Nyt dansk it-råd skal hjælpe virksomhederne: Her er de 13 eksperter

Erhvervs- og vækstminister Troels Lund Poulsen beder nyt it-sikkerhedsråd komme med anbefalinger til at styrke sikkerhed og håndtering af kritiske data. Se eksperterne her.

Artikel top billede

En stribe af it-branchens koryfæer sætter sig nu sammen for at give deres bud på, hvordan danske virksomheder kan styrke deres it-sikkerhed.

Det nye "Virksomhedsråd for IT-sikkerhed" er nedsat på initiativ fra erhvervs- og vækstminister Troels Lund Poulsen, som vil have rådet til at komme med konkrete anbefalinger til at styrke it-sikkerhed og ansvarlig datahåndtering - især i små danske virksomheder.

"Dansk erhvervsliv er i disse år i gang med en digital omstilling, hvor større og større dele af forretningen bliver digital."

"Hvis vi skal realisere Danmarks digitale vækstpotentiale, er det afgørende, at it-sikkerheden og håndteringen af data styrkes - særligt i de små- og mellemstore virksomheder," lyder det fra ministeren, som peger på, at danske virksomheder i stigende grad er mål for it-kriminelle.

Det gør det nødvendigt, at virksomhederne i fremtiden bliver bedre til at håndtere og beskytte forretningskritiske og personfølsomme data.

Det nye it-råd skal også se på, hvordan høj it-sikkerhed, ansvarlig dataudnyttelse og datahåndtering kan give danske virksomheder en konkurrencefordel, som igen kan munde ud i højere vækst og beskæftigelse.

Formand for det nye it-sikkerhedsråd er CIO i JP/Politikens Hus, Per Palmkvist Knudsen. Til at hjælpe sig har han 12 disciple, som hovedsageligt er rekrutteret fra velanskrevne it-leverandører (se boks).

"It-sikkerhed og ansvarlig datahåndtering skal helt ind i kernen af de danske virksomheder, også de små, og være en af ledelsernes topprioriteter. Virksomhedsrådet for it-sikkerhed skaber en helt ny mulighed for at få virksomhedernes ønsker og forslag til, hvordan dette bedst opnås," siger Per Palmkvist Knudsen.

Læs også:

Politiet: Sådan kan du beskytte dig mod ny bølge af direktørsvindel

Det halter med it-sikkerheden hos de små virksomheder

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos