Danskere afsløret i FBI-aktion mod mere end 1.000 Tor-computere

I forbindelse med efterforskning af et børneporno-netværk har det amerikanske forbundspoliti, FBI, hacket omkring 1.300 ip-adresser, som skjulte sig i Tor-netværket. En del af fangsten var 34 danske computere.

Artikel top billede

Det amerikanske forbundspoliti, FBI, har ved hjælp af et hackerværktøj afsløret cirka 1.300 ip-adresser på Tor-netværket. Aktionen afslørede blandt andet 34 danske computere.

Efter at FBI i foråret 2015 havde beslaglagt en server, som drev børneporno-forummet Playpen valgte politiet ifølge fagbladet Ingeniøren at lade serveren køre videre i to uger.

Det gav myndighederne mulighed for at installere et hackerværktøj, der går under navnet NIT (Network Investigative Technique), på et stort antal computere, som havde oprettet en profil eller forsøgte at logge ind på Playpen.

Selv om brugerne benyttede Tor-netværket, hvor deres ip-adresser er skjult, kunne FBI på den måde finde frem til brugernes ip-adresser, som så igen kan bruges til at identificere den fysiske computer

FBI's hack mod Tor-brugerne går ifølge fagbladet Ingeniøren under navnet Operation Pacifier.

Bladet fortæller videre, at Europols direktør Rob Wainwright ved en konference i København i november i fjor fortalte, at Operation Pacifier har resulteret i mere end 3.000 sager, hvoraf 34 involverer danskere.

IP-adresser kan findes

Det er det amerikanske medie Motherboard, der har gravet sagen frem - blandt andet via en række amerikanske retsdokumenter om sagen.

Formand for IT-politisk Forening Jesper Lund siger til Ingeniøren, at sagen viser, at Tor ikke er nogen garanti for anonymitet.

»Selvfølgelig er det alt andet lige sværere, end hvis det er en rigtig IP-adresse og serveren står ude i Glostrup. Men kriminelle begår ofte fejl på et eller andet tidspunkt, og der skal bare én fejl til,« siger han.

Ifølge Jesper Lund ser det umiddelbart ud til, at FBI kun har indsamlet og videregivet de oplysninger fra folks computere, som har været relevante for de myndigheder rundt om i verden, som har arbejdet videre med FBI's informationer.

»Jeg synes, det er svært at kritisere nogen for noget i denne her sag,« siger Jesper Lund til bladet.

Hos Rigspolitiet har man ifølge Ingeniøren afvist at kommentere sagen med henvisning til, at der er tale om igangværende efterforskning.

Læs også:

Anonym trafik kortlagt: Sådan ser den hemmelige Tor-trafik ud

Tag med på en rejse ned i det dybe, sorte net hvor kriminelle og aktivister holder hof

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car