Hasteindkaldt af Justitsministeriet: Dansk telebranche frygter lyn-proces om logning i Danmark

Efter måneders venten er teleselskabernes brancheorganisation pludselig blevet indkaldt til hastemøde i Justitsministeriet. "Vi må for alt i verden ikke genindføre sessions-logning på egen hånd," lyder det fra telebranchen.

Artikel top billede

Teleindustrien, der er teleselskaberne brancheorganisation, er nu pludselig blevet indkaldt til møde i Justitsministeriet med ganske kort varsel.

Et møde, der skal lægge retningslinjerne for logning af danskerne.

Det oplyser Jacob Willer, der er direktør i foreningen, som ellers har stået og trippet i kulissen for at tage dialogen om logning via teleselskaberne op til diskussion.

"Det er en uhørt kort frist, Vi har ventet på det møde i månedsvis," skriver Jacob Willer på sin Twitter-profil.

Men hvad er det egentlig I er utilfredse med, for nu kommer mødeindkaldelsen fra Justitsministeriet - selv om der kun er en uges frist?

"Vi stiller selvfølgelig op, selv om der er kort varsel. Vi har forsøgt at kontakte Justitsministeriet i månedsvis for at få gang i drøftelserne, men uden noget som helst resultat," fortæller Jacob Willer til Computerworld.

Den manglende dialog frygter Teleindustrien vil blive benyttet til en kort proces, der skal munde ud i et hurtigt lovforslag om logning, der skal udføres af medlemmerne i foreningen.

"I følge lovprogrammet skal der fremsættes et lovforslag om kort tid. Tidspresset kan blive en barriere for en ordentlig dialog. Vi vil gerne have en god gennemarbejdet proces. Det, håber vi, bliver løsningen."

Hvad er det værste, der kan ske?

"Logningsdirektivet blev underkendt af EU-domstolene sidste år, og vi afskaffede sessions-logningen, men efter terror-angreben i Europa kan man godt frygte, at de kommer tilbage, fordi der skal signaleres handlekraft. Også selv om EU har erklæret direktivet ugyldigt. Det vil være den værste beslutning."

Helt konkret skrev EU-domstolen sidste år: "Direktivet indebærer et meget omfattende og særligt alvorligt indgreb i den grundlæggende ret til respekt for privatlivet og til beskyttelse af personoplysninger, uden at dette indgreb er begrænset til det strengt nødvendige."

og

"Domstolen finder, at direktivet ved at stille krav om lagring af disse data og ved at give de kompetente nationale myndigheder adgang til disse i særligt alvorlig grad gør indgreb i den grundlæggende ret til respekt for privatliv og beskyttelse af personoplysninger."

Telefolk: Gå EU-vejen
Teleindustrien er nu bange for, at de danske politikere skal komme med et lovforslag, så medlemmerne skal rette ind inden en EU-beslutning, der så igen kan betyde, at der skal rykkes rundt på logningen i teleselskaberne.

"Vi står i en situation, hvor Europarådet er i gang med at se på en logningsplan for alle lande i Europa. Den beslutning skal vi vente på, så vi ikke kommer til at udføre dobbelt arbejde i den danske telebranche. Der er også en igangværende retssag om logningsforhold i Sverige, der kan være med til at lægge retningslinjer for Danmark," siger Jacob Willer.

Så hvad er telebranchens ønske til logningsmødet på fredag i Justitsministeriet?

"Vi ønsker ikke dansk enegang, men en EU-beslutning. Det værste der kan ske er, at Justitsministeriet pålægger os retningslinjer om genetablering af sessions-logning uden blik for EU. Men dagsordenen peger i retning af stramninger, fordi flere gerne vil udvise handlekraft i forlængelse af de terrorangreb, der har været."

Derfor slår Teleindustrien sig i tøjret.

Hvad vil I gøre?

"Vi kommer til mødet på fredag, og vi vil forsøge at få en konstruktiv arbejdsproces i gang. Hvis man vil gennemføre stramninger uden om Europa, så begår Justitsministeriet en fejl."

Justitsministeriet ønskede ikke at svare på spørgsmål per telefon, men man har bedt om en mail.

Den her vi sendt med spørgsmål om, hvad der skal ske med logning i Danmark, og hvad mødet på fredag den 29. januar skal indeholde?

Men der er ikke kommet svar tilbage.

Læs også:
Domstol ikke i tvivl: Logningsdirektiv er ugyldigt

Få overblikket: Alle disse steder bliver du overvåget

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect