Microsoft i gang med test: Fremtidens datacentre skal måske ligge på havets bund

Der er mange fordele ved at sænke datacentre ned under havets overflade, lyder det fra Microsoft, der er i færd med at teste prototype.

Artikel top billede

Microsoft er begyndt at teste en særlig prototype, der måske tegner kursen for fremtidens datacentre: Prototypen befinder sig under havets overflade.

Det sker under selskabet såkaldte 'Project Natick.'

Helt nøjagtigt består det testede undervands-datacenter af en slags undervands-kapsel, der er fyldt med servere og andet nødvendigt udstyr.

Det kan der være mange fordele i.

Microsoft nævner blandt andet, at de flytbare undervands-datacentre kan nedbringe latency markant for de brugere, der bor tæt på havet.

Latency er den tid, som det tager at transportere signal mellem bruger og server.

Ifølge selskabet bor omkring halvdelen af verdens befolkning inden for 200 kilometer fra kyster.

Samtidig kan nedsænkningen i havvand løse problemet med afkøling af datacentrene, da de jo er omgivet af kølig havvand.

Hertil kommer, at et undervands-datacenter kan bygges og søsættes på ganske kort tid i sammenligning som den tid, som et byggeri af et landfast datacenter tager.

En kilometer fra kysten

Indtil videre har Microsoft testet en prototype, som selskabet kalder for 'Leona Philpot' (efter en Xbox-figur). Den har befundet sig på bunden af Stillehavet omkring en kilometer uden for den amerikanske kyst fra august til november i fjor. Microsoft ønsker ikke at fortælle hvor præcist.

Microsoft forventer, at den næste test skal sættes i gang i 2017 - sandsynligvis uden for Floridas kyster eller et sted i det nordeuropæiske farvand.

Microsoft skriver, at 'Project Natick' fortsat befinder sig tidligt i udviklingsforløbet, og at det derfor er vanskeligt at sige noget om, hvorvidt projektet vil munde ud i brugbare og kommercielt interessante løsninger.

"Men Project Natic illustrerer Microsofts søgen efter datacenter-løsninger, som kan leveres hurtigt, ikke koster meget, har hurtige svar-tider og er mere bæredygtige," lyder det fra selskabet.

Microsoft har eksperimenteret med at tilkoble forskellige former for turbiner på kapslen, så den kan producere strøm ud fra bølgernes bevægelser, tidevand eller lignende.

Selskabet forestiller sig, at hver kapsel kan holde i 20 år, inden den skal skrottes, men at hver kapsel vil blive hævet, gennemgået og serviceret hvert femte år.

Du kan læse mere om Project Natic på Microsofts eget website her.

Microsoft samler i dag data-håndteringen i relativt få meget store datacentre, der tilsammen spiller en vital rolle for selskkabets nye strategi, der sigter mod at samle og samordne enorme mængder data i cloud'en.

Det europæiske datacenter ligger uden for Dublin.

Computerworld var en tur inde bag de sikrede mure for et par år siden.

Det kan du læse mere om her: Her er Microsofts vilde datacenter - kom med ind bag portene

Facebook har netop meldt ud, at selskabet vil bygge et nyt stort datacenter i Irland, som primært skal drives af vind.

Selskabet har i forvejen et datacenter i Luleå i Sverige, mens Googles store datacenter i Hamina i Finland anvender det kolde vand fra Den Finske Bugt til køling.

Det kan du læse mere om her: Her bor internettet - se Googles gigantiske datacentre

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,