Auktion: Flere købere klar til at lægge milliarder af kroner for Yahoo

Prisen ser ud til at blive langt mindre end forventet for Yahoo, der har udbudt sig selv på auktion.

Artikel top billede

Den amerikanske internetgigant Yahoo har sat sig selv på auktion, og en hel række store spillere og kapitalfonde er interesserede i at købe selskabet.

Men prisen ser ud til at blive en del lavere end det, som Yahoo oprindeligt havde forventet.

Ifølge Wall Street Journal ventes den amerikanske telekæmpe Verizon Communications samt flere kapitalfonde at byde mellem to milliarder og tre milliarder dollar for Yahoo.

Ifølge avisen regnes Verizon for at være den mest sandsynlige vinder af bud-runden.

For blot et par måneder siden var forventningen ellers, at auktionen ville resultere i en pris på mellem fire milliarder og otte milliarder dollar.

Dog peges der på, at det er normalt op til auktioner, at de mulige bydere forsøger at neddrosle forventningerne ved at lufte, at deres bud vil blive lave.

Yahoo har meddelt, at deadline for modtagelse af bud på selskabets er i første uge af juni.

Det er ifølge Wall Street Journal dog uklart, om Yahoo vil afvikle flere budrunder eller om denne vil blive den endelige.

Ifølge avisen er også kapitalfonde som Bain Capital, Vista Equity Partners samt den tidligere Yahoo-boss Ross Levinsohn interesserede i at overtage selskabet.

Det er for analytikere og andre svært at prisfastsætte Yahoos kerneforretningen - web-forretningen - korrekt, da en stor del af værdien består af en stor aktieandel af det stærkt succesrige kinesiske selskab, Alibaba Group Holding samt Yahoo Japan.

Alene disse to asiatiske dele af Yahoo er fornylig blevet vurderet til at være mellem fire milliarder og fem milliarder dollar værd.

Mens de asiatiske dele er mange penge værd, ser det værre ud med den amerikanske del af Yahoo. Her er omsætningen i årets første kvartal eksempelvis faldet med 18 procent i forhold til det samme kvartal i fjor.

Læs også:

Dyb krise: Yahoo sætter sig selv til salg og fyrer hver sjette medarbejder

Yahoo-bestyrelse holder krisemøder: Overvejer at sælge hele internet-forretningen

Annonce

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network