Nyt dansk it-råd skal hjælpe virksomhederne: Her er de 13 eksperter

Erhvervs- og vækstminister Troels Lund Poulsen beder nyt it-sikkerhedsråd komme med anbefalinger til at styrke sikkerhed og håndtering af kritiske data. Se eksperterne her.

Artikel top billede

En stribe af it-branchens koryfæer sætter sig nu sammen for at give deres bud på, hvordan danske virksomheder kan styrke deres it-sikkerhed.

Det nye "Virksomhedsråd for IT-sikkerhed" er nedsat på initiativ fra erhvervs- og vækstminister Troels Lund Poulsen, som vil have rådet til at komme med konkrete anbefalinger til at styrke it-sikkerhed og ansvarlig datahåndtering - især i små danske virksomheder.

"Dansk erhvervsliv er i disse år i gang med en digital omstilling, hvor større og større dele af forretningen bliver digital."

"Hvis vi skal realisere Danmarks digitale vækstpotentiale, er det afgørende, at it-sikkerheden og håndteringen af data styrkes - særligt i de små- og mellemstore virksomheder," lyder det fra ministeren, som peger på, at danske virksomheder i stigende grad er mål for it-kriminelle.

Det gør det nødvendigt, at virksomhederne i fremtiden bliver bedre til at håndtere og beskytte forretningskritiske og personfølsomme data.

Det nye it-råd skal også se på, hvordan høj it-sikkerhed, ansvarlig dataudnyttelse og datahåndtering kan give danske virksomheder en konkurrencefordel, som igen kan munde ud i højere vækst og beskæftigelse.

Formand for det nye it-sikkerhedsråd er CIO i JP/Politikens Hus, Per Palmkvist Knudsen. Til at hjælpe sig har han 12 disciple, som hovedsageligt er rekrutteret fra velanskrevne it-leverandører (se boks).

"It-sikkerhed og ansvarlig datahåndtering skal helt ind i kernen af de danske virksomheder, også de små, og være en af ledelsernes topprioriteter. Virksomhedsrådet for it-sikkerhed skaber en helt ny mulighed for at få virksomhedernes ønsker og forslag til, hvordan dette bedst opnås," siger Per Palmkvist Knudsen.

Læs også:

Politiet: Sådan kan du beskytte dig mod ny bølge af direktørsvindel

Det halter med it-sikkerheden hos de små virksomheder

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job