Sådan er trusselsniveauet i Danmark lige nu: Disse ting truer især det danske it-landskab

Her er en dugfrisk optegning over de it-trusler, der hænger over hovedet på os lige netop nu.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld US/CSO)

Center for Cybersikkerhed har udgivet en ny trusselsvurdering, der fortæller, at spionage mod offentlige myndigheder og private virksomheder fortsat udgør den alvorligste cybertrussel mod Danmark og danske interesser.

Ligeledes kan man læse, at spionagen primært udføres af statslige og statsstøttede grupper.

"Gennem de seneste år er omfanget af cyberspionage mod Danmark steget betydeligt, og gruppernes metoder og teknikker er blevet mere avancerede," fortæller Center for Cybersikkerhed.

Truslerne er vurderet på fire forskellige områder:

1: Truslen fra cyberspionage mod danske myndigheder og private virksomheder er vurderet til: Meget høj.

2: Truslen fra cyberkriminalitet mod danske myndigheder og private virksomheder er vurderet til: Meget høj.

3: Truslen fra cyberaktivisme mod danske myndigheder og private virksomheder er vurderet til: Middel.

4: Truslen fra cyberterror mod myndigheder og private virksomheder er vurderet til: Lav.

Trusselsniveauet er opdelt i fem trin, der beskriver faren. De hedder: Ingen, Lav, Middel, Høj og Meget høj.

Tag forbehold i 2016

Rapporten er det første produkt fra Trussels-vurderingsenheden, som blev etableret som led i den nationale strategi for cyber- og informationssikkerhed og er placeret under Center for Cybersikkerhed.

"Formålet med trusselsvurderingen er at skabe opmærksomhed omkring de cybertrusler, vi ved, der er mod Danmark, så vi dermed kan tilskynde virksomheder og myndigheder til at tage truslerne med i deres risikovurdering og efterfølgende tage deres forholdsregler," siger Thomas Lund-Sørensen, chef for Center for Cybersikkerhed om trusselsvurderingen og han fortsætter:

"Det vil være et godt nytårsforsæt for ledelserne i virksomheder og myndigheder at gøre 2016 til året hvor cybersikkerhed kommer centralt på dagsordenen. Der er nemlig tale om et meget højt trusselsniveau."

I rapporten er der også opstillet en række anbefalinger til håndtering af cybertrusler.
 
Læs også: Tre effektive råd: Sådan beskytter du mod målrettede angreb

Du kan selv hente rapporten her.

Læs også:
Voldsomt fokus på it-sikkerhed kan være en guldgrube - men langt fra alle hiver gevinsten hjem

Teknik er ikke nok mod ransomware-angreb: Her er fem veje til moden it-sikkerhed

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Københavnsområdet

Red Barnet

Senior Data Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS