Apple vil have nedsat kommission i spion-sag: Se Tim Cooks svar til myndighederne her

Apple gentager: Vi åbner ikke terrorists iPhone for myndigheder. Men vil gerne deltage i undersøgelses-kommission.

Artikel top billede

Apple vil have den amerikanske regering til at nedsætte en kommission, der skal kigge nærmere på den stigende anvendelse af kryptering.

Sådan lyder det fra selskabets topchef, Tim Cook, der i en mail rundsendt til Apples ansatte gentager sine argumenter for, at Apple ikke vil hjælpe det amerikanske forbundspoliti, FBI, med at få adgang til en låst iPhone 5c.

Det kan du læse mere om her: Her er grunden til at Apple siger 'rend og hop' til FBI.

I mailen gentager Tim Cook sin opfordring til de amerikanske myndigheder om at annullere kravet.

Ifølge ham vil Apple imidlertid 'med glæde' stille op, hvis der etableres en gruppe bestående af eksperter, som skal diskutere implikationerne ved 'lov-håndhævelse, national sikkerhed, privacy og personlig frihed," skriver Tim Cook.

"Det føles ikke rigtigt at være på den modsatte side af regeringen i en sag, der handler om frihed og rettigheder, som en regering er sat i verden for at beskytte," skriver han.

"Men sagen handler om meget mere end én telefon eller en enkelt efterforskning. Vi sætter hundreder af millioner af lovlydige menneskers rettigheder på spil," skriver Tim Cook.

Det har de amerikanske myndigheder tidligere blankt afvist, hvilket du kan læse mere om her: Myndigheder om Apples nej til at hjælpe i spion-sag: Apple tænker kun på at markedsføre sig selv

Apple har i forbindelse med Tim Cooks mail offentliggjort en Q&A-side med spørgsmål og svar i sagen - som selskabet altså ser det.

Den kan du se her: Answers to your questions about Apple and security.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S