Skype for Web får en solid opdatering og kommer til at ligne storebror

Flere af funktionerne fra Skype rykker nu over i den browser-baserede version af programmet. Her er de vigtigste nyheder i Skype for Web.

Artikel top billede

Skype er nok bedst kendt som et danskudviklet program, der hentes ned på maskinen.

Men i sommeren 2015 gik Skype i gang med at udrulle en ny browser-udgave af programmet til de mange millioner brugere, der derved kan få adgang til chat-samtaler og videokald uden at skulle installere Skype-softwaren.

Den version kalder Microsoft for Skype for Web.

Læs mere her: Sådan kan du undvære Skype-klienten: Kør det hele fra browseren

Udgaven står nu overfor en stor opdatering, der skal bringe flere af funktionerne fra klient-udgaven over i browser-vinduet.

Det fortæller Microsoft på sin Skype-blog.

Nu bliver det således muligt at anvende net-versionen af Skype til at ringe til mobiler eller fastnettelefoner, en funktion, som i lang tid har været et af klient-versionens glansnumre, der anvendes af masser af brugere.

I lighed med den almindelige Skype-version betyder det dog også, at du skal købe et abonnement for at betale for samtalerne.

Samtaler med fremmede kan arrangeres

Ligeledes bliver det nu også muligt at se YouTube-videoer direkte i Skype for Web uden, at du skal åbne nye vinduer i browseren.

En anden ændring er, at du kan invitere andre til samtaler ved at dele en unik samtale-url.

Den funktion kan også anvendes sammen med personer, der ikke er en del af dine normale Skype-kontakter. En praktisk funktion, der for kort tid siden er blevet introduceret i klient-udgaven.

Det danske sprog er understøttet i opdateringen, men den er dog stadig kun i beta-version. Hvornår den endelige udgave er klar melder Microsoft ikke noget om.

I mellemtiden kan du finde flere detaljer om udgaven på Microsofts blog.

Læs også:

COWI tester det nye Skype for Business: Skal udrulles til 6.500 brugere

Mød den nye tale-oversættelse på Skype - og snart også til Android

Microsoft haste-udsender rettelse til Skype

Her er de mest populære chat-tjenester: Er du med på moden?

Chat-apps buldrer frem: Derfor kan du ikke forhindre det

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S