Skype for Web får en solid opdatering og kommer til at ligne storebror

Flere af funktionerne fra Skype rykker nu over i den browser-baserede version af programmet. Her er de vigtigste nyheder i Skype for Web.

Artikel top billede

Skype er nok bedst kendt som et danskudviklet program, der hentes ned på maskinen.

Men i sommeren 2015 gik Skype i gang med at udrulle en ny browser-udgave af programmet til de mange millioner brugere, der derved kan få adgang til chat-samtaler og videokald uden at skulle installere Skype-softwaren.

Den version kalder Microsoft for Skype for Web.

Læs mere her: Sådan kan du undvære Skype-klienten: Kør det hele fra browseren

Udgaven står nu overfor en stor opdatering, der skal bringe flere af funktionerne fra klient-udgaven over i browser-vinduet.

Det fortæller Microsoft på sin Skype-blog.

Nu bliver det således muligt at anvende net-versionen af Skype til at ringe til mobiler eller fastnettelefoner, en funktion, som i lang tid har været et af klient-versionens glansnumre, der anvendes af masser af brugere.

I lighed med den almindelige Skype-version betyder det dog også, at du skal købe et abonnement for at betale for samtalerne.

Samtaler med fremmede kan arrangeres

Ligeledes bliver det nu også muligt at se YouTube-videoer direkte i Skype for Web uden, at du skal åbne nye vinduer i browseren.

En anden ændring er, at du kan invitere andre til samtaler ved at dele en unik samtale-url.

Den funktion kan også anvendes sammen med personer, der ikke er en del af dine normale Skype-kontakter. En praktisk funktion, der for kort tid siden er blevet introduceret i klient-udgaven.

Det danske sprog er understøttet i opdateringen, men den er dog stadig kun i beta-version. Hvornår den endelige udgave er klar melder Microsoft ikke noget om.

I mellemtiden kan du finde flere detaljer om udgaven på Microsofts blog.

Læs også:

COWI tester det nye Skype for Business: Skal udrulles til 6.500 brugere

Mød den nye tale-oversættelse på Skype - og snart også til Android

Microsoft haste-udsender rettelse til Skype

Her er de mest populære chat-tjenester: Er du med på moden?

Chat-apps buldrer frem: Derfor kan du ikke forhindre det

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS