thomas Lund-Sørensen, chef for Center for Cybersikkerhed om trusselsvurderingen og han fortsætter:

"Det vil være et godt nytårsforsæt for ledelserne i virksomheder og myndigheder at gøre 2016 til året hvor cybersikkerhed kommer centralt på dagsordenen. Der er nemlig tale om et meget højt trusselsniveau."

I rapporten er der også opstillet en række anbefalinger til håndtering af cybertrusler.
 
Læs også: Tre effektive råd: Sådan beskytter du mod målrettede angreb

Du kan selv hente rapporten her.

Læs også:
Voldsomt fokus på it-sikkerhed kan være en guldgrube - men langt fra alle hiver gevinsten hjem

Teknik er ikke nok mod ransomware-angreb: Her er fem veje til moden it-sikkerhed

Region Midtjylland

IT-specialist til regionskliniksystemerne

Midtjylland

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

SOS International

Platform Engineer

Midtjylland

Sampension A/S

Senior specialist i beredskab og krisestyring

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland