Politiet: Sådan kan du beskytte dig mod ny bølge af direktørsvindel

Skarpere arbejdsprocedurer og verifikation af pengeoverførsler er den bedste medicin mod det stærkt stigende problem med såkaldt direktør-svindel, lyder det fra Rigspolitiets Center for Cybercrime.

Artikel top billede

Flere og flere it-kriminelle forsøger sig med den særlige form for svindel, hvor ansatte i virksomheder narres til at udbetale støre eller mindre pengebeløb til svindlere, der udgiver sig for at være direktører og chefer på højere niveau i virksomheden.

Sådan lyder det fra Rigspolitiets nationale cybercrime center, NC3, som på det seneste har set en stigning i antallet af sager, hvor it-kriminelle har kastet deres kærlighed på den særlige form for svindel.

"Generelt ser vi en stigning i antallet af sager om databedrageri. Men vi oplever især flere sager med denne her modus," siger politikommissær i NC3, Sonny Olesen.

Billedet hos Rigspolitiet flugter med en melding fra revisionsfirmaet Deloitte, som til Computerworld har fortalt, at 14-15 af deres kunder over det seneste år har været offer for den særlige form for it-bedrageri.

Læs mere om det her: Revisionsfirma: Boom i "direktør-svindel mod danske virksomheder

Hos Rigspolitiet fører man ikke et detaljeret kartotek over de forskellige former for it-svindel som kan ramme virksomhederne og privatpersoner. Sagerne bliver i stedet journaliseret under fællesbetegnelsen "databedrageri", fortæller Sonny Olesen.

Han kan derfor ikke sætte præcise tal på, hvor mange tilfælde af såkaldt "direktør-svindel", der er blevet anmeldt til politiet. Han ønsker heller ikke at fortælle om konkrete sager, hvor det er lykkedes at lokke penge ud af virksomheder.

"Det er ikke alle sager, vi får ind ude fra politikredsene, så jeg har ikke et konkret tal, jeg kan trække frem, men vi kan klart se en stigende tendens til denne her form for kriminalitet," siger Sonny Olesen.

For at forebygge og værne mod svindel anbefaler han, at virksomhederne strammer op på deres interne sagsgange og indføre procedurer, der kan stoppe forsøgene på svindel.

"Det kan ske ved stærkere verifikation af ordrer eller pengeoverførsler fra virksomheden, og at man har faste procedurer, der kan fastslå, at folk er, hvem de udgiver sig for at være. Det kan for eksempel være en god ide, at man som medarbejder skal ringe tilbage til et bestemt telefonnummer eller ved at bruge særlige kodeord," siger Sonny Olesen.

Læs også:
Falsk direktør franarrer it-firma 88 millioner kroner

Snapchat grovfusket af phishing-fupmager: Udgav sig for at være direktøren for det hele

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos