"Vi måtte finde noget andet at give os til i 10 år, før der kom folk fra virksomhederne og sagde: "Det, som I foretog jer dengang, var faktisk ret spændende"

"Vi måtte finde noget andet at give os til i 10 år, før der kom folk fra virksomhederne og sagde: "Det, som I foretog jer dengang, var faktisk ret spændende. Kan I ikke fortælle os om det?"

Artikel top billede

Foto: Koldby.com (Foto: WWW.KOLDBY.COM /)

Jeg arbejdede hovedsageligt med temporale databaser fra 1990 til 2000.

Med temporale data er de SQL-forespørgsler, som man skal foretage, meget lange og svære at forstå, og det kan være meget svært at sikre sig, at det er det rigtige, man trækker ud.

Så vi skrev nogle nye sprog til at udtrække informationer fra temporale databaser. Det var en rigtig god ide. Men der skete bare ingenting.

Forskerne skændtes rigtigt meget om, hvis sprog, der nu var det bedste. Mange mente, at det sprog, de selv havde skrevet, var det bedste.

Så vi kunne ikke få det standardiseret ordentligt, og der var ingen virksomheder, der ville understøtte sprogene.

De havde travlt med objektrelationelle databaser, XML og andre ting, som konkurrenterne gjorde, hvilket betød, at de også skulle gøre det.

Så vi måtte finde noget andet at give os til i 10 år, før der kom folk fra virksomhederne og sagde: "Det, som I foretog jer dengang, var faktisk ret spændende. Kan I ikke fortælle os om det?"

Nu gør Teradata det. SAP gør det. Oracle gør det, Microsoft og IBM gør det i et eller andet omfang, og de gør det alle sammen lidt på hver deres måde. Så nu er det faktisk blevet et hit.

Professor Christian Søndergaard Jensen, Center for Data-intensive Systemer, Aalborg Universitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS