"Vi måtte finde noget andet at give os til i 10 år, før der kom folk fra virksomhederne og sagde: "Det, som I foretog jer dengang, var faktisk ret spændende"

"Vi måtte finde noget andet at give os til i 10 år, før der kom folk fra virksomhederne og sagde: "Det, som I foretog jer dengang, var faktisk ret spændende. Kan I ikke fortælle os om det?"

Artikel top billede

Foto: Koldby.com (Foto: WWW.KOLDBY.COM /)

Jeg arbejdede hovedsageligt med temporale databaser fra 1990 til 2000.

Med temporale data er de SQL-forespørgsler, som man skal foretage, meget lange og svære at forstå, og det kan være meget svært at sikre sig, at det er det rigtige, man trækker ud.

Så vi skrev nogle nye sprog til at udtrække informationer fra temporale databaser. Det var en rigtig god ide. Men der skete bare ingenting.

Forskerne skændtes rigtigt meget om, hvis sprog, der nu var det bedste. Mange mente, at det sprog, de selv havde skrevet, var det bedste.

Så vi kunne ikke få det standardiseret ordentligt, og der var ingen virksomheder, der ville understøtte sprogene.

De havde travlt med objektrelationelle databaser, XML og andre ting, som konkurrenterne gjorde, hvilket betød, at de også skulle gøre det.

Så vi måtte finde noget andet at give os til i 10 år, før der kom folk fra virksomhederne og sagde: "Det, som I foretog jer dengang, var faktisk ret spændende. Kan I ikke fortælle os om det?"

Nu gør Teradata det. SAP gør det. Oracle gør det, Microsoft og IBM gør det i et eller andet omfang, og de gør det alle sammen lidt på hver deres måde. Så nu er det faktisk blevet et hit.

Professor Christian Søndergaard Jensen, Center for Data-intensive Systemer, Aalborg Universitet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen