Bølge af smartphones med mulighed for mere end 200GB lagerplads på vej

For smartphone-producenterne står lagerplads til at blive et konkurrence-parameter. Inden for de kommende år vil vi se telefoner med op til 2TB lagerplads, lyder vurderingen.

Artikel top billede

I takt med at vores telefoner bliver kraftigere og kraftere, genererer vi mere og mere data på vores telefoner i form af musik, (højopløselige) foto og film og mange andre ting, ligesom styresystemerne til vores smartphones løbende vokser i omfang.

Det lægger alt sammen hurtigt beslag på den lagerplads, som vores smartphones er udstyret med.

Men det skal være slut nu, er signalet fra en hel række smartphone-producenter, som på World Mobil Congress-mobilmessen i Barcelona, har præsenteret smartphones, der vil blive i stand til at lagre hidtil usete mængder data.

De tror, at netop evnen til at rumme al nødvendig data, kan blive et vigtigt parameter i fremtiden for mobil-kunderne.

Fælles for smartphones-producenterne er, at de satser på eksterne SD-kort som centrale storage-elementer i telefonerne.

Det vil på HP's kommende Elite X3 således blive muligt at lagre op til 2TB data via et SD-kort, mens Samsungs Galaxy S7 og S7 Edge vil kunne lagre op til 200GB via SD-kort.

Den interne lagerplads vil kun være på 32GB.

Den tidligere model af Galaxy - S6 - har ikke noget SD-slot og kan derfor kun lagre 128GB i den interne flash-storage i topmodellen.

Direktøren for SD Assocation, Brian Kumagai, siger til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at den højest mulige kapacitet for SDXC-kort for tiden er 512GB, men at udviklingen går så hurtigt, at den maksimale kapacitet meget vel kan runde 1TB inden for det næste års tid.

Den maksimale teoretiske overførsels-hastighed for SD-kort er for tiden 312 Mbps, men der findes ingen kort på markedet, der har været i stand til at opnå denne hastighed.

Typisk ligger overførselshastigheder for SD-kort med meget lagerplads i omegnen af 100 Mbps, mens kort, med mindre lagerplads, typisk har lidt højere overførselshastigheder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune