Politiet: Sådan kan du beskytte dig mod ny bølge af direktørsvindel

Skarpere arbejdsprocedurer og verifikation af pengeoverførsler er den bedste medicin mod det stærkt stigende problem med såkaldt direktør-svindel, lyder det fra Rigspolitiets Center for Cybercrime.

Artikel top billede

Flere og flere it-kriminelle forsøger sig med den særlige form for svindel, hvor ansatte i virksomheder narres til at udbetale støre eller mindre pengebeløb til svindlere, der udgiver sig for at være direktører og chefer på højere niveau i virksomheden.

Sådan lyder det fra Rigspolitiets nationale cybercrime center, NC3, som på det seneste har set en stigning i antallet af sager, hvor it-kriminelle har kastet deres kærlighed på den særlige form for svindel.

"Generelt ser vi en stigning i antallet af sager om databedrageri. Men vi oplever især flere sager med denne her modus," siger politikommissær i NC3, Sonny Olesen.

Billedet hos Rigspolitiet flugter med en melding fra revisionsfirmaet Deloitte, som til Computerworld har fortalt, at 14-15 af deres kunder over det seneste år har været offer for den særlige form for it-bedrageri.

Læs mere om det her: Revisionsfirma: Boom i "direktør-svindel mod danske virksomheder

Hos Rigspolitiet fører man ikke et detaljeret kartotek over de forskellige former for it-svindel som kan ramme virksomhederne og privatpersoner. Sagerne bliver i stedet journaliseret under fællesbetegnelsen "databedrageri", fortæller Sonny Olesen.

Han kan derfor ikke sætte præcise tal på, hvor mange tilfælde af såkaldt "direktør-svindel", der er blevet anmeldt til politiet. Han ønsker heller ikke at fortælle om konkrete sager, hvor det er lykkedes at lokke penge ud af virksomheder.

"Det er ikke alle sager, vi får ind ude fra politikredsene, så jeg har ikke et konkret tal, jeg kan trække frem, men vi kan klart se en stigende tendens til denne her form for kriminalitet," siger Sonny Olesen.

For at forebygge og værne mod svindel anbefaler han, at virksomhederne strammer op på deres interne sagsgange og indføre procedurer, der kan stoppe forsøgene på svindel.

"Det kan ske ved stærkere verifikation af ordrer eller pengeoverførsler fra virksomheden, og at man har faste procedurer, der kan fastslå, at folk er, hvem de udgiver sig for at være. Det kan for eksempel være en god ide, at man som medarbejder skal ringe tilbage til et bestemt telefonnummer eller ved at bruge særlige kodeord," siger Sonny Olesen.

Læs også:
Falsk direktør franarrer it-firma 88 millioner kroner

Snapchat grovfusket af phishing-fupmager: Udgav sig for at være direktøren for det hele

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Semler Gruppen

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS