Microsoft trækker strømstik tilbage: Sådan får du et nyt kabel til din Surface Pro-tablet

Microsoft tilbagekalder strømkabler til Surface. Se her, hvordan du får udskiftet dit kabel.

Artikel top billede

Microsoft kommer nu med en løsning til, hvordan du kan få et nyt strømstik til din Surface Pro, Surface Pro 2 og Surface Pro 3-computer.

Microsoft annoncerede tidligere på ugen, at firmaet tilbagekalder alle stik til de ældre Surface-enheder, da der er risiko for overophedning.

Det er dog ikke alle strømkabler, som kaldes tilbage.

Hvis du har købt en Surface Pro,Pro 2, eller Pro 3 efter den 15. juli 2015, en Surface Pro 4 eller en Surface Book, så skal du ikke frygte for overophedning og skal ikke sende den ind til Microsoft. Det samme gælder opladerstik til docking-stationer til Surface Pro, Pro 2 og Pro 3.

Hvis du er ejer af en af de ramte strømkabler, skal du følge dette link ind til Microsofts supportside og følge anvisningerne.

Bemærk at du skal kontakte Microsoft via det danske kontakt-nummer, hvis det drejer sig om virksomheds-computere. Følg dette link for mere information.

Herefter skal du have dit serienummer klar. Det finder du bag kickstanden på din Surface.

Du behøver ikke sende dit gamle kabel ind til Microsoft, men Microsoft foreslår, at du stopper med at benytte det. Ifølge Microsoft er det gamle kabel ikke farligt i sig selv, men det kan øge risikoen for brandfare, hvis de gamle kabler bliver bøjet kraftigt eller rullet tæt sammen-

Du kan læse vores anmeldelse af henholdsvis Surface Pro 3, Pro 4 og Surface Book herunder.

Surface Pro 3.

Surface Pro 4.

Surface Book. 

Læs også: Stort overblik: Her er de bedste alternativer til Surface Pro 4
 

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job