Danskere afsløret i FBI-aktion mod mere end 1.000 Tor-computere

I forbindelse med efterforskning af et børneporno-netværk har det amerikanske forbundspoliti, FBI, hacket omkring 1.300 ip-adresser, som skjulte sig i Tor-netværket. En del af fangsten var 34 danske computere.

Artikel top billede

Det amerikanske forbundspoliti, FBI, har ved hjælp af et hackerværktøj afsløret cirka 1.300 ip-adresser på Tor-netværket. Aktionen afslørede blandt andet 34 danske computere.

Efter at FBI i foråret 2015 havde beslaglagt en server, som drev børneporno-forummet Playpen valgte politiet ifølge fagbladet Ingeniøren at lade serveren køre videre i to uger.

Det gav myndighederne mulighed for at installere et hackerværktøj, der går under navnet NIT (Network Investigative Technique), på et stort antal computere, som havde oprettet en profil eller forsøgte at logge ind på Playpen.

Selv om brugerne benyttede Tor-netværket, hvor deres ip-adresser er skjult, kunne FBI på den måde finde frem til brugernes ip-adresser, som så igen kan bruges til at identificere den fysiske computer

FBI's hack mod Tor-brugerne går ifølge fagbladet Ingeniøren under navnet Operation Pacifier.

Bladet fortæller videre, at Europols direktør Rob Wainwright ved en konference i København i november i fjor fortalte, at Operation Pacifier har resulteret i mere end 3.000 sager, hvoraf 34 involverer danskere.

IP-adresser kan findes

Det er det amerikanske medie Motherboard, der har gravet sagen frem - blandt andet via en række amerikanske retsdokumenter om sagen.

Formand for IT-politisk Forening Jesper Lund siger til Ingeniøren, at sagen viser, at Tor ikke er nogen garanti for anonymitet.

»Selvfølgelig er det alt andet lige sværere, end hvis det er en rigtig IP-adresse og serveren står ude i Glostrup. Men kriminelle begår ofte fejl på et eller andet tidspunkt, og der skal bare én fejl til,« siger han.

Ifølge Jesper Lund ser det umiddelbart ud til, at FBI kun har indsamlet og videregivet de oplysninger fra folks computere, som har været relevante for de myndigheder rundt om i verden, som har arbejdet videre med FBI's informationer.

»Jeg synes, det er svært at kritisere nogen for noget i denne her sag,« siger Jesper Lund til bladet.

Hos Rigspolitiet har man ifølge Ingeniøren afvist at kommentere sagen med henvisning til, at der er tale om igangværende efterforskning.

Læs også:

Anonym trafik kortlagt: Sådan ser den hemmelige Tor-trafik ud

Tag med på en rejse ned i det dybe, sorte net hvor kriminelle og aktivister holder hof

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job