Skype for Web får en solid opdatering og kommer til at ligne storebror

Flere af funktionerne fra Skype rykker nu over i den browser-baserede version af programmet. Her er de vigtigste nyheder i Skype for Web.

Artikel top billede

Skype er nok bedst kendt som et danskudviklet program, der hentes ned på maskinen.

Men i sommeren 2015 gik Skype i gang med at udrulle en ny browser-udgave af programmet til de mange millioner brugere, der derved kan få adgang til chat-samtaler og videokald uden at skulle installere Skype-softwaren.

Den version kalder Microsoft for Skype for Web.

Læs mere her: Sådan kan du undvære Skype-klienten: Kør det hele fra browseren

Udgaven står nu overfor en stor opdatering, der skal bringe flere af funktionerne fra klient-udgaven over i browser-vinduet.

Det fortæller Microsoft på sin Skype-blog.

Nu bliver det således muligt at anvende net-versionen af Skype til at ringe til mobiler eller fastnettelefoner, en funktion, som i lang tid har været et af klient-versionens glansnumre, der anvendes af masser af brugere.

I lighed med den almindelige Skype-version betyder det dog også, at du skal købe et abonnement for at betale for samtalerne.

Samtaler med fremmede kan arrangeres

Ligeledes bliver det nu også muligt at se YouTube-videoer direkte i Skype for Web uden, at du skal åbne nye vinduer i browseren.

En anden ændring er, at du kan invitere andre til samtaler ved at dele en unik samtale-url.

Den funktion kan også anvendes sammen med personer, der ikke er en del af dine normale Skype-kontakter. En praktisk funktion, der for kort tid siden er blevet introduceret i klient-udgaven.

Det danske sprog er understøttet i opdateringen, men den er dog stadig kun i beta-version. Hvornår den endelige udgave er klar melder Microsoft ikke noget om.

I mellemtiden kan du finde flere detaljer om udgaven på Microsofts blog.

Læs også:

COWI tester det nye Skype for Business: Skal udrulles til 6.500 brugere

Mød den nye tale-oversættelse på Skype - og snart også til Android

Microsoft haste-udsender rettelse til Skype

Her er de mest populære chat-tjenester: Er du med på moden?

Chat-apps buldrer frem: Derfor kan du ikke forhindre det

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S