Microsoft trækker strømstik tilbage: Sådan får du et nyt kabel til din Surface Pro-tablet

Microsoft tilbagekalder strømkabler til Surface. Se her, hvordan du får udskiftet dit kabel.

Artikel top billede

Microsoft kommer nu med en løsning til, hvordan du kan få et nyt strømstik til din Surface Pro, Surface Pro 2 og Surface Pro 3-computer.

Microsoft annoncerede tidligere på ugen, at firmaet tilbagekalder alle stik til de ældre Surface-enheder, da der er risiko for overophedning.

Det er dog ikke alle strømkabler, som kaldes tilbage.

Hvis du har købt en Surface Pro,Pro 2, eller Pro 3 efter den 15. juli 2015, en Surface Pro 4 eller en Surface Book, så skal du ikke frygte for overophedning og skal ikke sende den ind til Microsoft. Det samme gælder opladerstik til docking-stationer til Surface Pro, Pro 2 og Pro 3.

Hvis du er ejer af en af de ramte strømkabler, skal du følge dette link ind til Microsofts supportside og følge anvisningerne.

Bemærk at du skal kontakte Microsoft via det danske kontakt-nummer, hvis det drejer sig om virksomheds-computere. Følg dette link for mere information.

Herefter skal du have dit serienummer klar. Det finder du bag kickstanden på din Surface.

Du behøver ikke sende dit gamle kabel ind til Microsoft, men Microsoft foreslår, at du stopper med at benytte det. Ifølge Microsoft er det gamle kabel ikke farligt i sig selv, men det kan øge risikoen for brandfare, hvis de gamle kabler bliver bøjet kraftigt eller rullet tæt sammen-

Du kan læse vores anmeldelse af henholdsvis Surface Pro 3, Pro 4 og Surface Book herunder.

Surface Pro 3.

Surface Pro 4.

Surface Book. 

Læs også: Stort overblik: Her er de bedste alternativer til Surface Pro 4
 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Dansk Retursystem A/S

    Enterprise Arkitekt (EA) til dansk miljøvirksomhed

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Technical Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S