Android rykker fra iOS: Er nu 4,5 gange større - vild nedtur fortsætter for Windows-telefoner

Android lægger afstand til alt og alle og er nu 4,5 gange større end iOS. Nedturen for Windows til smartphones fortsætter.

Artikel top billede

Android lægger yderligere afstand til Apples iOS.

Ifølge nye tal fra analysehuset Gartner var 80,7 procent af alle solgte smartphones i fjerde kvartal i 2015 Android-telefoner.

Det er en markant stigning i forhold til de sammenlignelige tal et år tidligere, hvor 76 procent af alle solgte smartphones var Android-telefoner.

Værre ser det ud for verdens næststørste styresystem til smartphones, nemlig Apples iOS, der støt taber terræn til Android.

Ser sort ud for Windows

Helt sort ser det ud for Windows til smartphones. Microsoft har i årevis forsøgt at få et gennembrud på det vigtige marked, men det er ikke lykkedes.

De nyeste tal fra Gartner understreger da også, at der lang vej endnu for Microsoft, i det Windows' andel af solgte smartphones i fjerde kvartal 2015 er faldet til blot 1,1 procent.

Det svarer til, at der verden over blot blev solgt 4,3 millioner Windows-smartphones i fjerde kvartal. Til sammenligning blev der solgt 325,4 millioner Android-telefoner og 71,5 millioner iPhone-telefoner.

Microsofts forhenværende topchef, Steve Ballmer, langede fornylig hårdt ud efter Microsofts mobil-strategi, som han mener er uklar.

Det kan du læse mere om her: Steve Ballmer kritiserer Microsofts nye mobilstrategi: "Jeg havde sat kursen"

Antallet af solgte Windows-telefoner er dermed blevet mere end halveret i forhold til samme kvartal et år tidligere, hvor Microsoft formåede at sælge 10,4 millioner telefoner.

Også BlackBerrys salgstal er styrtdykket til kun godt 900.000 solgte telefoner verden over i fjerde kvartal 2015. Et år tidligere blev der solgte 1,7 millioner BlackBerry-telefoner.

Stigende efterspørgsel på prisbillige telefoner

Ifølge Gartner skyldes Androids fremgang og Apples tilbagegang, at der er stigende efterspørgsel efter prisbillige telefoner i ikke mindst de spirende vækstmarkeder som Indien og Kina.

Det rammer Apple, der alene har dyre telefoner i markedet, men sætter altså skub i salget af de typisk billigere Android-telefoner.

"En aggressiv prissætning fra lokale og kinesiske brands i midrange og entry level-segmenterne i vækstmarkederne har ført til, at kunderne hurtigere opgraderer til prisbillige telefoner," lyder det fra Gartner.

Ifølge analysehuset har kun to smartphone-producenter været i stand til at hæve salgstallene, nemlig Samsung og Huaweu.

Samsungs andel af solgte telefoner er steget fra 19,9 procent til 20,7 procent, mens Huaweis andel er steget fra 5,7 procent til 8,0 procent.

Apples andel er faldet fra 20,4 procent til 17,7 procent.

Computerworld kunne ellers fornylig fortælle, at Danmark har udviklet sig til et rendyrket Apple-land - i hvert fald hvis man kigger på de styresystemer, som danskerne typiske besøger danske websites fra.

Det kan du læse mere om her: iPhone og iPad har overtaget Danmark: Så meget fylder Apples produkter hos danskerne

Læs også: Mozilla opgiver efter fire år: Her er den endelige 'kill date' for Firefox OS til smartphones

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Aller Leisure A/S

Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job