Ny storage-teknologi kan lagre data i milliarder af år uden datatab: 360TB kan lagres på denne lille disk

Forskere har opfundet særlig metode, hvor man via lys kan gemme 360TB på denne lille glasskive, hvor de kan lagres i milliarder af år uden at blive forvrænget eller tabt.

Artikel top billede

Giver det nogen mening at kunne lagre data i flere milliarder år?

Det mener et forskerhold fra University of Southampton i England.

Det har udviklet en metode til at lagre data i 5D på nano-glas, som - i hvert fald i teorien - kan bestå i flere milliarder år.

Via den nye metode kan det lade sig gøre at lagre data med såkaldt 'femtosecond laser writing,' hvor forskerne anvender korte udbud af lys med meget høj intensitet til at påvirke en quantum bit - 'qubit' - via polarisering af en enkelt foton.

Du kan læse mere om metoden på ScienceDirect i denne artikel: Femtosecond-laser-writing in various glasses.

Forskerne kalder nano-glasset, som de har udviklet, for 'Superman memory crystal' med henvisning til de hukommelses-krystaller, der anvendes i Superman-filmene.

Ifølge forskerne kan der lagres 360TB data på en lille skive af super-glasset.

Og de lagrede data kan ligge på skiven i flere milliarder år uden at blive forvrænget, skadet eller tabt på anden måde - også selv om skiven udsættes for temperaturer helt op til 190 grader.

"Det er fantastisk at tænke på, at vi har skabt en teknologi til at gemme dokumenter og information og lagre det til kommende generationer," lyder det fra professor Peter Kazansky fra forskerholdet.

"Denne teknologi kan sikre de endelige beviser for vores civilisation: Alt, hvad vi har lært, vil ikke blive glemt," siger han.

Du kan læse forskernes beskrivelse af glasset her: Eternal 5D data storage could record the history of humankind.

Forskerne har indtil videre lagret Menneskerrettighederne, Magna Carta (de engelske frihedsbreve, der i 1215 begrænsede den engelske konges magt) samt den såkaldte King James' Bible, der er den store, engelske oversættelse af biblen fra 1611.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS