Microsoft siger stop: Myndigheders overvågning af vores brugere skal frem i lyset

Microsoft vil have ret til at informere selskabets kunder, når myndighederne får adgang til at kigge med i virksomheder og borgeres e-mail-konti.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft har lagt sag an mod det amerikanske justitsministerium i et opgør om myndighedernes ret til at hemmeligholde overvågningen af Microsofts kunder.

Kravet om hemmeligholdelse er kendt under betegnelsen "gag-orders", som forhindrer udbydere af it-services i at fortælle kunderne, at myndighederne kigger med i deres data.

"Vi mener, at forbrugere og virksomheder med sjældne undtagelser har ret til at vide, at myndighederne har adgang til deres emails og data. Men det er blevet rutine for den amerikanske regering at udstede ordrer, som pålægger mail-udbydere at hemmeligholde denne type retskendelser. Vi mener, at det er gået for vidt, og vi beder derfor domstolene om at forholde sig til situationen," skriver Microsofts øverste juridiske chef Brad Smith i et blogindlæg.

Han henviser til, at amerikanske myndigheder over de seneste 18 måneder har udstedt 2.576 kendelser, som forpligter Microsoft til at hemmeligholde myndighedernes adgang til kundedata.

I to ud af tre tilfælde er der end ikke udløbsdato på kravet om hemmeligholdelse.

Det betyder, at Microsoft skal holde oplysningerne om myndighedernes overvågning hemmelig i uendelig tid, lyder det fra Brad Smith.

Optrapper slagsmål om privacy

Rent juridisk har softwaregiganten rullet det helt tunge skyts ud.

Selskabet henviser til, at reglerne på området er baseret på en lov fra 1986, som ifølge Microsoft er i strid med USA's forfatning.

Sagsanlægget fra Microsoft er en optrapning af det igangværende slagsmål mellem en stribe globale it-udbydere og de amerikanske myndigheder om adgang til kundedata.

Senest har Apple afvist at hjælpe forbundspolitiet FBI med at hacke en iPhone, som var sat forbindelse med et terrorrelateret skyderi i San Bernadino.

Udbydere af cloud-baserede services som Google Amazon, Yahoo og Facebook er underlagt de samme regler.

Det har flere gange været fremme, at den øgede adgang til overvågning af cloud-brugere på sigt kan skræmme kunderne væk og dermed underminere forretningsgrundlaget for store dele af it-industrien.

Læs også:

Stålsat Tim Cook giver FBI klar besked: Vi giver os ikke en tomme

Snowden: FBI lyver i sagen om den krypterede iPhone

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics