Apple vil have nedsat kommission i spion-sag: Se Tim Cooks svar til myndighederne her

Apple gentager: Vi åbner ikke terrorists iPhone for myndigheder. Men vil gerne deltage i undersøgelses-kommission.

Artikel top billede

Apple vil have den amerikanske regering til at nedsætte en kommission, der skal kigge nærmere på den stigende anvendelse af kryptering.

Sådan lyder det fra selskabets topchef, Tim Cook, der i en mail rundsendt til Apples ansatte gentager sine argumenter for, at Apple ikke vil hjælpe det amerikanske forbundspoliti, FBI, med at få adgang til en låst iPhone 5c.

Det kan du læse mere om her: Her er grunden til at Apple siger 'rend og hop' til FBI.

I mailen gentager Tim Cook sin opfordring til de amerikanske myndigheder om at annullere kravet.

Ifølge ham vil Apple imidlertid 'med glæde' stille op, hvis der etableres en gruppe bestående af eksperter, som skal diskutere implikationerne ved 'lov-håndhævelse, national sikkerhed, privacy og personlig frihed," skriver Tim Cook.

"Det føles ikke rigtigt at være på den modsatte side af regeringen i en sag, der handler om frihed og rettigheder, som en regering er sat i verden for at beskytte," skriver han.

"Men sagen handler om meget mere end én telefon eller en enkelt efterforskning. Vi sætter hundreder af millioner af lovlydige menneskers rettigheder på spil," skriver Tim Cook.

Det har de amerikanske myndigheder tidligere blankt afvist, hvilket du kan læse mere om her: Myndigheder om Apples nej til at hjælpe i spion-sag: Apple tænker kun på at markedsføre sig selv

Apple har i forbindelse med Tim Cooks mail offentliggjort en Q&A-side med spørgsmål og svar i sagen - som selskabet altså ser det.

Den kan du se her: Answers to your questions about Apple and security.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Djøf

IT-sikkerhedskonsulent

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger erfaren leder til at motivere og lede vores IT-supportere i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS