Ærkefjende bakker Apple op i kampen mod FBI: Kan udvikle sig til kæmpe retssag

Microsoft er trådt ind på scenen i Apples kamp om at holde FBI fra at få adgang til data i en krypteret iPhone 5C. Læs her, hvorfor Microsoft nu officielt bakker op om Apples synspunkt.

Artikel top billede

Sagen om Apples kamp mod de amerikanske myndigheder om ikke at bygge en bagdør til en af selskabets iPhones strammer til.

Apple har i går krævet at få annulleret kendelsen, som hidrører, at Apple skal hjælpe med at give FBI adgang til en iPhone 5C med data fra en af de formodede gerningsmænd i San Bernardino-massemordet i december.

iPhone-producenten argumenterer for annuleringen med, at hvis selskabet skal skrive kode til en bagdør ind i en iPhone, vil det være et brud på selskabets ytringsfrihed, da Apples kryptering netop beskytter kundernes privatliv.

Det skriver Macworld.com.

Får opbakning fra Microsoft

Dermed er Apples kamp mod myndighederne ikke længere blot en snak i medierne.

For nu kan striden potentielt udløse en stor retssag mod Apple, hvor det amerikanske Justitsministerium vil forsøge at trumfe den oprindelige dommerkendelse igennem og igen kræve hjælp til at komme ind i telefonen.

Læs også: Bagdøre på vej i din iPhone? Så alvorlige kan konsekvenserne blive for dig og dit computer-udstyr

Ikke desto mindre har Apple modtaget opbakning fra it-selskaber som Google, Twitter, Facebook og nu senest ærkerivalen Microsoft, som støtter Apples kamp 'helhjertet.

Det forklarede Microsofts chef for selskabets juridiske afdeling, Brad Smith, i en kongreshøring i går.

Med henvisning til de amerikanske myndigheders brug af den såkaldte 'All Writs Act'-lovgivning, der blev vedtaget som føderal lov i 1911, hev Brad Smith en regnemaskine frem fra 1912 med følgende ord:

"Vi synes ikke, at retten skal forsøge at løse sager omkring teknologi fra det 21. århundrede med en lov, der var skrevet i regnemaskinernes tid," forklarede Brad Smith ifølge The Verge.

Bill Gates: Jeg blev misforstået
Således har Apple nu fået solid opbakning fra to af selskabets hovedkonkurrenter - Google og Microsoft.

Tidligere har Microsoft-stifter Bill Gates ellers været udspurgt til sagen, hvor han ifølge The Financial Times skulle have opfordret Apple til at hjælpe FBI med at komme ind i den ene specifikke telefon fra San Bernardino-massemordet.

Læs også: Flertal af amerikanerne - og Bill Gates - vil have Apple til at åbne krypteret iPhone

Bill Gates har efterfølgende sagt til mediet Bloomberg, at han blev misforstået i interviewet med The Financial Times.

Overfor Bloomberg har Microsoft-stifteren dog ikke indtaget et radikalt nyt synspunkt, da han i et videointerview med mediet talte om "en balanceret adgang til data".

"Det er værdifuldt for regeringen at have adgang til brugernes data i sager, hvor der bliver handlet i amerikanernes interesse som for eksempel ved at stoppe terrorister, som kan blive meget værre fremtiden," forklarede Bill Gates og fortsatte:

"Det ekstreme tilfælde, hvor regeringen altid skal have adgang til data, er der jo ingen, der støtter," sagde Bill Gates og opfordrede til en diskussion om emnet.

Læs også: 
Apple nægter at hjælpe politiet efter spion-dom: Stor iPhone-sag kan få konsekvenser for hele it-branchen

Myndigheder om Apples nej til at hjælpe i spion-sag: Apple tænker kun på at markedsføre sig selv

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job