Danskere afsløret i FBI-aktion mod mere end 1.000 Tor-computere

I forbindelse med efterforskning af et børneporno-netværk har det amerikanske forbundspoliti, FBI, hacket omkring 1.300 ip-adresser, som skjulte sig i Tor-netværket. En del af fangsten var 34 danske computere.

Artikel top billede

Det amerikanske forbundspoliti, FBI, har ved hjælp af et hackerværktøj afsløret cirka 1.300 ip-adresser på Tor-netværket. Aktionen afslørede blandt andet 34 danske computere.

Efter at FBI i foråret 2015 havde beslaglagt en server, som drev børneporno-forummet Playpen valgte politiet ifølge fagbladet Ingeniøren at lade serveren køre videre i to uger.

Det gav myndighederne mulighed for at installere et hackerværktøj, der går under navnet NIT (Network Investigative Technique), på et stort antal computere, som havde oprettet en profil eller forsøgte at logge ind på Playpen.

Selv om brugerne benyttede Tor-netværket, hvor deres ip-adresser er skjult, kunne FBI på den måde finde frem til brugernes ip-adresser, som så igen kan bruges til at identificere den fysiske computer

FBI's hack mod Tor-brugerne går ifølge fagbladet Ingeniøren under navnet Operation Pacifier.

Bladet fortæller videre, at Europols direktør Rob Wainwright ved en konference i København i november i fjor fortalte, at Operation Pacifier har resulteret i mere end 3.000 sager, hvoraf 34 involverer danskere.

IP-adresser kan findes

Det er det amerikanske medie Motherboard, der har gravet sagen frem - blandt andet via en række amerikanske retsdokumenter om sagen.

Formand for IT-politisk Forening Jesper Lund siger til Ingeniøren, at sagen viser, at Tor ikke er nogen garanti for anonymitet.

»Selvfølgelig er det alt andet lige sværere, end hvis det er en rigtig IP-adresse og serveren står ude i Glostrup. Men kriminelle begår ofte fejl på et eller andet tidspunkt, og der skal bare én fejl til,« siger han.

Ifølge Jesper Lund ser det umiddelbart ud til, at FBI kun har indsamlet og videregivet de oplysninger fra folks computere, som har været relevante for de myndigheder rundt om i verden, som har arbejdet videre med FBI's informationer.

»Jeg synes, det er svært at kritisere nogen for noget i denne her sag,« siger Jesper Lund til bladet.

Hos Rigspolitiet har man ifølge Ingeniøren afvist at kommentere sagen med henvisning til, at der er tale om igangværende efterforskning.

Læs også:

Anonym trafik kortlagt: Sådan ser den hemmelige Tor-trafik ud

Tag med på en rejse ned i det dybe, sorte net hvor kriminelle og aktivister holder hof

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS