S bliver tungen på vægtskålen i beslutning om sessionslogning: Men hvad mener socialdemokraterne egentlig?

Alle har en holdning til Justitsministeriets planer om at indføre sessionslogning af samtlige borgere i Danmark. Eller næsten alle. For Socialdemokraterne har endnu ikke taget stilling til den sessionslogning, som partiet selv var med til at afskaffe.

Artikel top billede

Socialdemokratiet har stadig ikke ikke en holdning til den sessionslogning, som partiet selv var med til at afskaffe. (Foto: gratis /)

Hvis statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) og justitsminister Søren Pind (V) får deres egne partifæller med sig, mangler de 19 mandater for at nå til de magiske 90 stemmer til at få indført internetovervågning i Danmark.

Læs også: Selv Venstre støtter ikke sessionslogning: Hverken it- eller retsordfører har noget godt at sige om sessionslogning

De 19 mandater er nemlig de afgørende stemmer på vægtskålen, når der inden længe skal stemmes om en eventuel genindførsel af sessionslogning, som vil holde øje med hver eneste mands, kvindes og barns aktiviteter på internettet. 

En bred koalition af partier har taget klar afstand fra planen.

Klassiske oppositionspartier som Enhedslisten og Socialistisk Folkeparti har fundet sammen med Alternativet, Radikale Venstre og regeringens eget parlamentariske grundlag i form af det Konservative Folkeparti og Liberal Alliance. Mellem sig kan modstanderne mønstre 57 stemmer.

Læs også: Fem vigtige svar om Søren Pinds planer om masse-overvågning

Hvis Lars Løkke Rasmussen får samlet sit parti bag justitsminister Søren Pind, har Venstre selv 34 stemmer, og storebror Kristian Thulesen Dahl i Dansk Folkeparti har sagt god for at levere sine 37 folketingsmedlemmers stemmer.

Socialdemokraterne har ingen holdning

Det hele afhænger så af et eneste parti.

Med sine 47 mandater sidder Socialdemokratiet med de afgørende stemmer.

Men både socialdemokraternes retsordfører Trine Bramsen og it-ordfører Karin Gaardsted har holdt bemærkelsesværdigt lav profil, siden debatten om sessionslogning brød ud sidst i januar.

De få udtalelser, som pressen har lokket ud af Socialdemokraternes ordførere, har ikke ligefrem givet et klarere billede af, hvor Socialdemokraterne regner med at lægge sine stemmer.

30. januar udtalte Trine Bramsen til Ritzau "Jeg ser frem til at få forelagt politiets og myndighedernes anbefaling i næste uge og høre, hvad justitsministerens indstilling er. Før vil jeg hverken sige for eller imod."

Man kunne jo tro, at den udtalelse betød, at Socialdemokraterne ville sige for eller imod, når Trine Bramsen havde fået forelagt politiets og myndighedernes anbefaling.

Men det ville være at gøre regning uden vært, kunne den samlede danske verdenspresse forstå en uge senere.

Blandt andet kan man den 10. februar læse i Berlingske Tidende, at Trine Bramsen og socialdemokratiet nu "ikke ønsker at kommentere udsigten til en genindførelse af sessionslogning, før man har set et konkret lovforslag."

Da Computerworld 17. februar spørger Trine Bramsen, hvad Socialdemokratiets holdning til planerne om sessionslogning, er svaret da også det samme.

"Vi er endnu ikke præsenteret for indholdet."

Tavs it-ordfører

Heller ikke socialdemokraternes it-ordfører, Karin Gaardsted, taler sig hæs om sessionslogning.

Faktisk har hun kun udtalt sig om sessionslogning én gang i de sidste tre måneder.

"Vi ved endnu ikke, hvad justitsministeren kommer ud med, og indtil vi har set forslaget, kan vi ikke sige, hvad vi mener om det. Der har heller ikke været afholdt møder for ordførerne om det endnu,"  udtalte it-ordføreren i Jyllandsposten 5. marts.

Startede med Mette Frederiksen

Socialdemokratiets formand, Mette Frederiksen, var justitsminister i december 2014, da Justitsministeriet inviterede repræsentanter for telebranchen og Rigspolitiet til et møde om genindførsel af sessionslogning.

Computerworld har derfor også spurgt Mette Frederiksen, om hun mener, at sessionslogning er en god idé, men har ikke modtaget et svar.

Læs også: Kommunale it-chefer om sessionslogningen: Op til halvanden million devices  sejler udenom Søren Pind hver eneste uge

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Allerød Kommune

    Digitaliseringschef

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics