Din smartphone elsker WiFi-netværk: Suger mere datatrafik end 4G-nettet

De lokale WiFi-netværk er rødglødende på grund af den øgede brug af smartphones og tablets.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Smartphones og tablets og lynhurtige 4G-netværk går hånd i hånd. Men faktisk er det de lokale WiFi-netværk, der trækker det meste af datalæsset.

Den såkaldte WiFi offload trafik, hvor de mobile enheder kører på lokale trådløse netværk, boomer nemlig ganske voldsomt.

Det skriver analysefirmaet ABI Research.

"I 2015 fortsatte WiFi offload trafik fra mobile enheder med at overgå 4G-trafik, og i 2018 står WiFi-trafikken til at overgå al 2G, 3G og 4G mobiltrafik tilsammen," skriver ABI Research.

Så meget data bruger vi

Analysefirmaet venter, at den samlede indendørs trafik til mobile enheder vil vokse med mere end 600 procent frem mod 2020, så niveauet til den tid er på 53 exabytes per måned.

Det er en stor del af forklaringen på, at WiFi offload spiller en stadig større rolle, for når brugerne er på farten, er det i sagens natur oftere 4G, der er i spil.

Samtidig fylder ikke mindst videotrafikken til eksempelvis Netflix ekstremt meget - og det er ofte en aktivitet, brugeren har gang i, når han eller hun ligger på sofaen, hvor der er adgang til WiFi.

Også masser af trafik på 4G og 3G

Det er dog ikke kun WiFi-forbindelserne, der mærker den øgede brug af mobile enheder. 4G/LTE-netværkene bliver naturligvis også brugt mere og mere.

En rapport fra Ericsson fastslog sidste år, at datatrafikken på mobilnetværkene fra smartphones står til at opleve en årlig vækst på 50 procent i de kommende år.

Hvor en gennemsnitlig smartphonebruger i Vesteuropa sidste år havde et månedligt dataforbrug på 2 gigabyte, venter Ericsson, at det vil være steget til 18 gigabyte i 2021.

Læs også:

Fire rødglødende tendenser presser internettet: Derfor har det svært ved at følge med

Heftig vækst i data-forbruget på smartphones: Især to apps suger data

WiFi kvæler hastigheden på dit bredbånd

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Nordjylland

LB Forsikring

Afdelingschef for Digital Finans

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S