Bølge af smartphones med mulighed for mere end 200GB lagerplads på vej

For smartphone-producenterne står lagerplads til at blive et konkurrence-parameter. Inden for de kommende år vil vi se telefoner med op til 2TB lagerplads, lyder vurderingen.

Artikel top billede

I takt med at vores telefoner bliver kraftigere og kraftere, genererer vi mere og mere data på vores telefoner i form af musik, (højopløselige) foto og film og mange andre ting, ligesom styresystemerne til vores smartphones løbende vokser i omfang.

Det lægger alt sammen hurtigt beslag på den lagerplads, som vores smartphones er udstyret med.

Men det skal være slut nu, er signalet fra en hel række smartphone-producenter, som på World Mobil Congress-mobilmessen i Barcelona, har præsenteret smartphones, der vil blive i stand til at lagre hidtil usete mængder data.

De tror, at netop evnen til at rumme al nødvendig data, kan blive et vigtigt parameter i fremtiden for mobil-kunderne.

Fælles for smartphones-producenterne er, at de satser på eksterne SD-kort som centrale storage-elementer i telefonerne.

Det vil på HP's kommende Elite X3 således blive muligt at lagre op til 2TB data via et SD-kort, mens Samsungs Galaxy S7 og S7 Edge vil kunne lagre op til 200GB via SD-kort.

Den interne lagerplads vil kun være på 32GB.

Den tidligere model af Galaxy - S6 - har ikke noget SD-slot og kan derfor kun lagre 128GB i den interne flash-storage i topmodellen.

Direktøren for SD Assocation, Brian Kumagai, siger til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at den højest mulige kapacitet for SDXC-kort for tiden er 512GB, men at udviklingen går så hurtigt, at den maksimale kapacitet meget vel kan runde 1TB inden for det næste års tid.

Den maksimale teoretiske overførsels-hastighed for SD-kort er for tiden 312 Mbps, men der findes ingen kort på markedet, der har været i stand til at opnå denne hastighed.

Typisk ligger overførselshastigheder for SD-kort med meget lagerplads i omegnen af 100 Mbps, mens kort, med mindre lagerplads, typisk har lidt højere overførselshastigheder.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job