Konkurrenter raser: TDC står i vejen for billigere internet til danskerne

Flere internet-udbydere raser over TDC, som de mener forhindrer dem i at komme ind på attraktivt netværk ved at sætte prisen for højt.

Artikel top billede

Flere internet-udbydere mener, at TDC aktivt forhindrer dem i at kunne levere billige internetforbindelser til danskerne, skriver Morgenavisen-Jyllandsposten.

Det skyldes, at TDC kontrollerer det hurtige kabel-tv-net via YouSee.

Her opkræver TDC ifølge avisen en adgangs-pris, der gør det svært for de øvrige internet-udbydere at konkurrere med TDC's egne tilbud.

I dag betaler teleselskaberne TDC per kunde, som anvender TDC's fiber eller kobbernetværk.

Når det gælder det hurtige kabel-netværk kræver TDC, at de betaler for den maksimalt nødvendige kapacitet.

"Det virker som om, at TDC's prismodel er omhyggeligt designet til at holde fremmede udbydere ude af konkurrencen på kabel-tv-nettet. Det er svært ikke at være utilfreds over hele forløbet," siger direktør i Kviknet, Yoel Caspersen, til Morgenavisen Jyllands-Posten.

Baldur Nordahl fra Gigabit siger til avisen, at der efter hans 'klare opfattelse' er tale om 'sabotage fra TDC's side.'

TDC-konkurrenterne mener, at TDC handler i strid med reglen om, at alle teleselskaber har krav på ligelig adgang til TDC's infrastruktur.

TDC skriver til avisen, at der er tekniske forskelle mellem kabel-tv-nettet og de øvrige netværk og at engros-priserne skal afspejle omkostningerne ved at drive netværket.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura