Twitter i problemer: Fire topchefer forlader selskabet

Twitter ramt af massiv faneflugt i topledelsen: Fire topchefer forlader butikken.

Artikel top billede

Twitters nye topchef, medstifter Jack Dorsey, meddelte søndag - selvfølgelig i et tweet - at fire af selskabets absolutte topfigurer 'har besluttet' at forlade selskabet.

Det er udviklingschef Alex Roetter, chefen for global media, Katie Jacobs Stanton, produktchef Kevin Weil og HR-chef Brian Schipper.

"Alle fire vil nu tage noget velfortjent ferie. Jeg er personligt taknemmelig for alt, som de har ydet for Twitter og for vores formål her i verden," skrev Jack Dorsey i sit tweet.

Selskabet vil ikke uddybe de fire topchefers exit yderligere, men New York Times mener at vide, at mindst én af fratrædelserne ikke er sket frivilligt.

Jack Dorsey - der var med til at stifte Twitter - blev i sommer først udnævnt til konstitueret og siden permament topchef for selskabet, der i efteråret iværksatte en stor omstrukturering med øget fokus på kerneforretning og effektivitet.

Den førte til opsigelsen af otte procent af medarbejderne - cirka 330 mand.

Twitter har samtidig indført en række nye funktioner og små-ændringer og overvejer at fjerne længdekrav på tweets, som i dag maksimalt må have en længde på 140 tegn.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos