Justitsministeriet har ingen forklaring på Søren Pinds indholdsløse svar om politiets lovbrud: Nu skal han i ilden igen

Justitsministeries jurister kan ikke forklare, hvordan Søren Pinds (V) tågesnak kan være et svar på Retsudvalgets spørgsmål om Rigspolitiets CSC-lovbrud. Så nu skal Søren Pind til tasterne igen.

Artikel top billede

Tre dage er lang tid. På tre dage skabte Gud himlen og Jorden, lyset, oceanerne og planterne, solen og stjernerne.

Men Herrens veje er tilsyneladende ikke de eneste, der er uransagelige.

I hvert fald kan Justitsministeriet efter tre dage stadig ikke forklare dets minister Søren Pinds (V) udtalelser om ulovlige CSC-kontrakter.

Helt præcis drejer det sig om Søren Pinds svar på et spørgsmål fra Folketingets retsudvalg.

Ingen af de medlemmer af Folketingets Retsudvalg, som Computerworld har talt med, kan nemlig se skyggen af et svar på spørgsmålet i den tekst, som Søren Pind efter to måneders ventetid har afleveret som svar.

Du kan læse både det oprindelige spørgsmål til Søren Pind og hans svar her: Retsordførere om Søren Pinds tågede svar om ulovlige CSC-kontrakter: Han skal svare os

"Man må sige, at det ligger meget langt fra et svar," lyder det blandt andet fra Dansk Folkepartis retsordfører Peter Kofoed Poulsen.

Heller ikke Alternativets retsordfører, Josephine Fock, som oprindeligt stillede spørgsmålet til ministeren, er tilfreds med Søren Pinds svar.

"Der er overhovedet ikke svaret på spørgsmålet," understreger hun overfor Computerworld.

Derfor har Computerworld spurgt Justitsministeriet om, hvor i svaret Søren Pind rent faktisk svarer.

Tre dage efter Computerworlds henvendelse, er det stadig ikke lykkedes for Justitsministeriet at udpege den del af Søren Pinds svar til Folketingets retsudvalg, som svarer på Retsudvalgets oprindelige spørgsmål.

Èn gang til

Heldigvis får Søren Pind en ny mulighed for at give et svar.

For spørgsmålet er nu blevet pudset af og omformuleret i håb om, at Søren Pind denne gang vil give et svar, som faktisk svarer på Retsudvalgets spørgsmål.

Her er det nye spørgsmål til justitsminister Søren Pind.

"Vil ministeren, i forlængelse af svar på spørgsmål 114, redegøre for, om ministeren mener, at det forløb, der beskrives i svaret, og som overordnet set allerede blev afdækket i artiklen "Rigspolitiet har ikke sendt CSC-opgaver i udbud i årevis: System-dokumentation mangler på 19. år" fra 1. december 2015, overholder gældende lov, og hvorvidt ministeren mener, at det er tilfredsstillende, at Rigspolitiet ikke har redegjort for, om de mener, at forløbet med at ignorere udbudsreglerne i 19 år er lovligt?"

Fortæl os i kommentarfeltet, hvad du mener om Søren Pinds oprindelige svar. 

Læs også: Rigsrevisionen skal kulegrave statens it-kontrakter efter afsløringer af lovbrud

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg