Datalæk fra kæmpe hackerforum: 1.200 danske hackerprofiler afsløret

En stribe danske hacker-profiler kom til syne, da it-kriminelle afslørede brugerne af hacker-forummet Nulled.io.
Computerworld er på jagt efter danskerne bag profilerne.

Artikel top billede

Nulled.io's motto "Forvent det uventede" er ubehageligt passende for brugernes nuværende situation. Skærmdump: Nulled.io (Foto: Nulled.io)

Computerworld kan nu afsløre, at mere end 1.200 danske hackerprofiler er blevet offentliggjort.

Det sker, efter ukendte gerningsmænd offentliggjorde brugeroplysninger om hackerforummet Nulled.io's mere end 500.000 brugere.

Hackere hackede hackerne

Nulled.io har fungeret som et forum, hvor hackere fra hele verden har købt og solgt stjålne oplysninger og værktøjer til at hjælpe med hacking.

I starten af maj opdagede sikkerhedsfirmaet Risk based Security en 9.5 gigabyte stor SQL-fil med data fra Nulled.io's forum, som var lagt ud på nettet af anonyme hackere.

Læs mere her: Blev selv hacket: En halv million hackere blottet for ordensmagten

En lang række af profilerne er oprettet via danske  mailadresser, fortæller Risk Based Security.

En betydelig del af dem kan selvfølgelig være oprettet af udenlandske brugere, som vil sløre deres eget spor, ligesom danske profiler kan gemme sig bag eksempelvis .com-adresser.

Variendende antal

Computerworld har bedt både Risk Based security og det danske sikkerhedsfirma CSIS om at vurdere, hvor mange danske e-mail adresser, der gemmer sig i den lækkede database.

Risk Based Security har fundet over 1.200 danske e-mail adresser, mens CSIS har fundet ca. 650 danske adresser.

Computerworld graver videre

Computerworld har modtaget en kopi den lækkede database over brugerprofiler og arbejder løbende på at finde danskerne bag brugerprofilerne.

Det kan du læse mere om i de kommende dage.

Læs også: Priserne falder i hacker-miljøerne: Så lidt koster det at købe et hack, et DDoS-angreb eller en RAT

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS