Huawei går ind på trængt pc-marked: Lancerer tynd Windows-tablet

Huawei, bedst kendt for sine Android-telefoner, har præsenteret sin nye "Matebook"-bærbar: En hybrid-tablet rettet mod folk på farten.

Artikel top billede

Huawei, der herhjemme kendes for selskabets mange Android-telefoner, forsøger nu at gå ind på et nyt marked.

Huaweis nye Matebook er en hybrid-computer i tabletform rettet blandt andet mod forretningsfolk.

Matebook er en 12" computer med en opløsning på 2.160 x 1.440 pixels, en sjettegeneration M7-processor fra Intel, Windows 10 (Pro eller Home), 4/8 GB RAM og 128/256/512 GB SSD og en USB type C-port.

Alt sammen mast ned i et chassis, som kun er 6,9 millimeter tykt og har en vægt på 640 gram.

Tastatur og læder

Matebook ligner resultatet af en hed nat mellem en Macbook og Microsofts Surface-tablet. 

Huaweis pressemateriale lægger op til, at Matebook skal bruges af blandt andet forretningsfolk på farten, som kun vil have ét produkt, fremfor både tablet og bærbar.

Derfor har Huawei også produceret et tastatur-cover med trackpad i stil med coveret, du ser på en Surface Pro. Alt sammen pakket ind i et læderetui, som skal være med til at give Matebook et eksklusivt udseende.  

Matebook kommer også med en stylus i stil med pennen fra Surface Pro, og på siden af tabletten finder du en fingerskanner. 

Batteriet skulle ifølge Huawei holde i 10 timer, og blandt tilbehøret finder du også en dockingstation - igen indpakket i læder som en fin notesbog - der giver Matebook en række ekstra porte.

Der er endnu ingen danske priser, men Matebook er indtil videre prissat til 1.149€ - 8.500 kroner -  for m5/8GB/512GB-modellen.

Matebook lanceres i Danmark i løbet af andet kvartal, 2016.

Huawei har de seneste år fået en stor succes i Europa og særligt Norden. Du kan se videoen herunder, hvor vi taler om, hvad de kinesiske producenter byder på.

Læs også: Førstehåndsindtryk: Kan Samsung Galaxy S7 leve op til hypen?

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS