Sundhedsstyrelsen siger stop: Drop telefon og iPad og få noget motion

For første gang nogensinde udstikker Sundhedsstyrelsen anbefalinger om, at der skal dyrkes mere motion, hvilket går ud over skærmtiden.

Artikel top billede

En kikset motorik kan være noget af en hæmsko, når der skal skabes kontakter til det modsatte køn.

Og computerskærmen kan faktisk have indflydelse på, om scoringsforsøget i teenageårene og frem går godt eller skidt.

Sundhedsstyrelsen peger nemlig nu på, at danske børn i alderen fra nul til fire år skal have mere motion og mindre tid sammen med tv-, computer- og telefonskærm.

En udviklingsperiode, der er med til at opbygge den motorik og fysiske tilstand, der følger med op gennem voksenlivet.

Lisa Von Huth Smith, du har været med til at udarbejde anbefalingerne i Sundhedsstyrelsen. Hvor længe bruger børn i denne aldersgruppe egentlig foran skærmen?

"Der er faktisk ikke nyere danske undersøgelser på området, men vi har tal for 2009 fra en forskningsundersøgelse i Odense, der viser, at fem-/seksårige børn bruger halvanden til to timer foran skærmen hver dag. Der er selvfølgelig sket en udvikling siden da, men eksakte tal har vi ikke," fortæller hun til Computerworld.

Hoppe, lege og tumle

I anbefalingerne nævner I skærmtiden som et af de områder, der bør begrænses. Hvorfor?

"Det handler om, at børn skal have gode muligheder for at bevæge sig, det styrker deres motorik og giver dem et godt grundlag for, at de også har lyst til at bevæge sig, når de bliver ældre. Samtidig kan skærmtid påvirke barnets trivsel negativt. De stillesiddende aktiviteter, som skærmtid, bør derfor begrænses, så små børn i stedet kan hoppe, lege og tumle så meget som muligt. Det er også helt naturligt for et barn i denne alder," lyder anbefalingen fra Sundhedsstyrelsen.

Af samme grund råder Sundhedsstyrelsen forældre til at tænke over, hvordan de kan styrke deres børn i at bevæge sig i dagligdagen, og samtidig tænke over hvor længe de 0 til 4-årige børn tilbringer foran skærmen.

Anbefalingen handler således om, at forældre skal aktivere børnene med fysisk udfoldelse i stedet for at plante dem foran en skærm.

Sundhedsstyrelsen sætter ikke tid på, hvor meget de små skal være aktive.

Det skyldes, at forskningen på området ikke er så langt endnu, at man kan fastsætte, hvor lang tid de små børn bør bevæge sig om dagen, eller hvor lang tid de højst bør bruge på stillesiddende aktiviteter som TV, tablets og computer.

Du kan finde anbefalingen og begrundelse på Sundhedsstyrelsens webside.

Læs også:
Interview: Derfor skal børn fra iPad-generationen lære at programmere

Reportage: 113 børn kodede 25 spil på 24 timer: "Vi har sovet 40 minutter i alt"

Dansk it-system skal advare norske børn om skoleskyderier og andre farer

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S