Android rykker fra iOS: Er nu 4,5 gange større - vild nedtur fortsætter for Windows-telefoner

Android lægger afstand til alt og alle og er nu 4,5 gange større end iOS. Nedturen for Windows til smartphones fortsætter.

Artikel top billede

Android lægger yderligere afstand til Apples iOS.

Ifølge nye tal fra analysehuset Gartner var 80,7 procent af alle solgte smartphones i fjerde kvartal i 2015 Android-telefoner.

Det er en markant stigning i forhold til de sammenlignelige tal et år tidligere, hvor 76 procent af alle solgte smartphones var Android-telefoner.

Værre ser det ud for verdens næststørste styresystem til smartphones, nemlig Apples iOS, der støt taber terræn til Android.

Ser sort ud for Windows

Helt sort ser det ud for Windows til smartphones. Microsoft har i årevis forsøgt at få et gennembrud på det vigtige marked, men det er ikke lykkedes.

De nyeste tal fra Gartner understreger da også, at der lang vej endnu for Microsoft, i det Windows' andel af solgte smartphones i fjerde kvartal 2015 er faldet til blot 1,1 procent.

Det svarer til, at der verden over blot blev solgt 4,3 millioner Windows-smartphones i fjerde kvartal. Til sammenligning blev der solgt 325,4 millioner Android-telefoner og 71,5 millioner iPhone-telefoner.

Microsofts forhenværende topchef, Steve Ballmer, langede fornylig hårdt ud efter Microsofts mobil-strategi, som han mener er uklar.

Det kan du læse mere om her: Steve Ballmer kritiserer Microsofts nye mobilstrategi: "Jeg havde sat kursen"

Antallet af solgte Windows-telefoner er dermed blevet mere end halveret i forhold til samme kvartal et år tidligere, hvor Microsoft formåede at sælge 10,4 millioner telefoner.

Også BlackBerrys salgstal er styrtdykket til kun godt 900.000 solgte telefoner verden over i fjerde kvartal 2015. Et år tidligere blev der solgte 1,7 millioner BlackBerry-telefoner.

Stigende efterspørgsel på prisbillige telefoner

Ifølge Gartner skyldes Androids fremgang og Apples tilbagegang, at der er stigende efterspørgsel efter prisbillige telefoner i ikke mindst de spirende vækstmarkeder som Indien og Kina.

Det rammer Apple, der alene har dyre telefoner i markedet, men sætter altså skub i salget af de typisk billigere Android-telefoner.

"En aggressiv prissætning fra lokale og kinesiske brands i midrange og entry level-segmenterne i vækstmarkederne har ført til, at kunderne hurtigere opgraderer til prisbillige telefoner," lyder det fra Gartner.

Ifølge analysehuset har kun to smartphone-producenter været i stand til at hæve salgstallene, nemlig Samsung og Huaweu.

Samsungs andel af solgte telefoner er steget fra 19,9 procent til 20,7 procent, mens Huaweis andel er steget fra 5,7 procent til 8,0 procent.

Apples andel er faldet fra 20,4 procent til 17,7 procent.

Computerworld kunne ellers fornylig fortælle, at Danmark har udviklet sig til et rendyrket Apple-land - i hvert fald hvis man kigger på de styresystemer, som danskerne typiske besøger danske websites fra.

Det kan du læse mere om her: iPhone og iPad har overtaget Danmark: Så meget fylder Apples produkter hos danskerne

Læs også: Mozilla opgiver efter fire år: Her er den endelige 'kill date' for Firefox OS til smartphones

Annonce

Forsvarets Efterretningstjeneste

Linux Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center for Applikationer i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S