Microsoft trækker strømstik tilbage: Sådan får du et nyt kabel til din Surface Pro-tablet

Microsoft tilbagekalder strømkabler til Surface. Se her, hvordan du får udskiftet dit kabel.

Artikel top billede

Microsoft kommer nu med en løsning til, hvordan du kan få et nyt strømstik til din Surface Pro, Surface Pro 2 og Surface Pro 3-computer.

Microsoft annoncerede tidligere på ugen, at firmaet tilbagekalder alle stik til de ældre Surface-enheder, da der er risiko for overophedning.

Det er dog ikke alle strømkabler, som kaldes tilbage.

Hvis du har købt en Surface Pro,Pro 2, eller Pro 3 efter den 15. juli 2015, en Surface Pro 4 eller en Surface Book, så skal du ikke frygte for overophedning og skal ikke sende den ind til Microsoft. Det samme gælder opladerstik til docking-stationer til Surface Pro, Pro 2 og Pro 3.

Hvis du er ejer af en af de ramte strømkabler, skal du følge dette link ind til Microsofts supportside og følge anvisningerne.

Bemærk at du skal kontakte Microsoft via det danske kontakt-nummer, hvis det drejer sig om virksomheds-computere. Følg dette link for mere information.

Herefter skal du have dit serienummer klar. Det finder du bag kickstanden på din Surface.

Du behøver ikke sende dit gamle kabel ind til Microsoft, men Microsoft foreslår, at du stopper med at benytte det. Ifølge Microsoft er det gamle kabel ikke farligt i sig selv, men det kan øge risikoen for brandfare, hvis de gamle kabler bliver bøjet kraftigt eller rullet tæt sammen-

Du kan læse vores anmeldelse af henholdsvis Surface Pro 3, Pro 4 og Surface Book herunder.

Surface Pro 3.

Surface Pro 4.

Surface Book. 

Læs også: Stort overblik: Her er de bedste alternativer til Surface Pro 4
 

Annonce

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til open-source platforme

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S