Hundredevis af Samsung-ansatte forlanger erstatning: Har måske fået kræft af at arbejde for Samsung

Hundredevis af tidligere Samsung-ansatte hævder, at de er blevet alvorligt syge af at blive udsat for giftige stoffer og stråling på Samsungs fabrikker. Samsung siger nej - men udbetaler alligevel penge til de ramte.

Artikel top billede

Samsung Electronics går efter stort pres med til, at uvildige inspektører inværksætter undersøgelser af en stribe af selskabets fabrikker.

Det sker efter et helt år med stigende pres fra en lang række tidligere medarbejdere, der hævder, at de har fået kræft af at arbejde i teknologi-kæmpens fabriks-haller.

Medarbejderne mener, at de er blevet udsat for giftige kemikalier, dampe og stråling på fabrikkerne i en grad, der har gjort dem alvorligt syge.

Beslutningen om at nedsætte et helt korps af uafhængige såkaldte 'ombudsmen' kommer ifølge Financial Times efter pres fra den organisation, som de sygdomsramte har stiftet under navnet 'Sharps.'

Samsung har tidligere foreslået selv at undersøge sine fabrikker for sundheds-skadelige stoffer, men dette er blevet blankt afvist af Sharps, som hver dag demonstrerer foran Samsungs hovedkvarter i Seoul.

Selskabet har bedyret, at det 'samvittighedsfuldt' vil implementere alle de forslag, som ombudsman-holdet når frem til i løbet af de kommende tre års undersøgelser.

Negativ effekt

Sagen har vakt en del opsigt i ikke mindst Sydøst-asien, hvor den har haft negativ effekt på Samsungs omdømme.

Det kan være alvorligt i denne tid, hvor det sydkoreanske selskab kæmper for at overbevise investorerne om, at Samsung også er fremtidens selskab på trods af faldende salg af mobiltelefoner.

Samsung afsatte i fjor godt en halv milliard kroner til en fond, der skal stå for at udbetale erstatning til de ramte ansatte.

Samsung kalder selv beslutningen om at afsætte de mange penge en 'goodwill gesture' - altså en venlig og forebyggende gestus - men selskabet har endnu ikke officielt anerkendt et ansvar for, at de pågældende medarbejder er blevet syge.

Mere end 150 tidligere ansatte har indtil videre søgt fonden om penge.

Af dem har cirka 100 modtaget kompensation mod at de har afskrevet sig muligheden for at sagsøge Samsung.

Sydkoreanske myndigheder har dog ifølge Financial Times fundet, at kræft hos fire tidligere medarbejdere har forbindelse til deres arbejde i fabrikkerne.

Samsung har afvist, at der er nogen forbindelse og har peget på, at alle niveauer i fabrikkerne har ligget inden for lovens rammer.

Også Samsung-konkurrenten Apple har været under voldsom kritik for forholdene på de fabrikker, hvor kinesiske ansatte samler iPhone og iPad.

Her har forholdene angiveligt været så ringe, at medarbejdere har begået kollektivt selvmord, ligesom der har været regulære optøjer på fabrikkerne.

Læs om det her: Så elendige forhold har arbejdere på Apple-fabrik

Apple har fornylig besluttet at fjerne giftige kemikaler fra samle-båndene.

Det kan du læse mere om her: Apple fjerner giftige kemikalier fra iPhone-produktion

Læs også:

Samsung bliver også kritiseret for dårlige arbejdsforhold

300 ansatte hos Apple-leverandør truede med selvmord

[b]Omstridt Apple-fabrik ramt af voldsomme optøjer
[/b]

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS