Skype for Web får en solid opdatering og kommer til at ligne storebror

Flere af funktionerne fra Skype rykker nu over i den browser-baserede version af programmet. Her er de vigtigste nyheder i Skype for Web.

Artikel top billede

Skype er nok bedst kendt som et danskudviklet program, der hentes ned på maskinen.

Men i sommeren 2015 gik Skype i gang med at udrulle en ny browser-udgave af programmet til de mange millioner brugere, der derved kan få adgang til chat-samtaler og videokald uden at skulle installere Skype-softwaren.

Den version kalder Microsoft for Skype for Web.

Læs mere her: Sådan kan du undvære Skype-klienten: Kør det hele fra browseren

Udgaven står nu overfor en stor opdatering, der skal bringe flere af funktionerne fra klient-udgaven over i browser-vinduet.

Det fortæller Microsoft på sin Skype-blog.

Nu bliver det således muligt at anvende net-versionen af Skype til at ringe til mobiler eller fastnettelefoner, en funktion, som i lang tid har været et af klient-versionens glansnumre, der anvendes af masser af brugere.

I lighed med den almindelige Skype-version betyder det dog også, at du skal købe et abonnement for at betale for samtalerne.

Samtaler med fremmede kan arrangeres

Ligeledes bliver det nu også muligt at se YouTube-videoer direkte i Skype for Web uden, at du skal åbne nye vinduer i browseren.

En anden ændring er, at du kan invitere andre til samtaler ved at dele en unik samtale-url.

Den funktion kan også anvendes sammen med personer, der ikke er en del af dine normale Skype-kontakter. En praktisk funktion, der for kort tid siden er blevet introduceret i klient-udgaven.

Det danske sprog er understøttet i opdateringen, men den er dog stadig kun i beta-version. Hvornår den endelige udgave er klar melder Microsoft ikke noget om.

I mellemtiden kan du finde flere detaljer om udgaven på Microsofts blog.

Læs også:

COWI tester det nye Skype for Business: Skal udrulles til 6.500 brugere

Mød den nye tale-oversættelse på Skype - og snart også til Android

Microsoft haste-udsender rettelse til Skype

Her er de mest populære chat-tjenester: Er du med på moden?

Chat-apps buldrer frem: Derfor kan du ikke forhindre det

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS