Artikel top billede

Donald Trump: Apple skal tvinges til at flytte al produktion hjem til USA

Donald Trump vil tvinge Apple til at flytte al produktion hjem til USA med alle landets 'kloge, skarpe og energiske' folk. "Amerika skal være stort igen," lyder det fra Trump.

Den højtråbende præsident-kandidat vil have Apple til at bygge alle selskabets 'damn computers and things' hjemme i USA og ikke i prisbillige Kina.

Den amerikanske præsident-kandidat Donald Trump forlanger, at Apple og andre amerikanske virksomheder trækker deres produktion hjem til USA.

I dag anvender Apple især kinesiske samlefabrikker til den fysiske produktion af blandt andet storsælgende iPhone og iPad-tablet-computere.

På de kinesiske kæmpefabrikker koster produktionen nemlig kun en brøkdel af den pris, som det koster at få samlet apparaterne i lande med højere løn-omkostninger som eksempelvis USA.

Det passer imidlertid ikke den højtråbende Donald Trump, der har markeret sig med en række opsigtsvækkende udtalelser i sine bestræbelser på at blive valgt som republikansk spidskandidat til det kommende præsidentvalg i USA.

Han vil være manden, der sørger for, at hele denne industri - der står for bygningen af millioner af enheder hvert år - kommer hjem til USA.

Amerika skal være stort igen

"Vi har så fantastiske folk i dette land: Kloge, skarpe, energiske, de er fantastiske," lød det fra Donald Trump, da han mandag talte på Liberty University i USA.

"Amerika skal være stort igen, og jeg mener, at vi faktisk kan sige nu - og det her mener jeg virkelig - at det her er på vej: Vi vil få Apple til at bygge deres skide computere og ting i dette land i stedet for i andre lande," lød det fra Donald Trump.

Det er langt fra første gang, at han har luftet dette synspunkt.

Han har tidligere sagt, at 'vi er nødt til at få Apple hjem til Amerika. Det er en af mine store drømme for landet."

Apple har tidligere flyttet en del af selskabets produktion af Mac-computere hjem til USA, hvilket du kan læse mere om her: Slut med Kina: Apple fremstiller ny Mac hjemme i USA

En stor del af selskabets meget høje indtjening per solgt enhed skyldes imidlertid en meget effektiv supply chain i Asien, hvor Apple har tætte forbindelser til sine underleverandører.

Læs også:

Apples fantastiske fidus: Hvorfor kan rivalerne ikke gøre det samme?

Apple drosler ned for iPhone-produktionen - usolgte telefoner hober sig op på lagrene

Her er det vanvittige kinesiske Silicon Valley - så vildt er det




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cybersecurity Excellence Day 2023

Sikkerhed er et vidt begreb, og antallet af produkter og services nærmest eksploderer i takt med, at trusselsbilledet bliver stadig mere mudret og faretruende. På årets Cybersecurity Excellence Day kommer vi hele vejen rundt, så du får et solidt grundlag for at skelne mellem de aktuelt mest værdifulde teknologier fra buzzwords og ny vin på gamle flasker.

07. juni 2023 | Læs mere


Årets CIO 2023

Vi skal finde Årets CIO 2023 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO og løfte arven efter Årets CIO 2022 Ann Fogelgren fra GN og de 16 andre, der løb med prisen før hende.

08. juni 2023 | Læs mere


B2B automatisering

Globale software- og udviklerhuse såsom Microsoft, IBM, Salesforce og SAP mangedobler i disse år deres investeringer i udvikling af teknologi, der integrerer automatisering i ERP-platforme og andre forretningskritiske services. Du får konkret viden om, hvordan stadig flere koncerner samt mindre og mellemstore virksomheder allerede i dag konverterer processer, så langt de fleste sager håndteres automatisk, mens kun et mindretal behandles manuelt.

14. juni 2023 | Læs mere