Rygterne er mange: Er der en Surface Phone på vej fra Microsoft?

Rygterne har længe floreret om en Windows Phone i samme design som Microsofts Surface-serie, og nu har Microsoft erhvervet sig et domæne, som kun hælder mere vand på rygtemøllen.

Artikel top billede

En designers bud på en Surface Phone

Microsoft ejer nu webdomænet Surfacephone.com, hvilket tilføjer brænde på bålet af rygter omkring en potentiel Surface Phone fra Microsoft.

Opdagelsen stammer fra Reddit via The Verge.

Microsoft har dog også tidligere købt både Surfacelaptop.com og surfacecar.com, og alle domænerne fører ind til Microsofts undersite for Surface-tablets.

Opkøbet af domænerne kan dermed lige så vel handle om at forhindre andre i at lukrere på Surface-navnet.

Du kan læse mere om 950 og 950XL her: Test: Lumia 950 og 950XL er de to bedste Windows-telefoner - men hvad betyder det egentlig?

Mange små rygter

Microsofts Windows 10-telefoner (tidligere kaldet Windows Phones) kæmper stadig med at få fat i mobilmarkedet, som Android og iOS fortsat sidder solidt på.

I efteråret annoncerede Microsoft tre nye Windows 10 Mobile-telefoner, Lumia 950, 950XL og 550, som alle var udstyret med den nyeste version af Windows til telefonen, men som stadig bærer et designsprog fra dengang, Lumia-serien blev produceret af Nokia: firkantet, plastik og praktisk.

Efter lanceringen af 950/950XL begyndte rygterne for alvor at flyve rundt blandt de etablerede medier og blogs, men særligt en udtalelse fra Panos Panay, Surface og enheds-ansvarlig.

EPanos Panay udtalte til mediet The Verge, at han i høj grad arbejdede på at skabe en fælles designlinje hen over alle Microsofts produkter med Surface-serien som udgangspunkt.

Ligeledes har kinesiske Microsoft-ansatte også omtalt en mystisk Lumia X-telefon på et PowerPoint-slide ved en fejl.

Grunden til 950 og 950XL's udseende stammer fra det tidligere tilhørsforhold til Nokia, da det tager et til to år at udvikle en smartphone. Da udviklingen af Lumia 950 startede, var telefonen stadig ejet af Nokia og ikke Microsoft.

Læs også: Se Microsofts nye teknologi i aktion: Kan en Windows-telefon erstatte din computer? 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S