LG's nye LG G5 byder på nyt design og unikt trick ved batteriet

LG's nye flagskibstelefon LG G5 er blevet lanceret ved et event ved Mobile World Congress. Ud over god hardware byder LG G5 også på en noget unik funktion i bunden af telefonen.

Artikel top billede

LG har lanceret sin nye flagskibsmodel, LG G5, som ikke helt ligner forgængeren fra sidste år, LG G4.

Telefonen er blevet en smule mindre, så LG G5 har en 5,3" skærm i stedet for LG G4's 5,5", men den beholder dog stadig den høje QHD-opløsning på 1.440 x 2.560 pixels på en AMOLED-skærmtype.

Skærmtypen betyder ifølge LG, at LG G5's skærm kan være tændt døgnet rundt - så længe den blot viser notifikationer - og kun miste 0,8 procent strøm i timen.

Resten af LG G5's specifikationer matcher, hvad det forventes af en topmodel i 2016:

  • En Qualcomm Snapdragon 820-processor.
  • Plads til MicroSD-kort.
  • 2,800 mAh batteri.
  • Android 6.0.
  • 16 megapixel kamera (bagsiden) (Ekstra linse på bagsiden med vidvinkel: otte megapixel.)

Smart modulær funktion
Telefonens chassis er i metal i stedet for sidste års læder, og bunden kan trækkes af, så du kan tilgå batteriet.

Det betyder, at du på telefonen kan skifte dit batteri, når batteriindikatoren nærmer sig nul. Den funktion har andre topspillere på mobilmarkedet som HTC og Samsung for længst lagt fra sig.

Den aftagelige bund giver dog også et par andre muligheder.

Hvis du vil have et større batteri end det medfølgende på 2.800 mAH, kan du i stedet anvende tilbehøret LG Cam Plus.

Cam Plus giver LG G5 et 4.000 mAh-batteri samt fysiske knapper til at knipse billeder med.

Du kan også få et modul med en indbygget B&O højtaler, hvor der også sidder et ekstra minijackstik.

LG har ikke snakket om priser og lanceringsdato endnu, men nævner, at LG G5 lanceres i de kommende måneder.

Læs også: Efter hårdt pres: Apple fjerner funktion, der tvangslukker iPhones - ny opdatering klar

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S