Kinesere overtager printer-giganten Lexmark i kæmpe-handel

Kinesisk konsortie overtage den amerikanske printerkæmpe Lexmark, der kæmper for sin forretning.

Artikel top billede

Efter et langt forløb lader printerkæmpen Lexmark sig sælge til et konglomerat af velhavende kinesiske selskaber.

Den amerikanske printergigant Lexmark står til inden længe at komme på kinesiske hænder.

Det er resultatet af et længere forløb, hvor pressede Lexmark har forsøgt at finde en udvej på den krise, som selskabet har været i længe.

Køberne er et konglomerat af kinesiske selskaber, der blandt andet tæller Apex Technology, som sælger blæk-patroner, samt kapitalfonden PAG Asia Capital.

De kinesiske selskaber lægger 3,6 milliarder dollar - 24 milliarder kroner - for Lexmark, såfremt handlen bliver godkendt af de amerikanske myndigheder.

Udtømmende gennemgang

Beslutningen om at sælge til kineserne blev truffet forleden på et langt bestyrelsesmøde, efter Lexmark havde foretaget en 'udtømmende' gennemgang af alle alternativer.

Ifølge Lexmarks topchef, Paul Rooke, vil handlen føre til, at Lexmark kan 'nå det næste niveau inden for vækst og innovation' langt hurtigere end hvis selskabet skulle udvikle sig uden de ny ejere.

Lexmark har som mange andre printer-selskaber i lang tid kæmpet med markedsudviklingen. Vi printer nemlig langt mindre end tidligere i takt med, at mobile skærme og lignende bliver bedre og mere indarbejdede i vores hverdag.

Her er der ifølge Lexmark store muligheder hos de nye kinesiske ejere.

"Med konsortiets ressourcer kan vi fortsætte med at investere og udvikle forretningen til i større omfang at penetrere de asiatiske markeder inden for hardware, software og managed print services," lyder det fra Lexmark.

Lexmark omsætter i Danmark for omkring 22 millioner kroner om året.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S