Justitsministeriet har ingen forklaring på Søren Pinds indholdsløse svar om politiets lovbrud: Nu skal han i ilden igen

Justitsministeries jurister kan ikke forklare, hvordan Søren Pinds (V) tågesnak kan være et svar på Retsudvalgets spørgsmål om Rigspolitiets CSC-lovbrud. Så nu skal Søren Pind til tasterne igen.

Artikel top billede

Tre dage er lang tid. På tre dage skabte Gud himlen og Jorden, lyset, oceanerne og planterne, solen og stjernerne.

Men Herrens veje er tilsyneladende ikke de eneste, der er uransagelige.

I hvert fald kan Justitsministeriet efter tre dage stadig ikke forklare dets minister Søren Pinds (V) udtalelser om ulovlige CSC-kontrakter.

Helt præcis drejer det sig om Søren Pinds svar på et spørgsmål fra Folketingets retsudvalg.

Ingen af de medlemmer af Folketingets Retsudvalg, som Computerworld har talt med, kan nemlig se skyggen af et svar på spørgsmålet i den tekst, som Søren Pind efter to måneders ventetid har afleveret som svar.

Du kan læse både det oprindelige spørgsmål til Søren Pind og hans svar her: Retsordførere om Søren Pinds tågede svar om ulovlige CSC-kontrakter: Han skal svare os

"Man må sige, at det ligger meget langt fra et svar," lyder det blandt andet fra Dansk Folkepartis retsordfører Peter Kofoed Poulsen.

Heller ikke Alternativets retsordfører, Josephine Fock, som oprindeligt stillede spørgsmålet til ministeren, er tilfreds med Søren Pinds svar.

"Der er overhovedet ikke svaret på spørgsmålet," understreger hun overfor Computerworld.

Derfor har Computerworld spurgt Justitsministeriet om, hvor i svaret Søren Pind rent faktisk svarer.

Tre dage efter Computerworlds henvendelse, er det stadig ikke lykkedes for Justitsministeriet at udpege den del af Søren Pinds svar til Folketingets retsudvalg, som svarer på Retsudvalgets oprindelige spørgsmål.

Èn gang til

Heldigvis får Søren Pind en ny mulighed for at give et svar.

For spørgsmålet er nu blevet pudset af og omformuleret i håb om, at Søren Pind denne gang vil give et svar, som faktisk svarer på Retsudvalgets spørgsmål.

Her er det nye spørgsmål til justitsminister Søren Pind.

"Vil ministeren, i forlængelse af svar på spørgsmål 114, redegøre for, om ministeren mener, at det forløb, der beskrives i svaret, og som overordnet set allerede blev afdækket i artiklen "Rigspolitiet har ikke sendt CSC-opgaver i udbud i årevis: System-dokumentation mangler på 19. år" fra 1. december 2015, overholder gældende lov, og hvorvidt ministeren mener, at det er tilfredsstillende, at Rigspolitiet ikke har redegjort for, om de mener, at forløbet med at ignorere udbudsreglerne i 19 år er lovligt?"

Fortæl os i kommentarfeltet, hvad du mener om Søren Pinds oprindelige svar. 

Læs også: Rigsrevisionen skal kulegrave statens it-kontrakter efter afsløringer af lovbrud

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura