Nyt dansk it-råd skal hjælpe virksomhederne: Her er de 13 eksperter

Erhvervs- og vækstminister Troels Lund Poulsen beder nyt it-sikkerhedsråd komme med anbefalinger til at styrke sikkerhed og håndtering af kritiske data. Se eksperterne her.

Artikel top billede

En stribe af it-branchens koryfæer sætter sig nu sammen for at give deres bud på, hvordan danske virksomheder kan styrke deres it-sikkerhed.

Det nye "Virksomhedsråd for IT-sikkerhed" er nedsat på initiativ fra erhvervs- og vækstminister Troels Lund Poulsen, som vil have rådet til at komme med konkrete anbefalinger til at styrke it-sikkerhed og ansvarlig datahåndtering - især i små danske virksomheder.

"Dansk erhvervsliv er i disse år i gang med en digital omstilling, hvor større og større dele af forretningen bliver digital."

"Hvis vi skal realisere Danmarks digitale vækstpotentiale, er det afgørende, at it-sikkerheden og håndteringen af data styrkes - særligt i de små- og mellemstore virksomheder," lyder det fra ministeren, som peger på, at danske virksomheder i stigende grad er mål for it-kriminelle.

Det gør det nødvendigt, at virksomhederne i fremtiden bliver bedre til at håndtere og beskytte forretningskritiske og personfølsomme data.

Det nye it-råd skal også se på, hvordan høj it-sikkerhed, ansvarlig dataudnyttelse og datahåndtering kan give danske virksomheder en konkurrencefordel, som igen kan munde ud i højere vækst og beskæftigelse.

Formand for det nye it-sikkerhedsråd er CIO i JP/Politikens Hus, Per Palmkvist Knudsen. Til at hjælpe sig har han 12 disciple, som hovedsageligt er rekrutteret fra velanskrevne it-leverandører (se boks).

"It-sikkerhed og ansvarlig datahåndtering skal helt ind i kernen af de danske virksomheder, også de små, og være en af ledelsernes topprioriteter. Virksomhedsrådet for it-sikkerhed skaber en helt ny mulighed for at få virksomhedernes ønsker og forslag til, hvordan dette bedst opnås," siger Per Palmkvist Knudsen.

Læs også:

Politiet: Sådan kan du beskytte dig mod ny bølge af direktørsvindel

Det halter med it-sikkerheden hos de små virksomheder

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S