Kinesere overtager printer-giganten Lexmark i kæmpe-handel

Kinesisk konsortie overtage den amerikanske printerkæmpe Lexmark, der kæmper for sin forretning.

Artikel top billede

Efter et langt forløb lader printerkæmpen Lexmark sig sælge til et konglomerat af velhavende kinesiske selskaber.

Den amerikanske printergigant Lexmark står til inden længe at komme på kinesiske hænder.

Det er resultatet af et længere forløb, hvor pressede Lexmark har forsøgt at finde en udvej på den krise, som selskabet har været i længe.

Køberne er et konglomerat af kinesiske selskaber, der blandt andet tæller Apex Technology, som sælger blæk-patroner, samt kapitalfonden PAG Asia Capital.

De kinesiske selskaber lægger 3,6 milliarder dollar - 24 milliarder kroner - for Lexmark, såfremt handlen bliver godkendt af de amerikanske myndigheder.

Udtømmende gennemgang

Beslutningen om at sælge til kineserne blev truffet forleden på et langt bestyrelsesmøde, efter Lexmark havde foretaget en 'udtømmende' gennemgang af alle alternativer.

Ifølge Lexmarks topchef, Paul Rooke, vil handlen føre til, at Lexmark kan 'nå det næste niveau inden for vækst og innovation' langt hurtigere end hvis selskabet skulle udvikle sig uden de ny ejere.

Lexmark har som mange andre printer-selskaber i lang tid kæmpet med markedsudviklingen. Vi printer nemlig langt mindre end tidligere i takt med, at mobile skærme og lignende bliver bedre og mere indarbejdede i vores hverdag.

Her er der ifølge Lexmark store muligheder hos de nye kinesiske ejere.

"Med konsortiets ressourcer kan vi fortsætte med at investere og udvikle forretningen til i større omfang at penetrere de asiatiske markeder inden for hardware, software og managed print services," lyder det fra Lexmark.

Lexmark omsætter i Danmark for omkring 22 millioner kroner om året.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS