Rygterne er mange: Er der en Surface Phone på vej fra Microsoft?

Rygterne har længe floreret om en Windows Phone i samme design som Microsofts Surface-serie, og nu har Microsoft erhvervet sig et domæne, som kun hælder mere vand på rygtemøllen.

Artikel top billede

En designers bud på en Surface Phone

Microsoft ejer nu webdomænet Surfacephone.com, hvilket tilføjer brænde på bålet af rygter omkring en potentiel Surface Phone fra Microsoft.

Opdagelsen stammer fra Reddit via The Verge.

Microsoft har dog også tidligere købt både Surfacelaptop.com og surfacecar.com, og alle domænerne fører ind til Microsofts undersite for Surface-tablets.

Opkøbet af domænerne kan dermed lige så vel handle om at forhindre andre i at lukrere på Surface-navnet.

Du kan læse mere om 950 og 950XL her: Test: Lumia 950 og 950XL er de to bedste Windows-telefoner - men hvad betyder det egentlig?

Mange små rygter

Microsofts Windows 10-telefoner (tidligere kaldet Windows Phones) kæmper stadig med at få fat i mobilmarkedet, som Android og iOS fortsat sidder solidt på.

I efteråret annoncerede Microsoft tre nye Windows 10 Mobile-telefoner, Lumia 950, 950XL og 550, som alle var udstyret med den nyeste version af Windows til telefonen, men som stadig bærer et designsprog fra dengang, Lumia-serien blev produceret af Nokia: firkantet, plastik og praktisk.

Efter lanceringen af 950/950XL begyndte rygterne for alvor at flyve rundt blandt de etablerede medier og blogs, men særligt en udtalelse fra Panos Panay, Surface og enheds-ansvarlig.

EPanos Panay udtalte til mediet The Verge, at han i høj grad arbejdede på at skabe en fælles designlinje hen over alle Microsofts produkter med Surface-serien som udgangspunkt.

Ligeledes har kinesiske Microsoft-ansatte også omtalt en mystisk Lumia X-telefon på et PowerPoint-slide ved en fejl.

Grunden til 950 og 950XL's udseende stammer fra det tidligere tilhørsforhold til Nokia, da det tager et til to år at udvikle en smartphone. Da udviklingen af Lumia 950 startede, var telefonen stadig ejet af Nokia og ikke Microsoft.

Læs også: Se Microsofts nye teknologi i aktion: Kan en Windows-telefon erstatte din computer? 

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S