Apple tilbagekalder opladere - kan give dig stød: Se om din egen oplader er berørt

Opladere til Mac, iPhone og iPad, der er solgt fra 2003 til 2015, kan give brugerne stød. Det får nu Apple til at love kunderne en gratis ny oplader.

Artikel top billede

Seneste nyt i sagen:

Flere hundrede tusinde farlige Apple-opladere i danske hjem: 2.000 stik er allerede blevet byttet

Hvis du ejer en Mac eller en iPhone/iPad, er der en risiko for, at din strømforsyning er defekt - og at den potentielt kan give dig stød.

Den ubehagelige besked kommer fra Apple selv, der nu lover at bytte opladerne gratis til en ny, redesignet model. 

Antallet af opladere, der skal erstattes af Apple, kan vise sig at være ganske stort, da de er solgt fra 2003 til 2015 - altså en periode på 12 år. 

"Apple har konstateret, at i meget få tilfælde kan den tobenede Apple-strømforsyning til stikkontakten, der er designet til brug i det europæiske kontinent, Australien, New Zealand, Korea, Argentina og Brasilien, gå i stykker og medføre risiko for elektrisk stød ved berøring," meddeler Apple kunderne på en webside, der forklarer problemstillingen nærmere. 

"Disse strømforsyninger til stikkontakten blev leveret fra 2003-2015 sammen med Mac og visse iOS-enheder og fulgte også med Apple World Travel Adapter Kit," skriver selskabet.

"Kundernes sikkerhed er altid Apples topprioritet, og vi har frivilligt besluttet os for at ombytte alle berørte strømforsyninger til stikkontakter til en ny, redesignet strømforsyning gratis."

Det oplyses ikke, hvor mange strømforsyninger, det drejer sig om. Journalisten bag denne artikel kan dog konstatere både at være i besiddelse af en oplader til en Mac og en iPad, der er i risikozonen og derfor bør byttes. 

Herunder kan du se, hvordan du selv finder ud af, om dine opladere skal byttes.

Få byttet din oplader

Apple opfordrer således kunderne til at få ombyttet de berørte dele af opladeren, hvilket er selve den del med de to ben, der sættes i stikkontakten.

"På en berørt strømforsyning til stikkontakter vises der 4-5 eller ingen tegn på indersiden af den åbning, hvor den sluttes til Apple-strømforsyningen," forklarer Apple (se topfoto til denne artikel).

"Redesignede strømforsyninger har en områdekode på tre bogstaver i åbningen (EUR, KOR, AUS, ARG eller BRA)."

Seneste nyt i sagen:

Flere hundrede tusinde farlige Apple-opladere i danske hjem: 2.000 stik er allerede blevet byttet

Hvis man ejer en af de berørte strømforsyninger, kan man få den byttet gratis.

Det kan ske enten via den lokale autoriserede Apple-forhandler, via internettet eller ved, at man kontakter Apples support.

Apple er ikke det eneste selskab, der er ramt af strøm-problemer i øjeblikket.

Microsofts populære Surface Pro-maskiner er også ramt af et problem med strømkablet, der nu tvinger Microsoft at love nye kabler til de ramte kunder. Læs mere om det her.

Hvis du vil have automatiske opdateringer i sagen, kan du tilmelde dig Computerworlds nyhedsbrev her

Læs også:

Apple tilbagekalder iPhone-opladere: Kan bryde i brand

Microsoft tvunget til at erstatte strømkabler til Surface - kan overophede

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland