Farvel til mobiltastaturet: Sensorer gør det nu muligt at bruge alle overflader som tastatur

Sensorer indsamler informationer om dine bevægelser og gør alle overflader velegnede til at skrive på. Se her, hvordan det virker, og hvordan du slipper fri af mobilskærmens krampagtige tastegreb.

Artikel top billede

Det er nok de færreste, der ligefrem elsker at skrive beskeder via tasterne på mobilens skærm.

Ligeledes er de eksterne tastaturer ikke en optimal løsning, da de kræver, at du kan finde plads i inderlommen til plastikrammet med de mange tegn på.

Den erkendelse har en virksomhed nu gjort til en forretningsmodel.

Det er firmaet Tap Systems, der har udviklet en teknologiløsning, kaldet Tap Strap, der består af en stof-gadget, der kan monteres på fingrene og gør alle overflader skrivbare.

Produktet er konstrueret af et materiale, der er blevet døbt smart tekstil, hvilket dækker over et stykke stof, hvor der er monteret et sensorsystem.

Sensorerne kan registrere fingertryk og konvertere dem til tegn eller kommandoer, der så kan sendes til den mobile enhed.

Kommunikationen foregår via Bluetooth, og den kan således anvendes sammen med telefoner, tablet smarte fjernsyn eller pc'er.

På firmaets demo-video herunder kan du se, hvordan det fungerer.

Kommandoer på stribe

Teknologien kan håndtere en stribe forskellige kommandoer, der kan oversættes til tal og bogstaver.

Det kræver naturligvis tilvænning at benytte systemet, men det er der også råd for.

Der medfølger nemlig en mobilapplikation, der ifølge producenten gør dig i stand til at begribe systemet i løbet af en enkelt time - men det er nok afhængig af, hvor mange tommelfingre man har.

Men tanken om fleksibilitet og frihed er en ganske udmærket idé.

Muligheden for at springe den lille telefonskærm over og gøre brugeren i stand til at skrive beskeder på en enkel og diskret måde er et forsøg på at gøre ergonomien en smule mere spiselig og muligheden for at skrive på farten nemmere.

Samtidig er løsningen betydelig mere diskret end stemmestyrede systemer.

Tap Strap ifølge producenten kommer i butikkerne i år, men der er ikke fastsat en pris endnu.

Du kan læse mere her.

Læs også:
Vil du kunne arbejde på din iPad? Så bør du overveje dette tilbehør

Test af det nye Logitech: Dette produkt er lidt af en darling

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S