Din smartphone elsker WiFi-netværk: Suger mere datatrafik end 4G-nettet

De lokale WiFi-netværk er rødglødende på grund af den øgede brug af smartphones og tablets.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Smartphones og tablets og lynhurtige 4G-netværk går hånd i hånd. Men faktisk er det de lokale WiFi-netværk, der trækker det meste af datalæsset.

Den såkaldte WiFi offload trafik, hvor de mobile enheder kører på lokale trådløse netværk, boomer nemlig ganske voldsomt.

Det skriver analysefirmaet ABI Research.

"I 2015 fortsatte WiFi offload trafik fra mobile enheder med at overgå 4G-trafik, og i 2018 står WiFi-trafikken til at overgå al 2G, 3G og 4G mobiltrafik tilsammen," skriver ABI Research.

Så meget data bruger vi

Analysefirmaet venter, at den samlede indendørs trafik til mobile enheder vil vokse med mere end 600 procent frem mod 2020, så niveauet til den tid er på 53 exabytes per måned.

Det er en stor del af forklaringen på, at WiFi offload spiller en stadig større rolle, for når brugerne er på farten, er det i sagens natur oftere 4G, der er i spil.

Samtidig fylder ikke mindst videotrafikken til eksempelvis Netflix ekstremt meget - og det er ofte en aktivitet, brugeren har gang i, når han eller hun ligger på sofaen, hvor der er adgang til WiFi.

Også masser af trafik på 4G og 3G

Det er dog ikke kun WiFi-forbindelserne, der mærker den øgede brug af mobile enheder. 4G/LTE-netværkene bliver naturligvis også brugt mere og mere.

En rapport fra Ericsson fastslog sidste år, at datatrafikken på mobilnetværkene fra smartphones står til at opleve en årlig vækst på 50 procent i de kommende år.

Hvor en gennemsnitlig smartphonebruger i Vesteuropa sidste år havde et månedligt dataforbrug på 2 gigabyte, venter Ericsson, at det vil være steget til 18 gigabyte i 2021.

Læs også:

Fire rødglødende tendenser presser internettet: Derfor har det svært ved at følge med

Heftig vækst i data-forbruget på smartphones: Især to apps suger data

WiFi kvæler hastigheden på dit bredbånd

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job