Donald Trump: Apple skal tvinges til at flytte al produktion hjem til USA

Donald Trump vil tvinge Apple til at flytte al produktion hjem til USA med alle landets 'kloge, skarpe og energiske' folk. "Amerika skal være stort igen," lyder det fra Trump.

Artikel top billede

Den højtråbende præsident-kandidat vil have Apple til at bygge alle selskabets 'damn computers and things' hjemme i USA og ikke i prisbillige Kina.

Den amerikanske præsident-kandidat Donald Trump forlanger, at Apple og andre amerikanske virksomheder trækker deres produktion hjem til USA.

I dag anvender Apple især kinesiske samlefabrikker til den fysiske produktion af blandt andet storsælgende iPhone og iPad-tablet-computere.

På de kinesiske kæmpefabrikker koster produktionen nemlig kun en brøkdel af den pris, som det koster at få samlet apparaterne i lande med højere løn-omkostninger som eksempelvis USA.

Det passer imidlertid ikke den højtråbende Donald Trump, der har markeret sig med en række opsigtsvækkende udtalelser i sine bestræbelser på at blive valgt som republikansk spidskandidat til det kommende præsidentvalg i USA.

Han vil være manden, der sørger for, at hele denne industri - der står for bygningen af millioner af enheder hvert år - kommer hjem til USA.

Amerika skal være stort igen

"Vi har så fantastiske folk i dette land: Kloge, skarpe, energiske, de er fantastiske," lød det fra Donald Trump, da han mandag talte på Liberty University i USA.

"Amerika skal være stort igen, og jeg mener, at vi faktisk kan sige nu - og det her mener jeg virkelig - at det her er på vej: Vi vil få Apple til at bygge deres skide computere og ting i dette land i stedet for i andre lande," lød det fra Donald Trump.

Det er langt fra første gang, at han har luftet dette synspunkt.

Han har tidligere sagt, at 'vi er nødt til at få Apple hjem til Amerika. Det er en af mine store drømme for landet."

Apple har tidligere flyttet en del af selskabets produktion af Mac-computere hjem til USA, hvilket du kan læse mere om her: Slut med Kina: Apple fremstiller ny Mac hjemme i USA

En stor del af selskabets meget høje indtjening per solgt enhed skyldes imidlertid en meget effektiv supply chain i Asien, hvor Apple har tætte forbindelser til sine underleverandører.

Læs også:

Apples fantastiske fidus: Hvorfor kan rivalerne ikke gøre det samme?

Apple drosler ned for iPhone-produktionen - usolgte telefoner hober sig op på lagrene

Her er det vanvittige kinesiske Silicon Valley - så vildt er det

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Styrk fremtidens IT Service Management - bliv Service Catalogue Manager i Cyberdivisionen, Hvidovre

Københavnsområdet

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

AP Pension

AP Pension søger BI Developers

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job