Ærkefjende bakker Apple op i kampen mod FBI: Kan udvikle sig til kæmpe retssag

Microsoft er trådt ind på scenen i Apples kamp om at holde FBI fra at få adgang til data i en krypteret iPhone 5C. Læs her, hvorfor Microsoft nu officielt bakker op om Apples synspunkt.

Artikel top billede

(Foto: Sasun Bughdaryan / Unsplash)

Sagen om Apples kamp mod de amerikanske myndigheder om ikke at bygge en bagdør til en af selskabets iPhones strammer til.

Apple har i går krævet at få annulleret kendelsen, som hidrører, at Apple skal hjælpe med at give FBI adgang til en iPhone 5C med data fra en af de formodede gerningsmænd i San Bernardino-massemordet i december.

iPhone-producenten argumenterer for annuleringen med, at hvis selskabet skal skrive kode til en bagdør ind i en iPhone, vil det være et brud på selskabets ytringsfrihed, da Apples kryptering netop beskytter kundernes privatliv.

Det skriver Macworld.com.

Får opbakning fra Microsoft

Dermed er Apples kamp mod myndighederne ikke længere blot en snak i medierne.

For nu kan striden potentielt udløse en stor retssag mod Apple, hvor det amerikanske Justitsministerium vil forsøge at trumfe den oprindelige dommerkendelse igennem og igen kræve hjælp til at komme ind i telefonen.

Læs også: Bagdøre på vej i din iPhone? Så alvorlige kan konsekvenserne blive for dig og dit computer-udstyr

Ikke desto mindre har Apple modtaget opbakning fra it-selskaber som Google, Twitter, Facebook og nu senest ærkerivalen Microsoft, som støtter Apples kamp 'helhjertet.

Det forklarede Microsofts chef for selskabets juridiske afdeling, Brad Smith, i en kongreshøring i går.

Med henvisning til de amerikanske myndigheders brug af den såkaldte 'All Writs Act'-lovgivning, der blev vedtaget som føderal lov i 1911, hev Brad Smith en regnemaskine frem fra 1912 med følgende ord:

"Vi synes ikke, at retten skal forsøge at løse sager omkring teknologi fra det 21. århundrede med en lov, der var skrevet i regnemaskinernes tid," forklarede Brad Smith ifølge The Verge.

Bill Gates: Jeg blev misforstået
Således har Apple nu fået solid opbakning fra to af selskabets hovedkonkurrenter - Google og Microsoft.

Tidligere har Microsoft-stifter Bill Gates ellers været udspurgt til sagen, hvor han ifølge The Financial Times skulle have opfordret Apple til at hjælpe FBI med at komme ind i den ene specifikke telefon fra San Bernardino-massemordet.

Læs også: Flertal af amerikanerne - og Bill Gates - vil have Apple til at åbne krypteret iPhone

Bill Gates har efterfølgende sagt til mediet Bloomberg, at han blev misforstået i interviewet med The Financial Times.

Overfor Bloomberg har Microsoft-stifteren dog ikke indtaget et radikalt nyt synspunkt, da han i et videointerview med mediet talte om "en balanceret adgang til data".

"Det er værdifuldt for regeringen at have adgang til brugernes data i sager, hvor der bliver handlet i amerikanernes interesse som for eksempel ved at stoppe terrorister, som kan blive meget værre fremtiden," forklarede Bill Gates og fortsatte:

"Det ekstreme tilfælde, hvor regeringen altid skal have adgang til data, er der jo ingen, der støtter," sagde Bill Gates og opfordrede til en diskussion om emnet.

Læs også: 
Apple nægter at hjælpe politiet efter spion-dom: Stor iPhone-sag kan få konsekvenser for hele it-branchen

Myndigheder om Apples nej til at hjælpe i spion-sag: Apple tænker kun på at markedsføre sig selv

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S