Farvel til mobiltastaturet: Sensorer gør det nu muligt at bruge alle overflader som tastatur

Sensorer indsamler informationer om dine bevægelser og gør alle overflader velegnede til at skrive på. Se her, hvordan det virker, og hvordan du slipper fri af mobilskærmens krampagtige tastegreb.

Artikel top billede

Det er nok de færreste, der ligefrem elsker at skrive beskeder via tasterne på mobilens skærm.

Ligeledes er de eksterne tastaturer ikke en optimal løsning, da de kræver, at du kan finde plads i inderlommen til plastikrammet med de mange tegn på.

Den erkendelse har en virksomhed nu gjort til en forretningsmodel.

Det er firmaet Tap Systems, der har udviklet en teknologiløsning, kaldet Tap Strap, der består af en stof-gadget, der kan monteres på fingrene og gør alle overflader skrivbare.

Produktet er konstrueret af et materiale, der er blevet døbt smart tekstil, hvilket dækker over et stykke stof, hvor der er monteret et sensorsystem.

Sensorerne kan registrere fingertryk og konvertere dem til tegn eller kommandoer, der så kan sendes til den mobile enhed.

Kommunikationen foregår via Bluetooth, og den kan således anvendes sammen med telefoner, tablet smarte fjernsyn eller pc'er.

På firmaets demo-video herunder kan du se, hvordan det fungerer.

Kommandoer på stribe

Teknologien kan håndtere en stribe forskellige kommandoer, der kan oversættes til tal og bogstaver.

Det kræver naturligvis tilvænning at benytte systemet, men det er der også råd for.

Der medfølger nemlig en mobilapplikation, der ifølge producenten gør dig i stand til at begribe systemet i løbet af en enkelt time - men det er nok afhængig af, hvor mange tommelfingre man har.

Men tanken om fleksibilitet og frihed er en ganske udmærket idé.

Muligheden for at springe den lille telefonskærm over og gøre brugeren i stand til at skrive beskeder på en enkel og diskret måde er et forsøg på at gøre ergonomien en smule mere spiselig og muligheden for at skrive på farten nemmere.

Samtidig er løsningen betydelig mere diskret end stemmestyrede systemer.

Tap Strap ifølge producenten kommer i butikkerne i år, men der er ikke fastsat en pris endnu.

Du kan læse mere her.

Læs også:
Vil du kunne arbejde på din iPad? Så bør du overveje dette tilbehør

Test af det nye Logitech: Dette produkt er lidt af en darling

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

SOS International

License & Vendor Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job