Tak, Lenovo! Nu kan vi måske snart slippe for al den snak om cloud

ComputerViews: Der er sagt og skrevet en masse om cloud de seneste 10 år. Men forhåbentlig er det snart slut.

Artikel top billede

Er du træt af at høre om velsignelserne ved cloud computing og it-skyen?. Så fortvivl ikke.

Efter omkring 10 års cloud-snak er skyen ved at blive en helt naturlig del af ethvert it-setup - fra computeren hjemme på skrivebordet, din mobiltelefon, dankortautomaten i supermarkedet til virksomheders store komplekse it-systemer med netværk, databaser og kontorsoftware.

Mere og mere af stadset bindes sammen i skyen via en eller flere teknologiske platforme.

Men efterhånden, som cloud-dyret sætter sine duftspor rundt om i den digitale verden, kommer vi paradoksalt nok til at høre mindre til det.

En naturlig del

Fra en tid, hvor store og små it-firmaer har markedsført sig på cloud, er vi på vej til en situation, hvor cloudteknologi er en helt naturlig del af det setup, som kunderne bliver præsenteret for, når en leverandør tegner og fortæller om, hvordan man vil løse de opgaver, kunden står overfor.

Sagt på en anden måde: Det er efterhånden indlysende, at man ikke kan sælge it-ydelser, uden at cloud-teknologi er en del af ens arkitektur.

Derfor er trangen til at tale særskilt om cloud på retur.

Just do it, som sloganet lyder fra en kendt producent af gymnastiksko.

Kigger man 10 år tilbage, er det ikke helt uretfærdigt, hvis man påstår, at mange af de glade cloud-budskaber, som gennem tiden er kommet fra it-leverandører og -producenter, har været præget af for meget teknologisnak, lidt for meget øregas fra marketingafdelingerne, og alt for lidt fokus på de opgaver, man kan løse for kunderne.

Tak, Lenovo

I denne uge tog den kinesiske hardwareproducent Lenovo konsekvensen af udviklingen.

Lenovo nedlægger sin cloud-division og spreder de enkelte cloud-produkter ud over koncernens tre øvrige produktdivisioner for pc'er/devices. mobilitelefoner og datacenter/serverprodukter.

Nu er det sjældent, at vi her på Computerworld gør et stort nummer ud af en organisationsændring i en af de globale it-koncerner.

Men for it-Danmark der er grund til at bruge lidt tid på at tænke over, hvad nyheden fra Lenovo er udtryk for.

Læs også: Lenovo nedlægger hele cloud-divisionen

Oven på resterne af Lenovos "gamle" cloud-division er det nemlig planen at opbygge en særskilt afdeling for innovation, som skal skabe de produkter, resten af butikken skal sælge videre i de kommende år.

Lige som mange andre it-mastodonter og -dinosaurer har Lenovo erkendt, at det er svært at bedrive innovation i en stor og ofte bureaukratisk koncern.

Derfor skal den nye innovationsafdeling også være med til finansiere og nurse start up-firmaer - såkaldte spinoffs - som man så håber på vil levere de nye teknologier, som man skal bygge på i fremtiden.

Cloud i sig selv er mange - og mange forskellige - ting. Software as a Service, Platform as a Service, Infrastructure as a service er de tre mest benyttede navne for det kære barn.

Men innovation - eller produktudvikling, som det engang hed - sker som bekendt ikke bare indenfor cloud.

Kunstig intelligens (AI), internet of things (IoT), big data og sikkerhed er fire andre felter i it-verdenen, som kan vise sig at få meget større betydning end den ombejlede sky.

Cloud er meget mere end teknologi

Naturligvis er cloud et fænomen, som også i de kommende år vil få stor betydning for både it-branchen, virksomheder og os alle sammen som verdensborgere.

Firmaer som Microsoft, IBM, Apple Google og Amazon har satset store dele af husholdningsbudgetterne på at udvikle cloud-tjenester.

Det samme gør sig gældende for hæderkronede it-giganter som HP, Dell og Oracle for nu at nævne et par stykker.

Også de mere ydmyge it-leverandører bruger penge og energi på at omlægge deres forretning fra traditionelt salg af hardware, software og løsninger til clouden.

Pointen er, at cloud er meget mere end teknologi.

Cloud er en forretningsmodel, som skal komme kundernes krav om fleksbilitet og skalerbare løsninger i møde.

Det er det it-folk mener, når de taler om "transformation" - et andet af branchens meget brugte buzzwords for tiden.

Der sker nemlig som nævnt en hel masse andet og mere i it-branchen end cloud - både når vi taler om teknologi og om den måde man driver forretning på.

Cloud er først og fremmest en måde at bringe mere og mere avanceret teknologi ud til kunderne.

Men ude hos kunderne er alt ved det gamle.

Her handler det ikke om produkter og teknologi men derimod om at levere løsninger, der løser konkrete opgaver og understøtter ens forretning.

Og i det spil er det ikke længere nok at stange en internetopkobling og en pc ud til sine medarbejdere og starte en server op nede i kælderen.

Læs også:

Microsoft lover vild vækst på cloud-markedet

Cisco omorganiserer kæmpe-division med 25.000 ansatte - topchef ryger ud ad vagten

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S