Spotify dropper selv at styre datacentre - kan ikke længere følge med

Streaminggiganten Spotifys eget datacenter-setup er ikke længere godt nok til at følge med den voldsomme udvikling. I stedet løber Googles Cloud Platform med opgaven.

Artikel top billede

En af verdens mest populære tjenester til musikstreaming, svenske Spotify, bliver ny storkunde på Googles Cloud Platform. 

Det meddeler Spotify i et blogindlæg.

"Det her er en stor ting. Hos Spotify er vi besatte af at give dig en streaming-oplevelse, der føles som om, at du har al musik i hele verden på din telefon," lyder det fra selskabet.

Spotify har i dag over 75 millioner brugere, der streamer millioner af musiknumre hver eneste dag, og derfor er det heller ikke helt uvæsentligt, om den bagvedliggende infrastruktur kan klare presset.

"Historisk set har vi haft en traditionel tilgang til dette: At købe eller lease plads i datacentre, server-hardware og netværks-grej så tæt på vores kunderne som muligt."

"Men i en virksomhed, der vokser hurtigt i antal kunder, markeder og funktioner, kræver det hele tiden et øget fokus og en øget indsats at holde trit med skalerings-kravene."

En del af Spotifys infrastruktur har været hostet hos Amazon, ligesom selskabet også selv har drevet datacentre. Men det skal være slut nu, meddeler Spotify.

Derfor blev det Googles cloud

Spotify forklarer, at virksomheden længe har overbevist sig selv om, at det var det bedste selv at styre sit datacenter-setup, men at den storage, regnekraft og netværkskapacitet, man kan få fra cloud-leverandørerne nu, er af en så høj kvalitet og til en så lav pris, at det er den rette vej at gå.

"Dette gør skiftet til skyen en no-brainer for os. Google er, efter vores opfattelse, lidt foran her, men det er et konkurrencepræget område, og vi forventer, at store spillere vil kæmpe i fremtiden," skriver Spotify og åbner dermed også en dør på klem for selskaber som Microsoft, Amazon og IBM.

Spotify skriver også, at valget faldt på Google på grund af selskabets data platform og de værktøjer, Google stiller til rådighed..

"God infrastruktur handler ikke bare om at holde ting kørende, det handler om at gøre alle vores teams mere effektive, og Googles data stack gør det perfekt for os."

"Vi har en stor og kompleks backend, så det her er et stort og komplekst projekt, som det vil tage os noget tid at fuldføre," lyder det videre fra Spotify.

Milliarder på spil

Mens Google kan juble over den nye storkunde i form af Spotify, så har videostreamingens konge, Netflix, valgt at satse på Amazons platform til sin infrastruktur.

Der er masser af penge på spil på det globale cloud-marked, hvor især Amazon, Microsoft, IBM og Google kæmper om de helt store kunder.

For nylig blev det vurderet, at der i 2015 blev omsat for 110 milliarder dollars - omkring 754 milliarder danske kroner - på det globale cloud-marked.

Det i forvejen høje beløb ventes at stige ganske markant i de kommende år.

Læs også:

Tjener styrtende med penge: Så mange milliarder skovler cloud-firmaerne ind

Her er de mest populære cloud-løsninger i danske virksomheder

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S